Microsoft'tan ABD hükümetine Huawei tepkisi

AA |  10 Eylül 2019 Salı - 17:39 | Son Güncelleme : 10 09 2019 - 17:44

Microsoft Başkanı Brad Smith, ABD hükümetinin Huawei'ye yönelik tutumunu eleştirerek, yaptırımları haksız bulduğunu bildirdi.


Microsoft  Başkanı Smith, ABD'li ekonomi dergisi Bloomberg Business'a verdiği röportajda,  ABD hükümetinin Çinli Huawei şirketine yönelik teknoloji satışını engelleyen  yaptırımlarının Amerika'nın değerlerine uygun olmadığını belirtti. Smith, bu tarz yaptırımlarım gerçekliğe, mantığa ve hukuka uyması  gerektiğini kaydetti.
 
"Yaptırımlar bir otele yatak yasağı koymakla eş değer"
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın otel endüstrisindeki deneyimine atıfta  bulunan Smith, "Bir teknoloji şirketine, 'ürünlerini satabilirsin fakat işletim  sistemi ve çip alamazsın' demek, 'bir otele hizmet verebilirsin fakat odalarına  yatak koyamaz, restoranında yemek bulunduramazsın' demekle eş değer. Bu yaklaşım,  şirketin durumunu tehlikeye atıyor." ifadelerini kullandı. Smith, küresel teknoloji lideri olmak için sahip olunan teknolojinin  tüm dünyaya sunulması gerektiğini aktararak, küresel teknolojiyi yönetebilecek  tek yönetimin, hükümetlerin gerçek bir iş birliği yapması olduğunu kaydetti. ABD Başkanı Trump, mayıs ayında, Huawei'nin telekomünikasyon  ekipmanlarını dış ticaret yasağı listesine eklemesinin ardından yabancı  rakiplerin teknolojileri ve servislerinin engellenmesi bağlamında "ulusal  ekonomik acil durum" ilan etmişti.
 
   ABD hükümetinin söz konusu kararının ardından Silikon Vadisi'nin dev  şirketlerinden de buna paralel adımlar gelmeye başlamıştı. Google, Intel,  Broadcom, Qualcomm ve Xilinx gibi ABD'li dev teknoloji şirketleri, Huawei ile  olan ilişkilerini askıya aldıklarını ve ürün tedariki sağlamayacaklarını  açıklamıştı.
 
Google, geçen ay yaptığı açıklamada, yaptırımlar kapsamında aralarında  Google Maps ve YouTube gibi uygulamaların da olduğu Google uygulamalarının  Huawei'nin yeni telefon modellerinde yer almayacağını doğrulamıştı. Huawei ise bu yaptırımlara karşılık kendi işletim sistemi ve  donanımlarını geliştirdiğini duyurmuştu.
 

ETİKETLER