Meteoroloji uyardı! Marmara'da karla karışık yağmur

14 Şubat 2019 Perşembe - 7:22 | Son Güncelleme : 14 02 2019 - 7:32

Meteoroloji'den yapılan son açıklamaya göre bugün ülke genelinde yağışlı bir hava etkili olacak. Marmara'da ise karla karışık yağmurun görüleceği tahmin ediliyor.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Bütün bölgeler parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın kuzey ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Çanakkale, Kütahya, Afyonkarahisar ve Muğla çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Marmara'nın kuzey ve doğusu, Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeyi, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyi ile Kütahya ve Isparta çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Sakarya'nın iç kesimleri ile Mersin çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey kesimleri ile Marmara'nın kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 
HAVA SICAKLIĞI: İç Ege, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi, Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu'da 3 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.
 
RÜZGAR: Rüzgarın, genellikle doğu ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli (40-70 km/sa) ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-90 km/sa) esmesi bekleniyor.
 
UYARILAR
 
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Sakarya'nın iç kesimleri ile Mersin çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması(21-50 kg/m2) beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir.
 
KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli (40-70 km/sa) ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-90 km/sa) esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.
 
BÖLGELERİMİZDE HAVA
 
MARMARA
 
Çok bulutlu, kuzey ve doğusu ile Çanakkale çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Bursa'nın güney ve doğusunun yüksekleri ile Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (40-70 km/sa) esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Trakya ile bölgenin doğu kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.
 
BURSA °C, 6°C
 
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, güney ve doğusunun yüksekleri yer yer yoğun olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı
 
ÇANAKKALE °C, 8°C
 
Çok bulutlu ve yağmurlu
 
İSTANBUL °C, 7°C
 
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu
 
KIRKLARELI °C, 7°C
 
Çok bulutlu, gece saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu
 
EGE
 
Çok bulutlu, Kütahya, Afyonkarahisar ve Muğla çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-70 km/sa) esmesi bekleniyor. Gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.
 
A.KARAHISAR °C, 6°C
 
Çok bulutlu, akşam saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu
 
IZMIR °C, 10°C
 
Çok bulutlu
 
MANISA °C, 8°C
 
Çok bulutlu
 
MUĞLA °C, 12°C
 
Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı
 
AKDENİZ
 
Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Mersin çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın Doğu Akdeniz kıyılarında doğu ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Gece saatlerinde Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı göreleceği tahmin ediliyor.
 
ADANA °C, 13°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı
 
ANTALYA °C, 16°C
 
Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı
 
BURDUR °C, 10°C
 
Çok bulutlu ve öğle saatlerinde yağmurlu
 
HATAY °C, 10°C
 
Parçalı çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı
 
İÇ ANADOLU
 
Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikkle yağmur, bölgenin kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 
ANKARA °C, 8°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu
 
CANKIRI °C, 7°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu
 
KIRIKKALE °C, 9°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu
 
KONYA °C, 9°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu
 
BATI KARADENİZ
 
Çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.
 
BOLU °C, 3°C
 
Çok bulutlu, yükseklerinde yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı
 
DÜZCE °C, 8°C
 
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu
 
SİNOP °C, 9°C
 
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu
 
ZONGULDAK °C, 8°C
 
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu
 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ
 
Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.
 
AMASYA °C, 9°C
 
Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu
 
ÇORUM °C, 6°C
 
Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu
 
SAMSUN °C, 9°C
 
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu
 
TRABZON °C, 9°C
 
Çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu
 
DOĞU ANADOLU
 
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra güney kesimleri, zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar, Şırnak, Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur, zamanla karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 
ERZURUM °C, -2°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı
 
KARS °C, -2°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı
 
MUŞ °C, 0°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı
 
VAN °C, 3°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU
 
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde batı kesimleri, öğle saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra kuzeyinin yükseklerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor.
 
DIYARBAKIR °C, 10°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak yağışlı, gece saatlerinde yüksekleri karla karışık yağmurlu
 
GAZIANTEP °C, 6°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı
 
SIIRT °C, 10°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu
 
ŞANLIURFA °C, 11°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak yağışlı
 
DENİZLERDE HAVA
 
Ege ve Doğu Akdeniz’de kuvvetli fırtına; Marmara ve Batı Akdeniz açıklarında fırtına, Batı Karadeniz’in batısında fırtınamsı rüzgar bekleniyor.
 
KARADENİZ
 
Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, Rüzgâr: Batı Karadeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6 (40-60 km/sa), sabah saatlerinde batısında 5 ila 7 (40-60 km/sa); Doğu Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, batısında 2,5m, sabah saatlerinde Batı Karadeniz’in batısında 3,0m; Görüş: İyi, yağış anında orta.
 
MARMARA
 
Hava Durumu: Çok bulutlu ve yağmurlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 2,5 ila 3,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta, fırtına anında zayıf.
 
EGE
 
Hava Durumu: Çok bulutlu, gece saatlerinde Kuzey Ege sağanak yağışlı, Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa); zaman zaman 7 ila 9 (75-90 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 3,0 ila 4,0m, zaman zaman 4,0 ila 5,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta, fırtına anında zayıf.
 
AKDENİZ
 
Hava Durumu: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Rüzgâr: Batı Akdeniz’de batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), güneyinde doğu yönlerden 6 ila 8 (50-75 km/sa); Doğu Akdeniz’de doğu ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa), batısında sabah saatlerinde 7 ila 9 (75-90 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Batı Akdeniz açıklarında 3,0 ila 4,0m, Doğu Akdeniz’de 4,0 ila 5,0m; Görüş: İyi, yağış anında orta, fırtına anında zayıf.