Meteoroloji uyardı! Kar geliyor...

AA |  01 Kasım 2019 Cuma - 10:48 | Son Güncelleme : 01 11 2019 - 11:59

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışının beklendiği bildirildi.


Doğu'da yüksek kesimlerde kar bekleniyor. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölgede  havanın sabah saatlerinde az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu geçmesi  bekleniyor.
 
Öğle saatlerinden itibaren Erzurum, Erzincan, Kars ve Ardahan  çevrelerinin, gece saatlerinden itibaren de bölge genelinde sağanağın etkili  olacağı tahmin ediliyor. Bölgede yağışların akşam saatlerinden itibaren yüksek yerlerde karla  karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı öngörülüyor.
Sıcaklıkların mevsim normalleri civarında seyredeceği bölgede rüzgar,  kuzey ile kuzeydoğudan hafif kuvvette esecek. Gece en düşük hava sıcaklığı, Kars'ta sıfırın altında 4, Erzurum,  Erzincan ve Ardahan'da 1, Ağrı'da 2, Iğdır ve Tunceli'de 5 derece ölçüldü. Gün içinde en yüksek sıcaklıkların Iğdır'da 21, Erzincan ve Tunceli'de  16, Ağrı'da 14, Ardahan'da 13, Kars'ta 11 ve Erzurum'da ise 9 derece olması  bekleniyor.
 
 
Doğu Karadeniz Bölgesinin iç kesimlerinde de  kar yağışı  bekleniyor. 
 
Meteoroloji 11. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, son  değerlendirmelere göre, bugün akşam saatlerinden sonra Giresun, Trabzon, Rize ve  Artvin'in bin metrenin üzerindeki yüksek kesimler ile Gümüşhane ve Bayburt  çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı beklendiği aktarıldı.  Kar yağışlarının il merkezlerinde 1- 4 santimetrelik hafif bir örtü,  yüksek kesimlerde ise 5-20 santimetre civarı örtü bırakması beklendiği vurgulanan  açıklamada, cumartesi günü sabah saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenen  karın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması  gerektiği kaydedildi.