Milli SİHA Bayraktar Katar görevine hazır

AA |  01 Şubat 2019 Cuma - 15:34 | Son Güncelleme : 01 02 2019 - 15:34

Türkiye'de güvenlik güçlerinin muharebe sahasındaki en önemli yardımcılarından Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), ilk ihracat başarısı kapsamında Katar'da üstleneceği görevlere hazırlandı.


Katar Silahlı Kuvvetlerine güç katmak için Türkiye'nin milli SİHA  platformlarını üreten Baykar'dan alınan 6 Bayraktar TB2 SİHA ile 3 Yer Kontrol  İstasyonu'nun fabrika kabul testleri tamamlandı.
 
Baykar ile Katar Silahlı Kuvvetleri arasında imzalanan sözleşme  kapsamında Bayraktar TB2 SİHA'ları kullanacak Katar askeri personelin  Türkiye'deki eğitimleri de sona erdi.
 
Bu kapsamda, Bayraktar TB2 SİHA'ların her biri tek tek uçurularak  yapılan testler başarıyla geçti. Ayrıca, tüm sistem bileşenleri yapılan  testlerdeki isterlere en üst düzeyde cevap verdi.
 
 Baykar'ın mühendislik ve eğitim kadrosu tarafından sunulan 4 aylık  eğitimleri tamamlayan ve SİHA pilotu, faydalı yük operatörü ve bakım personeli  olarak görev yapacak 55 Katarlı kursiyer de mezun oldu.
 
 Mezuniyet töreni düzenlendi
 
Eğitimlerin tamamlanması dolayısıyla Edirne'nin Keşan ilçesinde  bulunan Baykar Eğitim ve Test Merkezi'nde mezuniyet töreni düzenlendi.
 
Törene, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır,  Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı ve ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr.  Faruk Yiğit, 2'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Katarlı askeri  yetkililer, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Baykar Teknik Müdürü Selçuk  Bayraktar ile davetliler katıldı.
 
 Mezuniyet töreninde dönem 1, 2 ve 3'üncüleriyle birlikte tüm  kursiyerlere sertifikaları verildi.
 
 "Zeytin Dalı Harekatı'na damgasını vurdu"
 
Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, törende yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin dünyada kendi İHA'larını üreten ilk 6 ülkeden biri olduğunu söyledi.
 
Güvenlik güçlerinin hizmetinde olan 75 Bayraktar TB2 SİHA'nın 83 bin  uçuş saatine ulaştığını belirten Bayraktar, şöyle devam etti:
 
 "Milli SİHA'lar iki büyük sınır ötesi operasyonda oyun kurucu rol  oynadı. Özellikle Zeytin Dalı Harekatı'nda bütün uçuşlarının yüzde 90'ından  fazlasını yaparak, 5 bin 300 saatle adeta harekata damgasını vurdu ve inşallah  mührünü vurmaya devam edecek. Katarlı yetkililerin ABD, Çin ve Avrupa ülkelerinin  teknolojilerini inceledikten sonra tercihini ve güvenini Türkiye'den yana  kullanması bizim için ayrıca memnuniyet vericidir. 50 yılı aşkın stratejik,  siyasi ve ekonomik alanda güçlü ilişkimiz olan kardeş Katar ile şimdi de  semalarımızda kurduğumuz kardeşliğimizi pekiştiren bu bağ, bizim için büyük bir  mutluluk kaynağıdır."
 
"SİHA'lar Katar'a katkı sunacak"
 
 Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır da 15 yılda  yüzde 20'den yüzde 65'in üzerinde yerlilik oranına ulaşan Türk savunma  sanayisiyle bu dönüşümü hızlandıran "Milli Teknoloji Hamlesi"ne dikkati çekti.
 
Katar'ın bu tercihinin 2 ülke ilişkilerindeki önemine değinen Kacır,  şunları kaydetti:
 
 "Bayraktar TB2 SİHA'ların Katar Silahlı Kuvvetlerine hizmet edecek  olması ticari ilişkinin çok ötesinde, dostluk ve kardeşliğimizi perçinleyen büyük  bir iş birliğinin hayata geçtiği tarihi bir adımdır. Bu iş birliğimizin yeni  projelerde, ortak tasarım ve ortak projelendirme süreçleriyle süreceğini ümit  ediyorum. Hem yurt içi hem de sınır ötesinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize çok  önemli hizmetlerde bulunan Bayraktar TB2 SİHA'lar, şimdi kadim dostumuz,  kardeşimiz Katar devletine katkı sunacak. Bu adım Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip  Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim'in liderlikleriyle sürdürdüğümüz güçlü  stratejik iş birliğimizin önemli bir göstergesidir."
 
Cumhuriyet tarihinde bir ilk
 
Bayraktar TB2 SİHA platformu, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından  2015'ten beri yurt içinde ve dışında terörle mücadelede etkin olarak  kullanılıyor.
 
 Platformun başarısı üzerine yapılan görüşmeler 14 Mart 2018'de  tamamlanarak Baykar ile Katar Silahlı Kuvvetleri arasında Doha Uluslararası Deniz  Savunma Fuarı ve Konferansı'nda (DIMDEX 2018) sözleşme imzalandı.
 
Sözleşmeyle birlikte Cumhuriyet tarihinde ilk kez gelişmiş hava aracı  ihracatı yapılarak Türk savunma sanayisi adına önemli bir adım atıldı.
 
Kapsamlı teslimat
 
Baykar Makina ve Katar Silahlı Kuvvetleri arasında imzalanan sözleşme  kapsamında 6 silahlı Bayraktar TB2, 3 Yer Kontrol İstasyonu sistem ve ekipmanıyla  eğitim simülatörü teslim edilecek.
 
Ayrıca, Katar Silahlı Kuvvetleri için İHA Harekat Merkezi, milli  olarak geliştirilen ağ tabanlı veri izleme ve arşivleme yazılım sistemiyle Milli  Coğrafi Bilgi Sistemi ve İHA Donanım Çevrimli Simülatör Sistemi'nin kurulumları  yapılacak.
 
Türk mühendis ve uçuş destek personeli tarafından Katar Silahlı  Kuvvetlerine teslim edilen sistemler için 2 yıllık performans tabanlı lojistik ve  teknik desteği de sağlanacak.
 
  
 

ETİKETLER

SİHA bayraktar katar