Milyonlarca araç geri çağrıldı!

BBC Türkçe |  23 Haziran 2014 Pazartesi - 16:53 | Son Güncelleme : 23 06 2014 - 17:12

Honda, Nissan ve Mazda gibi pek çok markanın hava yastığını üreten şirket, hatalı üretim yapınca 10,5 milyon araç geri çağrıldı. Gerekçe; hava yastıklarının patlayarak araçtakilere zarar verme ihtimali.


Honda, Nissan ve Mazda gibi pek çok markanın hava yastığınıüreten şirket, hatalı üretim yapınca 10,5 milyon araç geri çağrıldı. Gerekçe; hava yastıklarının patlayarak araçtakilere zararverme ihtimali.
Son beş yılda üretilen 10,5 milyon araç Takata şirketinin hatalı ürettiği hava yastıkları yüzünden geri çağrıldı.

Otomobil endüstrisindeki en büyük geri çekmelerden birini oluşturan bu sayı artabilir.

Sorun, otomobil güvenliği sistemleri konusunda dünyanın e büyük ikinci şirketi olan Takata’nın 2000-2007 arasında ürettiği hava yastıklarından kaynaklanıyor. Araçların hava yastıklarının patlamasıyla ortaya çıkan şarapnel gibi parçaların sürücü ve yolculara zarar verebileceği belirtildi.

Honda, Toyota, Chrysler, Ford, BMW ve Chrysler gibi pek çokmarkanın bu yıllarda piyasaya sürdüğü araçların önemli bir kısmı geri çağrıldı. Honda, dünya çapında 2 milyonu aşkın araçlarını geri çağırdıklarını açıkladı. Toyota 2 milyon, Nissan 755 bin, Mazda ise yaklaşık 160 bin otomobili geri çağırıyor. Araçların çoğu, Kuzey Amerika’da satılanlar.

Bugüne kadar dört Japon markası ve BMW, 7,6 milyon aracı hava yastıklarındaki olası hatalardan dolayı geri çağırmıştı. Ellerinde fazla hava yastığı olmayan Japon otomobil üreticileri, geçici çözüm olarak araçlardaki hava yastıklarını iptal etti.

Yüksek nem olan yerlerde hava yastıklarının patlama ihtimalinin de daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Takata, kalite kontrol sistemlerini geliştirerek benzer sorunların bir daha yaşanmasına engel olmaya çalışacaklarını açıkladı. Geri çekme kararı, General Motors şirketinin eleştirildiği bir döneme denk geldi. Bu şirket de kontak anahtarındaki sorunu on yılın ardından fark edebildiği için eleştiriliyor. Bu sorunun en az 13 kişinin ölmesine neden olduğu tahmin ediliyor.