MHP: Seçimin kaybedeni CHP

29 Haziran 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 29 06 2018 - 2:30

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, seçim sonuçlarından memnun olduklarını söyledi, CHP’yi eleştirdi.


Usta, Atakum ilçesinde bir kafede düzenlediği basın toplantısında, kendilerine destek olan herkese teşekkür etti. Seçimlerin Cumhur İttifakı’nın zaferiyle sonuçlandığını belirten Usta, “Bu seçimlerde iki hedefimiz vardı. Biri Cumhur İttifakı’nın ortak adayı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanı yapmak, diğeri MHP’yi Meclis’te dengeleme fonksiyonunu üstlenecek kilit parti haline getirmekti. Genel olarak seçim sonuçlarından memnun olduğumuzu ifade etmemiz lazım” diye konuştu.

‘2 yıl kazandırdı’

MHP’nin Doğu ve Güneydoğu illerinde 10 milletvekili çıkardığına işaret eden Usta, oy oranlarını da artırdığını anlattı. Erhan Usta, normal şartlarda 3 Kasım 2019’da olması öngörülen seçimlerin erkene alınması çağrısı sonucunda genel başkanlarının ülkeye iki yıl kazandırdığını vurgulayarak, “Bundan sonra Türkiye önüne bakacaktır. Bu seçimin kaybedeni net şekilde CHP’dir. Hem Samsun’da hem de Türkiye genelinde CHP’nin büyük oy kaybına uğradığını hepimiz görüyoruz. Sayın Akşener’in oy oranının partisinin altında, CHP’nin cumhurbaşkanı adayının oy oranının da CHP’nin üzerinde olması nedeniyle CHP ve İYİ Parti’de genel başkanlık tartışmalarının başlamış olduğunu, önümüzdeki günlerde artarak devam edeceğini tahmin etmek zor olmayacaktır” diye konuştu.

‘HDP, CHP’ye oy kaybettirdi’

MHP’li Usta, CHP’den HDP’ye oy kayması olduğu yorumları için ise, “Bunun tahlilini yapma imkanı yok. Bu emanet oy mudur, kalıcı mıdır? CHP ile HDP’nin politikalarında son zamanlarda ciddi benzeşme olduğunu hep ifade ettik. Bu yakınlaşmadan dolayı oy kaybettiğini CHP’nin görmesi lazım” dedi. Usta, yerel seçimlerde ittifak olmayacağını ancak ittifak ruhuyla hareket edilebileceğini sözlerine ekledi.

 

 

ETİKETLER