MGK toplantısı sonrası flaş açıklama

AA |  30 Ocak 2019 Çarşamba - 20:53 | Son Güncelleme : 30 01 2019 - 22:41

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantı 5 saat sürdü.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, teröre ve terör örgütü mensuplarına verilen dış desteğin kesilmesi çağrısı bir kez daha tekrarlandı.


Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki MGK toplantısının ardından bildiri  yayımlandı.
 
Bildiride, Türkiye'nin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve  dış gelişmelerin bütün yönleriyle ele alındığı ve 2018 yılının güvenlik  değerlendirmesinin yapıldığı, 2019 yılında meydana gelmesi muhtemel risk ve  tehditlere karşı alınabilecek tedbirlerin toplantıda müzakere edildiği  kaydedildi.
 
Türkiye'nin milli birlik ve beraberliği ile bekasını tehdit eden  FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere, tüm terör örgütlerine karşı yurt  içinde ve yurt dışında icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulduğu  belirtilen bildiride, şu ifadelere yer verildi:
 
"Terörle mücadele harekatı kapsamında güney sınırlarımızda hudut  güvenliğini temin ve terör örgütlerinin milletimizin huzurunu kaçırmaya yönelik  yöntemlerine karşı alınan tamamlayıcı tedbirler üzerinde durulmuş, tüm kurum ve  kuruluşlarımızın bu konuda dirayetle hareket ettikleri memnuniyetle müşahede  edilmiştir. Teröre ve terör örgütü mensuplarına verilen dış desteğin kesilmesi  yönündeki çağrımız bir kez daha tekrarlanmış, bütün terör örgütleriyle  mücadelenin kesintisiz olarak sürdürüleceği güçlü şekilde ifade edilmiştir.
 
Bazı ülkelerin firari terör örgütü mensuplarını iade etmekten  kaçınmalarının kabul edilemez olduğu belirtilerek, iadelerin uluslararası hukukun  ve sözleşmelerin gereği olduğu vurgulanmıştır. Türkiye'nin Suriye sınırını  güvenlik altına almak için daha önce gerçekleştirdiği operasyonlarda ve yürüttüğü  diplomasiyle elde ettiği olumlu neticeler de göz önünde bulundurularak, İdlib'de  mevcut statünün korunması, Münbiç yol haritasının süratle uygulanması ve Fırat'ın  doğusu ile ilgili varılan mutabakatların gereğinin yapılması hususundaki kararlı  duruşumuzun sürdürüleceği belirtilmiştir."
 
Tüm terör örgütlerine karşı mücadeleyi ilke edinen Türkiye'nin  amacının, Suriye'nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğünün korunarak, ev ve  yurtlarını terk etmek zorunda bırakılmış milyonlarca Suriyelinin yerlerine  dönmelerini sağlamak olduğu ifade edilen bildiride, mezkur krizin aşılmasında  önemli role sahip anayasa komitesinin kurulmasının barış ve istikrar ortamına  büyük katkı sağlayacağının bir kez daha teyit edildiği belirtildi.
 
Bildiride, Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Ege ve Karadeniz'deki gelişmelerin  yakından izlendiği, Türkiye'nin uluslararası antlaşmalardan doğan hak ve  menfaatlerinin korunmasına yönelik bütün tedbirlerin alınmasına devam  edileceğinin kuvvetle vurgulandığı kaydedildi.

ETİKETLER