Milli Savaş Uçağı için Malezya'ya ortaklık daveti

10 Ocak 2020 Cuma - 14:48 | Son Güncelleme : 10 01 2020 - 14:48

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "Malezya, Milli Muharip Uçak Projesi'ne davet ediliyor. 'Bitirelim sonra satarız' da bir metot ama ortak almak daha iyi" - "Gökbey helikopteri, bir gün her yere gidecek. Malezya'ya da teklif ettik" dedi.


Türkiye, son dönemde geliştirilen  özgün hava platformlarının ortak üretimi için Malezya'ya davette bulundu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, AA  muhabirine, şirketin özgün ürünlerinin pazarlanmasına yönelik çalışmalara ilişkin  bilgi verdi. Malezya, Endonezya, Bangladeş, Pakistan ve Kazakistan'ın aralarında  bulunduğu bir dizi ülkenin kendileri için önem taşıdığını belirten Kotil, Malezya  Başbakanı Mahathir Muhammed'in varlığının ise bu ülkeyle ilişkilere olumlu katkı  sağladığını ifade etti.
 
Kotil, Muhammed'i TUSAŞ'ta ağırladıklarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın Malezya ziyaretinde de kendisiyle görüşme fırsatları olduğunu, ayrıca  kompozit alanında iş birliği mutabakatı imzaladıklarını anımsattı. Malezya'nın çok atılım yapan bir ülke olduğuna işaret eden Kotil,  Muhammed'in ülkeye uçakla ilgili teknoloji kazandıracağına inandığını vurguladı.
 
   " Bu kadar büyük bir proje, tek Türkiye için olmaz"
 
  Malezya'da 1990'larda bu yönde çalışmalar yapıldığına değinen Kotil,  şöyle konuştu:"Ülkede bir kompozit vadisi kuruldu. Belki de şimdi nasiptir,  projelerimizi oraya ihraç etmek istiyoruz. Görüşmelerimiz o yönde oldu. Kendileri  çalışıp bize dönecekler, bekliyoruz. Malezya, Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'ne  davet ediliyor. En önemli platform bu. Buna uluslararası ortak bulmamız  gerekiyor. Bu kadar büyük bir proje, tek Türkiye için olmaz. Daha çok müşterisi  olması gerekiyor. 'Bitirelim sonra satarız' da bir metot ama ortak almak daha  iyi. Öne çıkan bu."
 
 Gökbey genel maksat helikopterinin, hemen hemen tüm coğrafyalarda  kullanılabilecek bir ürün olduğunu ifade eden Kotil, "Gökbey, bir gün her yere  gidecek. Kazakistan'da da üretimini teklif ettik, Malezya'ya da teklif ettik,  Pakistan'a da teklif ettik, her yere teklif ediyoruz. Çünkü gerçekten 10 numara  proje. Dünyada bu klasta yapılmış en son helikopter. Dünyada en çok satılan  helikopterler bu klastadır. En son yapıldığı için en iyisi, dolayısıyla bu öne  çıkıyor." dedi.
 
  "Dışarıya ortak yapım olarak gidebiliriz"
 
   Malezya'ya jet eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet için de davette  bulunduklarını belirten Kotil, şunları kaydetti: "Hürjet'e ortak olun, dedik. Hürjet çok iyi bir uçak. Hem hafif  saldırı uçağı hem de eğitim uçağı. İlgilerini çekti. Pozitif bir yaklaşım  bekliyoruz. Atak-2 daha büyük proje. Dünya ile paylaşabileceğimiz teknoloji  transferi olarak Hürkuş, Hürjet, Gökbey, Milli Muharip Uçak, Anka ve Aksungur'u  paylaşabiliriz. Bunlarla dışarıya ortak yapım olarak gidebiliriz."
 
  "Ortak yapıp Uzak Doğu'ya uzanmak istiyoruz"
 
 Temel Kotil, Malezya'da çok iyi kompozit üretim tesisleri bulunduğunu  ancak ülkenin havacılıkta özgün ürünleri olmadığını söyledi.   Malezya'daki uçak parçası yeteneğini kullanmak ve bundan sinerji  üretmek istediklerini ifade eden Kotil, şu değerlendirmede bulundu:      "Tüm bunları ortak yapıp Uzak Doğu pazarına uzanmak istiyoruz.  Cumhurbaşkanımız ve Mahathir Muhammed çok iyi anlaşıyorlar. Ülkelerin  birbirlerine ihtiyaçları var. İlk defa Müslüman ülkeler böyle sistemlere sahip  oluyorlar. Gökbey, Müslümanların ilk helikopteri. MMU, Müslümanların ilk büyük  savaş uçağı olacak. Atak-2 ilk büyük helikopteri olacak. Onun için iş birliğine  gerek var, çok önemsiyorlar ve çok kredi verdiler, sağ olsunlar. Mutlu ayrıldık."
 
 "Gençler lütfen mühendis olun"
 
   Tüm bu projeleri hayata geçirmek için daha çok mühendise ihtiyaç  olduğunu belirten Kotil, "Gençler lütfen mühendis olun. Diğer meslekler de önemli  ama mühendislik kadar önemli olan bir şey olamaz. Çok çalışın. Çünkü Türkiye bu  konuda gerçekten devrim yapıyor, fark oluşturuyor. Sayın Muhammed'in bizi onore  etmesi boşuna değil." dedi.