Mısır'da Sisi karşıtı gösteri

AA |  21 Eylül 2019 Cumartesi - 7:36 | Son Güncelleme : 21 09 2019 - 7:40

Mısır'ın başkenti Kahire'deki bazı meydanlarda ilk defa Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi aleyhinde gösteri düzenledi.


Mısır’ın başkenti Kahire, İskenderiye, Şarkiyye,  Dumyat ve Suveyş'te Ehli ve Zemalik futbol takımları arasında oynanan süper kupa  maçının ardından eylemler yapıldı.  Görgü tanıklarına göre, 300 civarında eylemci 25 Ocak Mısır devriminin  simgesi haline gelen başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’na kısa bir süreliğine  girerek yönetim aleyhinde slogan attı.
 
Polisin müdahalesinin ardından Tahrir Meydanı’na çıkan caddelere  dağılan eylemciler ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Bazı caddelerde  güvenlik güçleri göz yaşartıcı bomba kullandı ve bazı eylemcileri gözaltına aldı. Polis, eylemlerin sona ermesinin ardından özellikle de Tahrir ve Talat  Harb meydanları ve bu meydanlara çıkan caddelerde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Ülke dışından yayın yapan muhalefete yakın televizyon kanalları ve  sosyal medyada onlarca gösteri ve eylem görüntüsü yayımlandı.
 
Eylemcilerin 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetiminin devrildiği 25 Ocak  Devrimi esnasında kullandığı defol anlamına gelen “İrhal” şeklinde sloganlar  attığı duyuldu. Sosyal medya üzerinden “Tahrir Meydanı” adında bir hashtag açıldı. Söz  konusu hashtagın kısa sürede Mısır genelinde birinci sıraya yükseldiği  belirtildi.
 
Mısır medyası “Videolar eski”
 
Mısır’dan yayın yapan bazı gazetelerin internet siteleri ve yönetim  yanlısı sosyal medya kullanıcıları “videoların bazılarının eski bazılarının da  sahte” olduğunu ileri sürdü. Mısır yönetimine yakınlığı ile bilinen El-Yevm es-Sabi gazetesi  muhalif televizyon kanallarında yayınlanan ve sosyal medyada paylaşılan  vidolardaki görüntülerin çarpıtıldığını, görüntülerin süper kupayı 3-2 kazanan  “Ehli” futbol takımı taraftarlarının sevinç gösterileri olduğunu yazdı.
 
Amr Edib “Sisi aleyhinde gösteri yapıldı”
 
MBC Mısır televizyonunda “Hikaye” adındaki programın sunucusu Mısırlı  Amr Edib, Cumhurbaşkanı aleyhinde eylem yapıldığını söyledi.  Edib, “Süper kupa maçından sonra 30-40 kişilik küçük bir grup Tahrir  Meydanı’nda iki üç slogan atıp birkaç dakikalık video çekti, hepsi bu kadar. Tabi  ki hemen gözaltına alındılar.” ifadelerini kullandı.
 
Ne olmuştu?
İspanya’da yaşayan Mısırlı müteahhit Muhammed Ali’nin iki hafta önce  sosyal medya üzerinden yayımlamaya başladığı videolar, kısa sürede yayılmış ve  söyledikleri Mısır sokaklarında karşılık bulmuştu.Yönetimle uzun süre çalıştığını ve ülkede son yıllarda yapılan  yolsuzlukları bildiğini anlatan Ali’nin özellikle de Cumhurbaşkanı Abdulfettah  es-Sisi’yi hedef alması ve suçlaması dikkati çekmişti.
Takipçi sayısı kısa sürede hızla artan Ali, geçen pazartesi günü  sosyal medya üzerinden “Sisi bu kadar yeter” adında bir hashtag açmıştı. Kısa  sürede 1 milyona ulaşan hashtagın kapatılmasının ardından Ali, dün Mısır’ın Ehli  ve Zemalik futbol takımları arasında oynanacak olan süper kupa maçının ardından  eylem yapma çağrısında bulunmuştu.
 
  

ETİKETLER