Meyve ve sebze fiyatları nasıl düşecek?

08 Şubat 2019 Cuma - 9:35 | Son Güncelleme : 08 02 2019 - 9:35

Belediyeler, ucuz meyve-sebze satmaya hazırlanırken, uygulama ilk olarak Ankara ve İstanbul’da başlayacak. Bakan Albayrak, "bu adımı hızlı bir şekilde atıyoruz, atacağız." dedi.


CNN Türk’ün haberine göre,Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, dün Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları ve genel sekreterleri ile toplantı yaptı.
 
Toplantıda bu sürecin nasıl işletileceğini kendileriyle paylaştı. Buna göre belediyeler şehrin çeşitli noktalarında sabit satış merkezleri belirleyecek. Bunların daha çok küçük dükkanlar şeklinde olacağı belirtiliyor. 
 
KOOPERATİF DEVREDE 
 
Meyve-sebze, üreticinden Tarım Bakanlığı’na bağlı olan Tarım Kredi Kooperatifi aracılığı ile satın alınacak. Belediyeler de Tarım Kredi Kooperatifi’nden ürünleri satın alacak. Sonrasında da bu ürünler, şehrin çeşitli yerlerindeki sabit satış noktalarından doğrudan tüketiciye sunulacak.
 
Ürün, arada komisyon ve aracı olmayacağı için ve kâr amacı da güdülmediği için doğrudan üreticiden satın alınan fiyat üzerinden tüketiciye satılmış olacak. Belediye de Tarım Kredi Kooperatifi’ne ödediği parayı tüketiciden karşılayacak.
 
"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA SÜRECİ BAŞLATACAĞIZ"
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamada; "Devlet olarak biz büyükşehirlerimiz başta olmak üzere bu fiyat artışlarını engellemek için önümüzdeki hafta İstanbul'da 50 Ankara'da 30'tan fazla noktada başlamak üzere süreci başlatacağız. Bu adımı hızlı bir şekilde atıyoruz, atacağız." dedi.