Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk "Tarihi bir olay" dedi ve duyurdu 500 bin kişi...

AA |  16 Mayıs 2020 Cumartesi - 21:03 | Son Güncelleme : 16 05 2020 - 21:03

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz binlerce kişiyi ilgilendiren duyuruyu 'Tarihi olay' diyerek açıkladı. Bakan Selçuk "Eylüle kadar 500 bin öğretmenimize çok farklı alanlarda eğitim vereceğiz"


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Ziya Öğretmen ile  Eğitim Buluşmaları"nın kapanışında öz çekim yaptığı sırada öğretmenlerin  kaldırdığı dövizlerde yazılı olan "Kolay Gelsin Sayın Bakanım" mesajları  karşısında duygulu anlar yaşadı.  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama göre Bakan Selçuk, Kovid-19  salgını nedeniyle il ziyaretlerinin iptal olması üzerine dijital ortamdan  gerçekleştirilen "Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları" kapsamında, Düzce'deki  eğitimciler ve ailelerinin evine konuk oldu. Rize'den başlayan Sakarya, Mersin, Hakkari, Çorum, Bartın, Edirne, Muş  ve Çanakkale ile devam eden program, son olarak Düzce'de gerçekleştirildi.
 
Dijital ortamda 10'uncusu gerçekleştirilen "Ziya Öğretmen ile Eğitim  Buluşmaları"nın kapanışında öz çekim yapan Bakan Selçuk, kendisini duygulandıran  sürprizle karşılaştı.Düzce'deki eğitimcilerle yapılan buluşmanın ardından Bakan Selçuk, öz  çekim yapmak için ekrana sırtını döndüğünde tüm öğretmenler "Kolay Gelsin Sayın  Bakanım" yazan dövizleri kaldırdı.
 
"Benim için kolay gelsin demeniz kadar büyük bir hediye yok"
 
Çok duygulandığını ifade eden Bakan Selçuk, "Benim için kolay gelsin  demeniz kadar büyük bir hediye yok. Bütün emekleriniz çocuklarımız için, bütün  çabalarınız için çok teşekkür ediyorum. Hepimize kolay gelsin." ifadesini  kullandı.   Diğer illerde olduğu gibi Düzce'deki öğretmenler de uzaktan eğitim  sürecine ilişkin deneyimlerini Bakan Selçuk ile paylaştı ve bu süreçte başarısı  artan öğrenciler olduğunu, okulun kendileri için gerçekten ne ifade ettiğini  sorgulama fırsatı bulduklarını belirtti.Öğretmenler, uzaktan eğitim sürecinde bir yandan öğrencileriyle canlı  dersler bir yandan her akşam uzman isimlerle gerçekleştirilen webinarlarla  kendileri için eğitimler gerçekleştirdiklerini, bu arada velileri de hiç ihmal  etmediklerini dile getirdi.Sınıf öğretmeni Leyla Yılmaz, uzaktan eğitime her ne kadar zor bir  süreç olsa da EBA sayesinde hızla adapte olduklarını ifade ederek, internet  olanağı olmayan öğrencilerin evlerine materyalleri elden ulaştırdıklarını  anlattı. Meslekte 19 yıldır görev yapan matematik öğretmeni Emine Okudan da  "Matematiği oturarak anlatacağım hiç aklıma gelmezdi." ifadesini kullandı.
 
 
"Ziya öğretmenim eğitimimiz yarıda kalmadı. 23 Nisan'da da çok  eğlendik." diyen bir öğrenciye ise Bakan Selçuk, "Onların hepsi bizim hediyemiz.  Biz sizin için çalışıyoruz. Siz daha güzel günler göresiniz." diyerek yanıt  verdi.Öğretmen Baki Yazıcıoğlu bir öğrencisinin "Bakan daha çok kişiye  ulaşabilir, sokak hayvanları için herkesin kapısına bir kap su ve yemek koymasını  söyleyebilir mi?" şeklindeki talebini iletti. Bunun üzerine Bakan Selçuk da "Bu  isteği ortaya koyan öğrencimizi benim için öpün. İnşallah onun gibi sadece kendi  egosuna değil bütün tabiata, bütün hayvanlara karşı saygısı, sevgisi, hürmeti  olan çocuklar yetiştirebilmek için gayretimiz var." dedi.
 
 
"Eylüle kadar 500 bin öğretmenimize çok farklı alanlarda eğitim  vereceğiz"
 
Bakan Selçuk, öğretmenlerin soruları üzerine, 18 Mayıs'ta başlayacak  öğretmen eğitimleri hakkında bilgi verdi.Selçuk, "Eylüle kadar 500 bin öğretmenimize çok farklı alanlarda  eğitim vereceğiz. Bu tarihi bir olay, 500 bin öğretmenin böyle bir eğitime  geliyor olmasını önemsiyorum. Öğretmenlerimiz ne kadar yetkin olursa, bizim  çocuklarımız dünyayla o kadar kolay yarışabilir." açıklamasında bulundu.Buluşmaya, müzik öğretmeni Ebru Seyok da seslendirdiği "Galib'in  Şarkısı" adlı Azerice eserle renk kattı.