Milli rating geliyor

07 Temmuz 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 07 07 2018 - 2:30

Türkiye’ye yönelik manipülatif kararlar veren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarına karşı milli rating şirketi geliyor. BDDK Başkanı Akben, “Mevzuat tamam, TBB ve TKBB hazır” dedi.


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının çoğu zaman siyasi not hareketlerine maruz kalan Türkiye, bir süredir üzerinde çalıştığı yerli derecelendirme kuruluşu için hazırlıklarını tamamladı. 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben,  mevzuat açısından tüzel kişilerin de dahil olabileceği şekilde güçlü ve çeşitlendirilmiş ortaklık yapısına sahip bağımsız yerel bir derecelendirme kuruluşu kurulmasının önünü açabilecek düzenlemeleri yaptıklarını belirtti. 
Akben, “Bundan sonra da artık inşallah şirketin kuruluşu gerçekleşecek” dedi. Akben, yeni yönetmeliğin dün yürürlüğe girdiğini söyledi. Akben, “Biz sadece kredi derecelendirme kuruluşunun kurulmasının önündeki engelleri kaldırdık, düzenlemeleri yaptık ve mevzuatı belirledik. Artık kuruluş aşamasına geçildi” diye konuştu. 
 
Şirketler ortak olabilir
 
 Akben, şu bilgileri verdi: 
“Bizim belirlediğimiz yönetmelik ve şartlara uygun olanlar derecelendirme kuruluşunu kuracak. Kurulacak herhangi bir yerel derecelendirme kuruluşuna bankalar, özel kuruluşlar ve birçok yabancı kuruluş çıkar çatışmasını oluşturmamak kaydıyla ve bağımsızlığı etkilemeyecek ortaklık payları ile ortak olabilir. Şu anda TBB ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) üyesi bankalarımızdan bir kuruluş kurma konusunda talepler var. Geçenlerde bazı bölgesel ve uluslararası yabancı derecelendirme kuruluşları da ortak olmak istedikleri yönünde taleplerde ve bilgi alma isteğinde bulunmuştu. Bunun yanında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Finansal Kurumlar Birliği (FKB) üyeleri, Türkiye’nin belirli holding ve şirketleri ortak olabilir. Yani çok geniş bir tabanı olmasını arzu etmekteyiz. Burada mühim olan şirketin Türkiye’de kuruluyor ve yerel dinamikleri olması.”
Akben, kuruluşun en kısa zamanda kurulmasını istediklerini vurgulayarak, “Artık bundan sonra ortakları kim olacak, hangi bankalar veya özel şirketler ortak olabilecek kısmı TBB koordinasyonunda yürütülecek” ifadelerini kullandı.
 
3 yıllık tecrübe
 
BDDK Başkanı Akben, derecelendirme kuruluşlarının en az üç yıllık tecrübeye sahip olması gerektiğine ilişkin de bir değişiklik yaptıklarını ifade etti.

ETİKETLER