Mirastan mahrum bırakılan Babuna kardeşler, harekete geçti!

AA |  27 Kasım 2019 Çarşamba - 15:22 | Son Güncelleme : 27 11 2019 - 15:22

Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik davada yargılanan Babuna kardeşlerin, mal varlıklarını Adnan Oktar'a verdikleri gerekçesiyle kendilerini mirasından mahrum bırakan babaları merhum Cevat Babuna'nın hazırladığı vasiyetnamenin iptali için dava açtı.Duruşmada tanık olarak dinlenilen Cevat Babuna'nın yeğeni Adnan Babuna, 2017 yılında vefat eden amcasının, çocuklarının Adnan Oktar örgütünden ayrılacağına dair ümidi olmadığı için bu vasiyetnameyi hazırladığını anlattı.


Adnan Oktar organize suç örgütünde yer aldıkları gerekçesiyle 4'ü  tutuklu yargılanan 5 Babuna kardeş, 2017 yılında hayatını kaybeden babaları Cevat  Babuna'nın ölmeden önce hazırladığı vasiyetnamede, kendilerini mirasından mahrum  bırakmasını dava konusu yaptı.Ahmet Oktar Babuna tarafından Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan  davanın dilekçesinde, Cevat Babuna'nın, 15 Eylül 2017'de vefat ettiği, geriye  mirasçı olarak da eşi Lütfiye Semin Babuna, çocukları Fatma Ceyda Ertüzün,  Ayşegül Hüma Babuna, Mihrinaz Tuba Örmen, Ferhunde Eda Babuna ve Ahmet Oktar  Babuna'nın kaldığı belirtildi.
 
Cevat Babuna'nın 14 Ekim 2015'te el yazısıyla bir vasiyetname  hazırladığı ve Kadıköy 6. Noterliği emanetine saklanmak üzere teslim ettiği  anlatılan dilekçede, söz konusu vasiyetnamenin 22 Kasım 2017'de Anadolu 2. Sulh  Hukuk Mahkemesinde açılıp okunduğu kaydedildi. Dilekçede, Cevat Babuna'nın vasiyetnamesinde, çocuklarını mirasından  mahrum ederken, tüm mal varlığını da eşi Lütfiye Semin Babuna'ya bıraktığı  aktarıldı.  Davacı Ahmet Oktar Babuna'nın söz konusu vasiyetnamenin hukuka aykırı  olduğu gerekçesiyle iptalini talep ettiği belirtilen dilekçede, vasiyetnamenin  yapıldığı sırada Cevat Babuna'nın 92 yaşında ağır hasta olduğu, geçirdiği  rahatsızlık nedeniyle vasiyetname yapma ehliyetine sahip olmadığı savunuldu.
 Dilekçede, Medeni Kanun'un 58. maddesinde "El yazılı vasiyetnamenin  yapıldığı yıl, ay ve gün gösterilerek başından sonuna kadar miras bırakanın el  yazısıyla yazılmış ve imzalanmış olması zorunludur." hükmünün bulunduğu, bu  nedenle bu hükme uygun şekilde tanzim edilmeyen vasiyetnamenin iptali gerektiği  vurgulandı.
 
  "Kötü niyetli kişilerin yönlendirmesi ile mirasından mahrum bıraktı"
 
 Cevat Babuna'nın vasiyetnamesini hazırlarken birtakım kötü niyetli  kişilerin ve yakınlarının etkisi altında hareket ettiği savunulan dava  dilekçesinde, şu ifadelere yer verildi:  "Müvekkilimiz babasına karşı her zaman son derece saygılı ve hürmetli  davranmıştır. Babası ile aynı mesleği seçerek doktor olmuştur ve kendisini çok  iyi yetiştirmiştir. Babasının sağlığına son derece titizdir. Cevat Babuna  birtakım kişilerin kötü niyetli yönlendirmesi sonucu müvekkilimizi mirasından  ıskat etmiştir. Bu nedenle söz konusu vasiyetnamenin Cevat Babuna'nın özgür ve  hür iradesiyle tanzim edildiğini ve son arzularını içerdiğini düşünmüyoruz.
 
