Gazetevatan.com » Çalışan Hakları » 5 yıl erken emekli olabilirsiniz! İşte yıllar önce emekli olmanın formülü...

5 yıl erken emekli olabilirsiniz! İşte yıllar önce emekli olmanın formülü...

Türkiye’de milyonlarca kişi merak ediyordu. Tek tek açıkladı. 5 yıl erken emeklilik, ücretsiz izin, doğum borçlanması, emzirme ödeneği, evlilik ve kıdem tazminatı… Hamile olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede kadınlar nasıl çalışır? Ne kadar emzirme ödeneği alırlar? Erken emekliliğin şartları nelerdir? Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Uzmanı yazarımız Dr. Cahit Evcil yazdı, işte emekçi kadınların çalışma hayatında sahip oldukları hakları…

5 yıl erken emekli olabilirsiniz! İşte yıllar önce emekli olmanın formülü... HAMİLE KADIN ÇALIŞANIN HAKLARI!
 
Hamilelik süresince çalışanların daha dikkatli ve sağlıklı bir ortamda çalıştırılmaları hem bebekleri, hem de kendileri için büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle kadın çalışanların hamilelik ve emzirmeye başlama halinde işverenini bilgilendirmesi gerekmektedir.
İş Kanunu’nun 74’üncü maddesine göre hamile çalışanların doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul hamilelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenmektedir.