Mevlüt Çavuşoğlu: Verilen sözler tutulmalı!

AA |  04 Ekim 2019 Cuma - 12:09 | Son Güncelleme : 04 10 2019 - 12:09

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'nin göç konusunda Türkiye ile daha sağlıklı iş birliği istediğini gördüklerini belirterek, "Ama verilen sözlerin de tutulması gerekiyor." dedi.


Mevlüt Çavuşoğlu, AB Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi  Avramopoulos, Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Paris'te polislere  saldırı nedeniyle Ankara ziyaretini iptal eden Fransız İçişleri Bakanı Christophe  Castaner'i temsil eden Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries ile göç  sorununu ele almak üzere AB Başkanlığında çalışma kahvaltısında bir araya geldi.
 
Çavuşoğlu, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, hem göç konusunu hem  de Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun konuk heyete dün kapsamlı bir  bilgilendirme yaparak Türkiye'nin kaçak göç ve insan kaçakçılarıyla nasıl  mücadele ettiğini anlattığını belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 
"Biz genel bir çerçevede göç konusunun insani bir konu olduğunu ve iş  birliğimizin devam etmesi gerektiğini söyledik. Türkiye'nin çabaları devam  ederken AB'den de beklentilerimizi söyledik. Son zamanlanda Yunanistan adalarına  geçişte küçük bir artış olduktan sonra Türkiye'ye yönelik mesnetsiz suçlamalar da  oldu. (Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron'un Avrupa Konseyi Parlamenter  Meclisine hitap ederken, bir soruya cevap verirken daha doğrusu, Türkiye'yi  suçlaması kabul edeceğimiz bir durum değil. Böyle suçlamalar yerine birlikte  sorunu nasıl çözmemiz lazım. Türkiye yükümlülüklerini yerine getiriyor. 18 Mart  2016 ortak mutabakatının içindeki tüm unsurları da ele aldık, AB hangi  yükümlülüklerini yerine getirmiş, hangi yükümlülüklerini yerine getirmemiş."
 
Çavuşoğlu, bunun sadece göçmen meselesi olmadığını, üyelik  müzakereleriyle ilgili süreç, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, vize serbestisi  gibi konularda da AB'nin yükümlülükleri bulunduğunu hatırlattı.
 
Çavuşoğlu, "Son zamanlarda Almanya, Fransa ve İngiltere'de PKK'ya  yönelik bazı tedbirler alındı ama bunları yetersiz görüyoruz. İyi bir başlangıç  ama yetersiz. FETÖ ile mücadele yeterli desteği göremedik." diye konuştu.
 
"AB ile nasıl iş birliği yapmak istediğimizi söyledik." diyen  Çavuşoğlu, toplantının verimli geçtiğini belirtti. Çavuşoğlu, şunları dile  getirdi:
 
"Sayın Cumhurbaşkanımızın sürekli gündeme getirdiği güvenli bölgenin  oluşturulması, şu an ABD ile yaşadığımız süreç, güvenli bölge oluşturulurken  diğer şehirlere, kendini güvende hissedeceği yerlere, kendi köylerine şehirlerine  Suriyeli göçmenlerin döndürülmesi ve dönerken onlara verilecek hizmetlerin, temel  ihtiyaçların karşılanması konusunda da neler yapmamız gerektiğini bugün  muhataplarımıza anlattık. Şu ana kadar Suriye'ye dönen 360 binden fazla Suriyeli  göçmene, yine İdlib'deki Suriyelilere de  birlikte yardım etmemiz gerektiğini  hatırlattık. 18 Mart mutabakatında da bunların hepsi var. Sonuçta tüm konuları  konuştuğumuz verimli bir toplantı oldu. Zaten Sayın Merkel ve Macron özellikle  Sayın Merkel New York'ta Sayın Cumhurbaşkanımıza bakanların geleceğini söyledi.  Bu konuda Türkiye ile daha sağlıklı iş birliği içine girmek arzusunda olduklarını  gördük. Ama tabii sözlerin de tutulması gerekiyor."