 Cevat Babuna el yazılı vasiyetname ile müvekkil davacıyı mirasından  ıskat etmiş olup ıskat gerekçesi olarak; 'müvekkilin, kız kardeşleriyle birlikte  evden ayrılarak Adnan Hoca adıyla anılan Adnan Oktar grubuna girdiğini, bu gruba  girdikten sonra arkadaşlarıyla birlikte Cevat Babuna ve eşine karşı cephe  aldıklarını, basın önünde kendilerine hakaret ederek toplum önünde küçük  düşürdüklerini, iftirada bulunduklarını, bu hakaret ve iftiralarını savcılıklara  taşıyarak ifade vermelerine neden olduğu gibi mahkemede yargılanmalarını  sağladıklarını' gerekçe göstermiştir. Vasiyetnamedeki ıskat tasarrufu açıkça  hukuka aykırı olduğundan iptal edilmesi gerekmektedir."
 
"Amcam bu vasiyetnameyi yapmasaydı bütün malları Adnan Hoca'ya  gidecekti"
 
 Anadolu 16. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına,  davacı olan Ahmet Oktar Babuna'nın avukatı ile davalı anne Lütfiye Semin Babuna  ve avukatları katıldı. Davalı Lütfiye Semin Babuna'nın avukatı Emine Rezzan Aydınoğlu, Adnan  Oktar organize suç örgütüne yönelik hazırlanan iddianamede, Babuna kardeşlerin  eylemlerine yönelik yazılan bölümleri mahkemeye sundu.  Duruşmada tanık olarak dinlenilen Adnan Babuna, ölen Cevat Babuna'nın  amcası olduğunu belirterek, "Amcamı sık sık ziyaret ederdim. Akıl sağlığı da son  derece yerindeydi. Çocuklarının akıl sağlığı yerinde değildi. Eğer amcam bu  vasiyetnameyi yapmasaydı bütün malları Adnan Hoca'ya gidecekti. Son derece  yerinde karar verdi." dedi.
Çocuklarının Cevat Babuna ve Lütfiye Semin Babuna'yı hiç arayıp  sormadığını kaydeden Adnan Babuna, şunları anlattı:
 
 "Çocukları sadece amcamın ölümü ve malların kendilerine kalmasıyla  ilgilendiler. Çünkü Adnan Hoca öyle talimat vermiş. Kendileri çocuklarını ana  baba şefkatiyle yetiştirmişti. Amcam birçok kez ameliyat oldu ama çocuklarını hiç  görmedim. 2006'dan beri çocukları ile aile ilişkilerini kestiklerini biliyorum.  Biz olayın başından beri işin içindeyiz. Amcam verilen malların Adnan Hoca'ya  gideceğini düşünerek vasiyet yaptı. Çocuklarının Adnan Hoca'dan ayrılacağına dair  ümidini kaybettiği için böyle bir yola başvurduğunu düşünüyorum. Cevat Babuna  daha önceden 30-40 dükkanı çocuklarına onar onar dağıtmıştı. Çocuklar da bu  taşınmazları götürüp Adnan Hoca'ya vermişti. Bu tapuda bellidir."
 
  Eda Babuna, cezeavinde benimle görüşmek istedi
 
   Diğer tanık Nezahat Babuna, Cevat Babuna'nın eşinin kardeşi olduğunu  ifade ederek, şunları anlattı: "1999 yılından beri bu ailenin içindeyim. Evlerine gittiğimizde  çocuklarını hiç görmedim. Cevat Babuna'nın akıl sağlığı gayet yerindeydi. Bir gün  kızları Hüma Babuna, Ceyda Ertüzün ve Eda Babuna size çay içmeye geleceğiz diye  telefon etti. Geldiklerinde 'Amca babama söyle malları satsın, parasını bize  versin.' dediler. Eşim de 'Kızım ben buna karışmam. Ağabeyim bu malları  tırnaklarıyla kazıyarak kazandı. Beni bu işe karıştırmayın.' dedi."  Nezahat Babuna, bir gün yengesi Lütfiye Semin Babuna'nın kendisini  aradığını ve cezaevinde olan kızı Eda Babuna'nın aileden kimseyle görüşmek  istemediğini, sadece kendisiyle görüşmek istediğini söylediğini belirterek, "Ben  de Kandıra Cezaevi'ne gittim ziyaretine. Beni çok dürüst bulduğu için çağırmış,  annesinden para ve kıyafet istedi. Ben aralarındaki irtibatı sağladım. Annesiyle  neden görüşmediğini sordum. Bana 'Bizim burada olma nedenimiz annem.' dedi. Ben  de 'Neden para istiyorsun o zaman?' diye sordum. O da 'Bizi buraya o attı, bakmak  zorunda.' diye cevap verdi." ifadelerini kullandı. Mahkeme Hakimi, Cevat Babuna'nın vasiyetnamesini hazırladığı tarihte  akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için dava dosyasının Adli Tıp  Kurumuna gönderilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.