Milli Eğitim Bakanı Selçuk duyurdu: Birkaç hafta içerisinde açıklayacağız...

AA |  23 Mart 2019 Cumartesi - 9:29 | Son Güncelleme : 23 03 2019 - 12:28

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde yapılacak düzenlemeyi anlattı. Birkaç hafta içinde yeni sistemi açıklayacaklarını anlatan Selçuk, "Her okulu yıllık yol haritası vereceğiz. Hiçbir öğretmen açıkta kalmayacak" dedi.


 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  "Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları" kapsamında dün  Ankara'nın Haymana ilçesinde görev yapan öğretmenlerle bir araya geldi.  Ağrı'dan Antalya'ya, Rize'den İzmir'e, Tokat'tan Tunceli'ye 30'un  üzerinde ilde gerçekleşen buluşmaların önemi ve eğitimde hayata geçirilecek  yeni  çalışmalara ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Selçuk, 2023 Eğitim  Vizyonu'na ilişkin buluşmalara yönelik, temelde her sistemin doğuşunun zeminden  olduğuna işaret etti.
 
Selçuk, "Eğitim sisteminde bir şeyi yeşertme talebimiz var, bu  mutfaktan, sahadan olacak. Öğretmenlerimizin gönülden katılımıyla, desteğiyle,  okul müdürlerimizin liderliğiyle başaracağız." diye konuştu. "Bütün bu il ve ilçe ziyaretlerinin temel amacı, öğretmenlerle birebir  buluşmak ve derdimizin adını paylaşmak." diyen Selçuk, öğretmenlerin eğitimde  yürütülecek uygulamaları basından öğrenmeleri veya dolaylı olarak sosyal medyada  izlemelerinin konunun amacına birebir hizmet etmeyeceğini vurguladı.
 Bakan Selçuk, "Bu nedenle illerin, büyük ilçelerin tamamını belirli  bir süreç içerisinde tamamlayacağız. Daha sonra bütün bu il ve ilçelerin iletişim  akışını çok daha hızlı, rasyonel biçimde yeniden yapılandırdığımız için  ziyaretlerimizin geri dönüşleri ve bu etkileşimin etkisinin artması  kolaylaşacak." dedi.
 
 "Türkiye'nin birikimini gördükçe çok mutlu oluyorum"
Buluşmalarda, yapılacak yeni çalışmaların yanı sıra öğretmenlik  kimliği, öğretmenliğin ne olduğu üzerinde durduğunu anlatan Selçuk, sözlerini  şöyle sürdürdü:"Öğretmenliğin bir geçim vasıtası değil, öğretmenin kendi öğrenme  yolculuğu olduğu ve çocuğun hayatına dokunmanın niye çok önemli olduğunu yüz yüze  paylaşma imkanımız oluyor. Bu duygu ve düşünce akışını yakından gerçekleştiriyor  olmak bizim sisteme olan inancımızı güçlendiriyor. Türkiye'nin birikimini  gördükçe çok mutlu oluyorum ve bu enerjiyle birlikte belirli bir süreç içerisinde  çok daha hızlı bir yol alacağına kanaat getiriyoruz. Bu kanaatimizi,  heyecanımızı, duygumuzu gördükçe öğretmen, yönetici arkadaşlarımızda da heyecan,  umut büyüyor. Hep birlikte bunu omuzladığımızda yaparız diye düşünüyoruz."
 
  "Her bir okul yol haritasına göre gelişme planını takip edecek"
 
 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, pilot uygulamaları başlayan Okul  Profili Değerlendirme Çalışması'na yönelik, bir okula "başarılı okul"  denilebilmesi için bilimsel olarak hangi ölçütlerin gerektiği, bu ölçütlerin  ulusal ve uluslararası geçerliliğinin ne olduğunun bilinmesinin önemine işaret  etti.  "Her müdür kendisine göre, subjektif olarak bir okulun başarılı olup  olmadığı konusunda yargılarda bulunabilir ya da bu kişiye göre değişebilir. Ama  bunun bilimsel ve uluslararası ölçütleri olmalı." diyen Selçuk, çalışmayla, bir  okulun özellikleri bakımından yeterli düzeyde olup olmadığına karar verirken 4  ana grupta, ortalama 50 kadar parametrede MR'ını çekeceklerini kaydetti.
 
Bunun ardından okula geri bildirim vereceklerini anlatan Selçuk,  "Okula 'sen şu ölçütlerde çok iyisin, şu ölçütlerde de daha geridesin. Bunu  düzeltebilmen için sana bir yıllık yol haritası veriyoruz' diyeceğiz. Bu bir  yılın içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler, finansman, hizmet içi  eğitim açısından nasıl destek olunacak, bütün bu destek birimleri ve  fırsatlarının organizasyonunu kurduk. Bu organizasyon da il düzeyinde çalışacak.  Her bir okul yol haritasına göre gelişme planını takip edecek. Bir yılın sonunda  da hangi okul başarmış hangisi başaramamış bakacağız ve duruma göre önlemlerimizi  alacağız."  değerlendirmesini yaptı. Okulun her türlü ihtiyacının bu parametrelere göre düzenleneceğini  bildiren Selçuk, "Bu konuda doğrudan doğruya velilere birinci sene okulun 'MR'ı  şudur, yol haritası budur' demeyeceğiz. Okullar belirli bir yetkinliğe  ulaşmadıkça okulların karşılaştırılması doğru değil. Çünkü imkanları çok eşitsiz.  İlerleyen yıllarda ise kısmi olarak velilere açılacak." diye konuştu.
 
 "Sadece ders sayısı değil, ortaöğretimin yeniden yapılandırılması"
 
 Liselerde ders sayılarının azaltılmasının "öğretmenleri mağdur  edebileceği" iddialarına da değinen Selçuk, şunları kaydetti: "Ortaöğretimdeki ders çeşitliliğinin azaltılması ile ilgili çalışmayı  birkaç hafta içerisinde kamuoyuyla paylaşacağız. Fakat genel ilke olarak hiçbir  öğretmenimizin açıkta kalması ya da norm kadro sorunu yaşaması, belirli birtakım  gerekçeler nedeniyle öğretmenlerimizin derslerinin ellerinden alınması asla söz  konusu olmayacak. Burada sadece ders sayısının çocukların ihtiyacına göre yeniden  yapılandırılması ile ilgili bir çalışma var. Bu sadece ders sayısıyla ilgili  değil, ortaöğretimin yeniden yapılandırılması ve ortaöğretimde kalitenin  yükseltilmesiyle ilgili bir çalışma. Yoksa bu ne bir dershane ne sadece ders  sayısıyla ilgili bir çalışma. Bu, ortaöğretime bakış açımızın yeniden  yapılandırılmasıyla ilgili. Gelişmiş ülkelerde ortaöğretimde 5,6,7 ders varken,  bizde 16, 17 ders var. Bunun getirdiği yüzeysellikten kurtulmayı hedefleyen bir  çalışma bu. Öğretmenlerimizin herhangi bir sıkıntıya girmesi söz konusu değil.  Bizim belirli alanlarda özellikle daha fazla öğretmen ihtiyacımız var."