Milli gözlem uydusu RASAT 8 yaşında

AA |  16 Ağustos 2019 Cuma - 15:58 | Son Güncelleme : 16 08 2019 - 16:05

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK Uzay) tarafından tasarlanan ve üretilen Türkiye'nin ilk yerli gözlem uydusu RASAT, uzaydaki 8'inci yılını geride bıraktı.


 TÜBİTAK Uzay Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, RASAT'ın TÜBİTAK Uzay mühendisleri tarafından tasarlanmış yer gözlem  uydusu olduğunu söyledi.
 
   
RASAT'ın yaklaşık 100 kilogram ağırlında bir uydu olduğu bilgisini  veren Kuzu, "Uydumuz günde 14 tur atıyor. Dünyanın çevresini 98 dakikada bir  turluyor ve  sürekli görüntü çekiyor." dedi.
 
Kuzu, uydunun TÜBİTAK Uzay yerleşkesinde bulunan yer istasyonundan  kontrol edildiğini, bu süreçte RASAT'a görevler yüklediklerini ve bu doğrultuda  da uydunun çekilen görüntüleri kaydedip sonrasında paylaşılmak üzere bunların  işlendiğini bildirdi.
 
Yörüngede 42 binin üzerinde tur attı
 
RASAT uydusunun tasarım ömrünün 3 yıl olduğunu anımsatan Kuzu,  "Tasarım ömrü 3 yıl olmasına rağmen RASAT 8 yılı tamamlamış durumda. 8 yıldır  görev yapıyor, görüntü çekiyor ve hala sağlıklı, hiçbir parçası bozulmadı.  Dolayısıyla bu bir başarı göstergesidir." diye konuştu.
 
Kuzu, söz konusu uydunun yaklaşık 15 milyon kilometrekareyi taradığını  vurgulayarak, "RASAT şimdiye kadar yörüngede 42 binin üzerinde tur attı, 2 bin  800'ün üzerinde görüntüleme görevi yaptı." ifadelerini kullandı.
 
RASAT ile her yıl Türkiye'nin görüntüsünü çekmeye çalıştıklarını  aktaran Kuzu, şöyle konuştu:
 
"Bu görüntüleri gezgin.gov.tr adresinde yayınlıyoruz. E-devlet  şifresiyle bu görüntüler indirilebiliyor. Bu görüntüleri gerektiğinde kamu  kurumlarıyla da paylaşıyoruz. Görüntüleri çekmekle yetinmiyor, aynı zamanda  işliyor ve yayınlıyoruz. RASAT ile çok çeşitli görüntüler çekiyoruz. Örneğin  barajlarda su çekilmesi var mı, yeni inşaat oluşumları oluyor mu, bunları  görüntüleyebiliyoruz. Yangınlar, yanardağ patlamaları, zaman zamanda dünyadaki  birçok enteresan görüntüyü de çekiyoruz. Dünyanın herhangi bir yerinden görüntü  alabiliyoruz, bir sınırlamamız yok ama genelde Türkiye'yi çekmeye çalışıyoruz." 
 
"Zoru hemen yaparız, imkansız biraz zaman alır "
 
Türk mühendislere güvenildiğinde birçok projenin  gerçekleştirilebileceğine işaret eden Kuzu, şunları kaydetti:
 
"Uzay alanında tecrübelerimiz ortada. Ülkemizin vizyonunda yer alan  önümüzdeki büyük projeler bizi heyecanlandırıyor. İrade konulduğunda büyük  projelerin ülkemizde rahatlıkla yapılabildiği aşikardır. Biz zoru hemen yaparız,  imkansız biraz zaman alır. Uzay Ajansımız da kuruldu. Ben de yönetim kurulu  üyelerinden biriyim. İnşallah önümüzdeki günlerde çok hızlı bir şekilde çok daha  yüksek teknoloji projeleri başlatacağız. Mühendislerimize, yazılımcılarımıza ve  tüm çalışanlarımıza güveniyoruz. Çok daha uzun ömürlü uydu projelerini bitirmeyi  hedefliyoruz."
 
Kuzu, halen görüntüleme alanında yürütülen yüksek çözünürlüklü İMECE  uydu projesi ile ilk milli haberleşme uydu projesi olan Türksat 6A'nın yapımına  da devam edildiğini dile getirdi.
 
RASAT 17 Ağustos 2011'de fırlatıldı
 
Türkiye'de tasarlanarak üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT, 17  Ağustos 2011'de Rusya'dan fırlatıldı.
 
Hiçbir sınırlama olmadan dünyanın her yerinden görüntü alabilen RASAT,  bu görüntüleri TÜBİTAK Uzay'da bulunan yer istasyonuna iletiyor. RASAT'tan elde  edilen görüntüler haritacılık, afet izleme, akıllı tarım, çevre, şehircilik ve  planlama çalışmalarında kullanılıyor.
 
RASAT uydusu, güneşe eş zamanlı dairesel yörüngede, 700 kilometre  irtifada bulunuyor ve 7,5 metre siyah-beyaz, 15 metre çok bantlı uzamsal  çözünürlükte süpürçek (pushbroom) kamerayla görev yapıyor.
 

ETİKETLER