Mine Özkan skandalı patladı! Sahte isimle ünlüleri dolandırdı

19 Kasım 2019 Salı - 8:57 | Son Güncelleme : 19 11 2019 - 8:57

Saadet zinciri benzeri sistemlerle insanları dolandırarak servet kazananların son hedefi bu kez magazin dünyası oldu. "Mine Maria" olarak bilinen Mine Özkn, birçok ismi dolandırdı. Mine Özkan'ın mağdurları arasında Hülya Avşar'ın kardeşi Helin Avşar, ünlü basketbolcu Semih Erden de var.


İddiaya göre; "Mine Maria" olarak bilinen kendisini "Mine Mumcu" olarak tanıtan gerçek ismi Mine Özkan olan kiş, birçok ünlü ismi dolandırdı. Mine Özkan adlı kişinin, Ponzi Sistemi ile aylık kar faizi diyerek magazin, spor ve iş dünyasındaki birçok isimden yüklü miktarda paralar aldığı öne sürüldü. Şimdilerde Pınar Karşıyaka'da oynayan basketbolcu Semih Erden'in Mine Özkan'ın finans kaynaklarını bulup buluşturan isimlerden biri olduğu iddia ediliyor. 
 
Büyük vurgun yaparak servet kazanan Mine Özkan, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Özkan'ın 35 milyon TL'lik vurgun yaptığı öne sürülüyor. Mine Özkan isimli kadının aylık kar faizi diyerek magazin, spor ve iş dünyasındaki birçok isimden para aldığı iddia ediliyor. Dolandırılıcılıktan tutuklanan Mine Özkan, hapishaneye gönderildi.
 
PONZİ SİSTEMİ NEDİR?
 
Ponzi Sistemi ya da Ponzi Düzeni, (İngilizce: Ponzi Scheme), yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemidir. İktisadi olarak iyi konumda olan bir ülkede faiz oranları oldukça düşüktür. Bu bir nedenle fona ihtiyacı olan kişiler için ucuz borçlanma demek olduğu kadar birikimlerini değerlendirmek için faiz geliri talep edenler için de düşük kazanç demektir. İşte bu noktada kişi, finansal kurumların vaadettiğinden daha fazla faiz getirisi önererek yatırımcı kazanmaya çalışır. Örneğin ülkedeki faiz oranı %3 ise Ponzi Oyunu oynayan kişi yatırımcılara %10 faiz önerir. Ardından %10 faiz getirisi vaadettiği kişilerin parasını ödemek için yeni yatırımcılara %11 faiz önerir. Aynı şekilde %11 faiz önerdiği kişilerin parasını ödemek için yatırımcılara daha yüksek faiz önerir. Bu döngü sayesinde -ülkede finansal istikrar sürdüğü sürece- hem oyunu oynayan kişi hem de yatırımcılar kazanmış olur. Tarihte bilinen ilk ponzi oyunu, bu sisteme adını veren Charles Ponzi tarafından 1920 yılında gerçekleştirilmiştir. Ponzi, bu oyun sayesinde kısa sürece 10.000 yatırımcıyı posta pullarını kullanarak bir arbitraj karı elde ettiğine inandırmış; ancak aslında ortada olmayan bu karlar nedeniyle oyun daha fazla sürdürülememiş ve sistem kısa sürede çökmüştür. (Takvim)