Mısır'dan Türkiye açıklaması

AA |  25 Aralık 2017 Pazartesi - 0:42 | Son Güncelleme : 25 12 2017 - 0:43

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, ülkesinin, içişlerine müdahale edilmemesi ilkesine bağlı kalarak Türkiye'yle arasındaki her türlü gerginliğin aşılması konusunda istekli olduğunu belirtti.


Şükri, Mısır'ın yarı resmi gazetesi "Ahbar el-Yevm"de yayımlanan  açıklamasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin normale dönmesine ilişkin  temennisini dile getirerek "Şüphesiz Türk ve Mısır halklarını birbirine bağlayan  çok şey var. İki halk arasında güçlü ilişkiler, akrabalıklar ve ortak miras söz  konusu. Dolayısıyla ilişkilerin normale dönmesini umuyoruz. Mısır buna her zaman  açıktır." ifadelerini kullandı.
 
Kahire ile Ankara arasındaki ilişkilerin hala aynı olduğuna dikkati  çeken Şükri, şunları kaydetti:
 
"Bizler, Mısır'ın içişlerine müdahale ve hakaret edilmemesi ilkesine  bağlı kalarak Türkiye ile her türlü gerginliğin aşılması konusundaki isteğimizi  sürekli teyit ediyoruz."
 
 
Şükri, halihazırda eski gerginliklerin olmadığını ve zaman zaman  Türk yetkililerden de yakınlaşmaya ilişkin istekler duyduklarını belirterek  Ankara-Kahire arasındaki ilişkilerin normale dönmesi için Türkiye'nin de bu  prensipleri dikkate alması gerektiğini, bunun iki ülkenin de faydasına olacağını  ifade etti.
 
Şükri, ülkesinin her zaman karşılıklı saygı çerçevesinde ilişkileri  inşa ettiğine vurgu yaptı.
 
Mısır'da demokratik seçimlerle iş başına gelen ilk Cumhurbaşkanı  Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'teki askeri darbeyle devrilmesinin ardından iki  ülke arasında siyasi kriz yaşanmıştı.