Midilli'de Türk gemilerine bomba ihbarı

DHA |  18 Ağustos 2005 Perşembe - 16:57 | Son Güncelleme : 18 08 2005 - 16:57

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi ile Yunanistan'ın Midilli Adası arasında düzenli sefer yapan Türk bayraklı 3 yolcu gemisine, Midilli Limanı'ndan hareketinden önce bu sabah bomba ihbarı yapıldı


Yolcuları indirilen gemiler arandı. İhbarın asılsız olduğu anlaşılınca gemiler 3 saatlik rötarla seferlerini tamamladı.

Hergün düzenli seferlerle yolcu taşıyan Türk bayraklı "Jale', "Zehra Jale" ve "Midili' gemilerine, bu sabah Ayvalık Perşembe Pazarı için yoğun yolcu akışı oldu. Midilli Limanı'ndan kalkışa hazırlanan gemilere bomba konulduğu ihbarı korku ve heyecan yarattı. Yunanistan'ın Ege Bakanlığı'na yapıldığı bildirilen bomba ihbarını değerlendiren Yunan güvenlik güçleri kalkışa hazırlanan 3 geminin hareketine izin vermeyerek, yaklaşık 2 bin yolcusunu tahliye etti.

Yunan ordusundan gelen bomba uzmanları ve köpeklerle yaklaşık 1 saat boyunca arama yapılan gemilerde bombaya rastlanmadı. Yolcular yeniden gemilere alındı. 3 gemi, 3 saatlik rötarla yolcularını Ayvalık Limanı'na ulaştırdı. Bu arada bazı yolcular, bomba ihbarından sonra gemilere binmekten vazgeçti. Bomba ihbarınına ilişkin Jale Denizcilik ortaklarından Eşref Jale, "Gemimizde bomba bulunabileceği bilgisi üzerine gemi personeli olarak ve Yunan güvenlik güçleriyle önlem aldık. Daha sonra gemi güven içinde boşaltıldı. Yapılan aramalar sonucunda gemide bombaya rastlanmayınca ihbarın asılsız olduğu anlaşıldı" dedi.

Bazı yolcular ise, Midilli'den Ayvalık'a çok sayıda Yunanlı'nın alışverişe gelmesine engel olmak isteyen bazı kesimlerin asılsız bomba ihbarında bulunarak insanları korkutmak ve yıldırmak istediklerini öne sürdü.

ETİKETLER

0