Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan ücretli öğretmenlerin maaşı ile ilgili flaş açıklama

31 Mart 2020 Salı - 13:22 | Son Güncelleme : 31 03 2020 - 15:00

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs önlemleri kapsamında okulların kapalı olduğu sürelerde ücretli öğretmen maaşlarına ilişkin, "Konuyla ilgili Maliye Bakanlığı ile ilgili çalışmalar yapılıyor, çok da mesafe alındı. Neyi nasıl yapabiliriz konusunda en kısa zamanda bir açıklama olacak." dedi.


Bakan Selçuk, katıldığı canlı yayında eğitim gündemine ilişkin soruları  yanıtladı.
 
Okulların kapalı olması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığınca 7  Haziran'da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav  başvurularını otomatik olarak yapacaklarını belirten Selçuk, "Her çocuğumuzu  sanki sınava başvurmuş gibi kabul ettik. İsteyen tabii ki girmeyebilir. Ama  velilerin strese girmemesi, başvuruda sorun çıktı mı, internette kesiklik oldu mu  gibi bir takım endişeler yaşamaması için böyle bir karar aldık."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Sınav tarihinde bir erteleme beklemediklerini dile getiren Selçuk,  zorunlu bir durum olmadığı sürece prensip olarak sınavın zamanında olmasını  istediklerini söyledi.
 
Özel okullardaki bazı ücretlerle ilgili teknik çalışma sürüyor
 
Bakan Selçuk, özel okul taksitlerine ilişkin bir düzenleme  hazırlığının bulunup bulunmadığına ilişkin soruya karşılık, şöyle konuştu:
 
"Bu konuyla ilgili bazı teknik çalışmalar devam ediyor. Esasen bir  özel okulun aldığı ücreti tümüyle iade etmesi orada görevli olan öğretmenlerin  maaşının ödenememesi demek. Dolayısıyla okulların sürdürülebilirliği konusunda  belirli bir standardı korumak önemli. Özel okullar, koronavirüs önlemleri  kapsamında yapılamayan tüm derslerin yaz tatili bile olsa telafi edileceği  yönünde kamuoyuna açıklama yaptı. Diğer bazı ücretlerle ilgili çalışmalar hem  okulların kendi içinde hem de Milli Eğitim Bakanlığında teknik olarak ele  alınıyor."
 
Selçuk, 20 bin öğretmenin atama takvimine ilişkin bir soru üzerine,  "Şu anda okullar kapalı. Dolayısıyla okullardaki belirsizlik ortadan kalktığında  atama ile ilgili süreç de otomatik olarak işleyecek. Bu konuda geçmişte sorun  çıkmadığı gibi şimdi de çıkmayacak." dedi.
 
Okulların kapalı olması süresince ücretli öğretmen maaşlarına ilişkin  bir soruya karşılık Bakan Selçuk, konuyu takip ettiklerini belirterek, "Bu konuyu  birinin gündeme getirmesi gerekmiyor. Bu konuyla ilgili Maliye Bakanlığı ile  ilgili çalışmalar yapılıyor, çok da mesafe alındı. Neyi nasıl yapabiliriz  konusunda en kısa zamanda bir açıklama olacak." bilgisini verdi.
 
Bakan Selçuk, öğretmen alımı konusunda yeni atama takvimini en yakın  zamanda ilan edeceklerini söyledi.
 
Selçuk, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin ödeneklerine  ilişkin bir soru üzerine, bu konuların hukuki çerçeve içerisinde ele alınması  gerektiğini, bu kapsamda çalışmalarının devam ettiğini, ilerleyen günlerde de  konuyla ilgili açıklama yapacaklarını söyledi.
 
Hiperaktivite, dikkat dağınıklığı ve kaynaştırma eğitimindeki  öğrencilerin uzaktan eğitim sürecine nasıl dahil olduğu ve onlara nasıl bir  psikolojik destek sağlandığı yönündeki soruyu yanıtlayan Selçuk, hem anne  babaların hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin hangi problem durumlarında nasıl  davranacağı, ne tür davranışlar sergileyeceği ile ilgili kitapçıklar, psikososyal  destek paketleri yayınladıklarını, bunları ailelere okullar vasıtasıyla da  ulaştırdıklarını ifade etti.
 
Selçuk, bazı durumlarda uzmanların yüz yüze desteğinin gerekebildiğine  dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bizim öğretmenlerimiz ve rehber öğretmenlerimiz vasıtasıyla da  ailelerle irtibatımız var. İllerimizde de bir rehberlik desteği süreci başlattık.  Her ilimizde belirli rehber öğretmen arkadaşlarımız, belirli bir görev taksimi  içerisinde her çocuğumuzun ihtiyacına yanıt vererek ve anne babalara yardımcı  olmak, rehberlik anlamında ne tür yönlendirmeler yapılabilir, bu konularda destek  olmak için de her ilde ekipler kurdu. Bu şekilde çalışamalar devam ediyor. Bunun  yanında EBA'da özel eğitimle ilgili anne babalara yönelik, otizme,  hiperaktiviteye yönelik birçok uzmanımızın açıklamalarını içeren videolar da  var."
 
 "Bütün anne babalar, çocuklarımız müsterih olsunlar"
 
Selçuk, bu haftadan itibaren her şeyin yerine oturduğunu, uzaktan  eğitimde yaşanan problemlerin büyük ölçüde halledildiğini belirterek şunları  kaydetti:
 
"Sürekli dışarda olduğumuz, ekiplerle çalıştığımız için aslında bizler  de risk altındayız ama şu hep gönlümüzde, beynimizde, zihnimizde duruyor, biz  çocuklar için bir şey yapıyoruz. O yüzden de enerjimiz var, motivasyonumuz var.  Bu ülke için bir şey yapıyoruz. Bu ülkenin geleceğine dair umutlarımızı taşıyoruz  ve bunu herkese de yaymaya gayret ediyoruz. Bütün anne babalar, çocuklarımız  müsterih olsunlar, her gün daha iyileşecek şekilde EBA'daki kalitenin artacağını  görecekler ve giderek farklı uygulamalarla da karşılaşacaklar. İnşallah bu durum  çok uzamaz ve biz okullarımıza kavuşuruz. Öğretmenlerimizle beraber şu anda  uzaktan da olsa her çocuğumuza erişmeye ulaşmaya çalışıyoruz. Elbette eksiğimiz  vardır ama yolumuzu yürüyoruz merak etmesinler."
 
 Canlı sınıfların testleri sürüyor
 
Çocukların internete erişimde sıkıntı yaşanabileceği ihtimalini göz  önünde bulundurarak televizyon üzerinden yayın yapmayı öncelikli kıldıklarını  dile getiren Selçuk, "Erişilebilirlik konusunda özellikle sınava giren çocuklar  için bir eksiğimiz olmasın istiyoruz. Bu haftadan itibaren canlı sınıflar, sadece  sınava giren öğrenciler için açılmaya başlanıyor, testleri yapılıyor.  Çocuklarımız öğretmenleri ile ekranda yüz yüze gelip sorularını sormak ve sınıfta  işlenen dersi birlikte ele almak gibi bir imkana da sahipler." şeklinde konuştu.