MHP'nin İstanbul'da başkanı değişmedi

AA |  21 Mayıs 2017 Pazar - 19:14 | Son Güncelleme : 21 05 2017 - 19:14

MHP 12. İstanbul İl Olağan Kongresi bugün yapıldı. Kongrede il başkanlığına yeniden Mehmet Bülent Karataş seçildi


MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, "Milliyetçi  Hareket Partisi yönetimi, meclis grubu, teşkilatları, tabanı, Türkiye'nin bekası  söz konusu olduğunda tek yürektir, tek sestir ve yekparedir. Genel başkanımıza,  partimize saldıranlar, önce dönüp aynaya bakmalıdırlar. Hiç kimse liderimizi,  partimizi, teşkilatlarımızı kendi sığ hesaplarına malzeme yapmasın." dedi. 
 
MHP 12. İstanbul İl Olağan Kongresi, Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı.
 
Mehmet Bülent Karataş'ın tek aday olduğu kongre, saygı duruşunda  bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
 
Salonda sahneye Mustafa Kemal Atatürk ile MHP Kurucu Genel Başkanı  Alparslan Türkeş ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin fotoğrafları asıldı.
 
Sık sık "Hareketin Başkanı Devlet Bahçeli" sloganı atılan kongrede,  konuşmalardan önce MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın başkanlığında divan  heyeti oluşturuldu. Yalçın, Bahçeli'nin kongreye yolladığı mesajı okudu.
 
"Hiçbir güç aramıza nifak sokamaz"
 
Burada konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Adan, kongrenin hayırlara  vesile olmasını diledi.
 
Adan, hiçbir gücün aralarına nifak sokamayacağını vurgulayarak,  "Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının 98 yıl önce Samsun'da yaktığı meşale,  bağımsız Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulmasıyla taçlanmıştır. Genel  Başkanımız Devlet Bahçeli'nin net bir şekilde ifade ettiği gibi; 'Türk gençliği,  dünün muhterem hatıralarına sahip çıkacak, art niyetlilere ve buna çanak  tutanlara fırsat vermeyecektir.' Atatürk'e dil uzatarak Türk tarihini ve  milletini karalamaya çalışanlar, asla amaçlarına ulaşamayacaktır. 19 Mayıs'tan,  29 Ekim'den intikam almaya ve oy sağlamaya çalışan işbirlikçi hainler,  karşılarında her zaman olduğu gibi Türk milliyetçilerini bulacak. Vatanımızı ve  milletimizi karşılıksız, hesapsız sevmeye devam edeceğiz. Bizim yegane var oluş  sebebimiz, sadece ve sadece Türk milletidir." diye konuştu.
 
Partililere birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Adan, sözlerini  şöyle sürdürdü:
 
"Partimizin içini boşaltmaya, bizi birbirimize düşürmeye çalışanlar  olabilir. Fakat hakikat birdir, gerçek tektir. Hiçbir gaflet saiki bu salondaki  birliği, kardeşliği bozamayacaktır. 15 Temmuz hain darbe girişimi ve sonrasında  yaşananlar, bize birçok şey öğretti. Bizlerin net olarak gördüklerini milletimiz  de görmüştür. 15 Temmuz darbe girişimi, yurt içinde ve yurt dışında sayısız Türk  düşmanın varlığını deşifre etmiştir. Bu süreç, bize göstermiştir ki ülkemiz ve  milletimiz yerel ve uluslararası bir ihanet çemberinin açıkça hedefi haline  gelmiştir. Bu ihanet çemberinin tam olarak ortaya çıkarılması, bunlardan hesap  sorulması elbette şarttır.
 
Allah'a şükür, hiçbir gerçek Milliyetçi Hareket Partili kardeşim,  hiçbir ülkücü kardeşim, bu ihanet çemberi içinde yer almamıştır. Milliyetçi  Hareket Partisi yönetimi, meclis grubu, teşkilatları, tabanı, Türkiye'nin bekası  söz konusu olduğunda tek yürektir, tek sestir ve yekparedir. Genel başkanımıza,  partimize saldıranlar önce dönüp aynaya bakmalıdırlar. Çıkan sonuçları  hazmedemeyenler aslında içlerindeki kini, kıskançlığı deşifre etmişler. Hiç kimse  liderimizi, partimizi, teşkilatlarımızı kendi sığ hesaplarına malzeme yapmasın.  Hiç kimse irade kapkaççılığına yeltenmesin."
 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Adan, birilerinin PKK'yı muhatap aldığına  ve silahlandırdığına işaret ederek, şöyle devam etti:
 
"Üstelik bunu, kendi kanunları çerçevesinde yasal zemine oturtmaya  çalışıyorlar. Hain PKK'nın ortaklarını sınırlarımızda toplamasının anlamı açıkça  Türk ve Türkiye düşmanlığıdır. Suriye'nin kuzeyinde, sınır hattımızda Türkiye  aleyhine atılacak her ihanet, misli ile karşılık bulacaktır. Sözde Kürdistan için  atılacak her adım misliyle karşılık bulmalıdır. Bu mesele, Türkiye'nin beka  meselesidir. PYD tehdidini bize göstererek, Türkiye'ye bazı konular dayatılmak  isteniyor. Tekrar çözüm süreci gündeme getirilmek isteniyor. Partimizin duruşu  sayesinde çözüm süreci geri dönülmez bir biçimde bitmiştir."
 
MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş da partilerinin,  milletin gönlünde yer bulan kökleşmiş bir siyasi hareket olduğunu söyledi.
 
Karataş, 15 Temmuz'daki darbe girişimiyle Türkiye'nin parçalanmasının  hedeflendiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
 
"Hedeflenen vatanımızın parçalanma riski ve Türk milletinin  bağımsızlığını kaybetme tehlikesi; liderimiz Devlet Bahçeli’nin siyasi  tecrübesiyle sahip olduğu devlet aklı, dirayeti, milli basiret ve milli  direnci sayesinde önlenmiştir. Ne var ki 15 Temmuz alçak darbesinin perde  arkasının destekleyicileri, kalkışmanın hedefine ulaşamamasının yegane  müsebbibi olarak gördükleri liderimize karşı kin, öfke ve intikam  hareketi başlatmışlardır."
 
Son yıllarda hem MHP'ye hem de Bahçeli'ye karşı sistematik ve planlı  oyunlar oynandığını savunan Karataş, "Bu kutlu davanın ateşini söndürmek  isteyenler, başbuğumuzun zamanında da bugünkü gibi alçak ve ahlaksız oyunlara  tevessül ettiler. Bir taraftan 'Türk milliyetçisiyiz, ülkücüyüz' dediler,  diğer taraftan Türk milletinin ve davamızın aleyhinde olanlara hizmet  yarışında sıraya girdiler. İddiaları iddia, yolları yol değildir. Yarım  asırlık hareketimizin itibar ve vakarını mahkeme salonlarında FETÖ'cülere  peşkeş çekmek için kuyruğa girdiler." ifadelerini kullandı.
 
Karataş, partisine hizmet etmek isteyen ve niyetleri halisane  olan yol arkadaşlarıyla il başkanlığına yeniden aday olduğunu söyledi.
 
MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter'in de konuşma yaptığı  kongreye, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu, MHP İstanbul İl Yönetim  Kurulu üyeleri, ilçe başkanları, Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Ahmet Yiğit  Yıldırım ile çok sayıda partili katıldı.
 
onuşmaların ardından yapılan oylamada, 607 delegeden 571'i oy  kullandı. Mehmet Bülent Karataş, 571 delegeden 550'sinin oyunu alarak yeniden il  başkanı oldu.