Milli Savunma Bakanı Akar, Nahçıvan'da

AA |  11 Haziran 2019 Salı - 14:10 | Son Güncelleme : 11 06 2019 - 14:10

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Vasıf Talibov ve Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile Türkiye ve Azerbaycan Kara Kuvvetleri unsurlarınca müşterek düzenlenen fiili atışlı Sarsılmaz Kardeşlik 2019 Tatbikatı'nın "Seçkin Gözlemci Günü"ne katıldı. Hedeflerin kara ateş destek vasıtaları ve helikopterlerle tam isabetle vurulduğu tatbikatı, Türk ve Azerbaycan bayraklarını taşıyan helikopterle SU-25 savaş uçaklarının geçişiyle sona erdi. Bakan Akar, "Kardeş ülke Azerbaycan ve Türkiye her türlü tehdit ve tehlikeye karşı, kederde ve kıvançta bir ve beraberdir" dedi.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Kardeş ülke  Azerbaycan ve Türkiye her türlü tehdit ve tehlikeye karşı, kederde ve kıvançta  bir ve beraberdir." dedi. 
 
Akar, Türkiye ve Azerbaycan Kara Kuvvetleri unsurlarınca müşterek  düzenlenen fiili atışlı Sarsılmaz Kardeşlik 2019 Tatbikatı'nın "Seçkin Gözlemci  Günü"ne katıldı.
 
Bakan Akar, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Vasıf Talibov,   Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ve Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi  Erkan Özoral ile tatbikatın yapıldığı Karabağlar Dağ Eğitim Merkezi'ne  geldi. Tatbikat alanında Nahçıvan Müstakil Karma Ordu Komutanı Korgeneral Kerim  Mustafayev ve 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş ile diğer yetkililer  tarafından karşılanan Akar, tatbikata ilişkin Tugay Komuta Yeri'nde brifing aldı,  tatbikatta kullanılan silah ve araçların yer aldığı sergiyi gezdi.
 
Bakan Akar daha sonra tatbikatın fiili atışlı safhasının  gerçekleştirildiği alana geçti. Tatbikatın atışlı bölümü helikopterlerle  unsurların tatbikat alanına indirilmesiyle başladı. Kara ateş destek  vasıtalarıyla hedeflerin tam isabetle vurulduğu tatbikatta, SU-25 savaş uçakları  ve taarruz helikopterleriyle de hedefler ateş altına alındı. Helikopterden  paraşüt atlayışı yapılan tatbikatın  Seçkin Gözlemci Günü, Türk ve Azerbaycan  bayraklarını taşıyan helikopterle SU-25 savaş uçaklarının geçişiyle sona  erdi. Bayrakların geçişini Bakan Akar ve protokol üyeleri ayakta selamladı.
 
"Başarıyla icra edildi"
 
Tatbikatın ardından Bakan Akar, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Meclis  Başkanı Vasıf Talibov ve Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov  personelle bir araya geldi.
 
Akar, buradaki konuşmasında, her alanda büyük gelişim, yenilik ve  değişimlere sahne olan bir dönemden geçildiğini belirtti. Bu durumun güvenlik  alanında küresel ve bölgesel sorunları da beraberinde getirdiğine dikkati çeken  Akar, "Belirsizlik, risk ve tehditlerin arttığı bu dönemde, ülkelerimizin ve  milletimizin güvenliğinin sağlanması ancak her an harekata hazır, etkin, caydırıcı ve saygın bir orduya sahip olunması ile mümkündür." diye konuştu.
 
Bu niteliklere haiz bir ordu için modern harp silah, araç ve  gereçlerinin yanı sıra   iyi eğitimli personelin varlığının da gerekli olduğunu  vurgulayan Akar, tatbikatları "personelin harekat ortamı şartlarına göre  eğitilmesi"nin en etkili yolu olarak nitelendirdi.
 
Müşterek ve birleşik tatbikatların, orduların birlikte çalışabilirlik  ve harbe hazırlık seviyelerinin en önemli göstergesi olduğunu ifade eden Akar,  "Dostluk, iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek maksadıyla birleşik ve müşterek  olarak icra edilen Sarsılmaz Kardeşlik-2019 Tatbikatı'nın adına yaraşır şekilde  amacına ulaştığını, büyük bir başarıyla icra edildiğini izledik." dedi.
 
"Birdir bizim her halımız / Sevincimiz, melalımız / Bayraklarda  hilalımız / Azerbaycan-Türkiye" dizelerini hatırlatan Bakan Akar, şunları  söyledi:
 
"Bir ananın iki oğlu  olan Türkiye ve Azerbaycan ulu bir çınarın  dalları gibi aynı kökten, aynı gövdeden beslenmektedir. Bunu hiçbir zaman  unutmayacağız ve bu değerli ağaca daima sahip çıkacağız. Atatürk'ün dediği gibi  'Azerbaycan'ın derdi bizim derdimizdir. Azerbaycan'ın sevinci bizim  sevincimizdir'. Kardeş ülke Azerbaycan ve Türkiye her türlü tehdit ve tehlikeye karşı, kederde ve kıvançta bir ve beraberdir."
 
Konuşmaların ardından Bakan Akar, Talibov ve Hasanov tatbikata katılan  personele hediye verdi.
 
7-11 Haziran'da gerçekleştirilen tatbikatla Türkiye ve Azerbaycan  Silahlı Kuvvetleri unsurları arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin,  harekat faaliyetlerinin planlanması ve teşkil edilmesine yönelik karargahlar  arası iş birliği ve koordinasyonun geliştirilmesi, birleşik ve müşterek harekat  kabiliyetinin artırılması, birliklerin sevk ve idaresinde ortak koşulların  sağlanması amaçlandı.
 
Öte yandan Bakan Akar ve beraberindekiler tatbikat öncesinde Asker  Parkı ve askeri lojmanların açılışını da yaptı.