Mike Pence: Maduro rejimine son verme zamanı geldi

AA |  02 Şubat 2019 Cumartesi - 7:03 | Son Güncelleme : 02 02 2019 - 7:03

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Venezuela'da 'rejim' olarak nitelendirdiği Maduro hükümetine son verme zamanının geldiğini ve bütün seçeneklerin masada olduğunu söyledi.


- ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence,  Miami'de yaşayan Venezuelalılarla buluştuğu etkinlikte, Maduro  ''rejimine'' karşı harekete geçilmesinin vaktinin geldiğini belirtti. Washington'ın, Venezuela'da barışçıl bir geçiş ve kendini geçici  devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido'nun iktidara gelmesi için  çalıştığını dile getiren Pence, "Maduro rejimine son verme zamanı geldi." dedi.
 
Venezuela'da diyalog zamanı olmadığını ve bütün seçeneklerin masada  bulunduğu kaydeden Pence, Trump yönetiminin Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu daha  da zayıflatacağını sözlerine ekledi.
 
Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Guaido,  muhaliflerin mitinginde kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD  olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya,  Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından  tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu (AP) da  aynı yönde adım atmıştı.
 
Rusya, Küba, Çin, Meksika, Türkiye, ve Bolivya ise Venezuela Devlet  Başkanı Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine  ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin  süreceğini açıklamıştı.
 

ETİKETLER

ABD Maduro pance venezuela