Milli Eğitim'den EBA açılımı

03 Nisan 2019 Çarşamba - 10:03 | Son Güncelleme : 03 04 2019 - 10:09

Milli Eğitim Bakanlığı, her sınıfa uygun eğitsel haber, video, soru, görsel, ses ve kitabın yer aldığı Eğitim Bilişim Ağı’nı (EBA) Türkiye’deki bütün eğitim fakültelerinin akademisyen ve öğrencilerine açtı. Akademisyen ve öğrenciler, e-devlet şifreleriyle giriş yaparak binlerce içeriğe sahip olan EBA’yı kullanabilecek.


Okul öncesinden başlayarak her sınıf seviyesine uygun eğitsel haber, video, soru, görsel, ses ve kitabın yer aldığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA), eğitim fakültelerindeki akademisyen ve öğrencilerin kullanımına açıldı. Böylece eğitim fakültelerindeki öğretmen adaylarının eğitim teknolojileri ve içerik hazırlama konusunda donanımlı olarak göreve başlamalarının yolu açılacak. E-devlet şifreleriyle giriş yapılarak girilebilecek EBA Ders’te kazanımlarla eşleştirilmiş içerikler, içerik üretim sistemi ve paylaşım duvarı gibi özellikler bulunuyor. Ayrıca öğretmen ve öğrencilerin dosyalarını saklayabildikleri ve birbirleri ile paylaşabildikleri EBA Ders içindeki ‘Dosyalarım’ bölümünü kullanabilecek olan akademisyen ve öğrenciler, hazırladıkları eğitim içeriklerini burada yayımlayabilecek.
 
AKTİF KULLANIM
 
EBA’da okul öncesinden başlayarak her sınıf seviyesine uygun çok sayıda eğitsel haber, video, soru, görsel, ses, kitap, dergi, doküman, infografik, infovideo, etkileşimli uygulama, dosya saklama alanı ve içerik üretim sistemleri yer alıyor. EBA’yı öğretmen adaylarının daha göreve başlamadan aktif bir şekilde kullanması hedefleniyor. Geleceğin öğretmenleri, göreve başladıklarında eğitim teknolojileri ve içerik hazırlama konusunda donanımlı olarak okullara adım atacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında protokol imzalanmış, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan çevrimiçi sosyal eğitim platformu olan EBA’da aylık 3 gigabayte ücretsiz kullanım yapılabilmesinin önü açılmıştı. Öğretmenlere ve öğrencilere eğitimde büyük kolaylık sağlayan platformda, yapılan protokol kapsamında 3 gigabayt ücretsiz kullanım hakkı için mobil-bireysel abonelerin kampanyaya kayıtlarının SMS ile gerçekleştirileceği, SMS katılımı sonrası bireysel tüm müşterilerin kampanyadan yararlanabileceği belirtilmişti.
 
Gamze Kolcu / Ankara