Meteoroloji, İstanbul için saat verip uyardı!

AJANSLAR |  07 Ekim 2019 Pazartesi - 13:08 | Son Güncelleme : 07 10 2019 - 20:01

Meteoroloji, Marmara’nın kuzeydoğusu için kuvvetli yağış uyarısı yaptı. İstanbul'da başlayacak kuvvetli yağış için de saat verildi ve 'sarı' kategoride uyarı yayımlandı. İstanbul'da bu gece kuvvetli yağmur ve fırtına bekleniyor.


Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, bugün akşam  saatlerinden sonra Marmara'nın kuzeydoğusunda sağanak görülecek. Sağanağın gece  saatlerinde etkisini artırarak İstanbul, Kocaeli ve Yalova çevreleri ile  Sakarya'nın kuzey ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
 
Kıyı Ege'de bugün görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanağın da  akşam saatlerinde etkisini artırarak İzmir ve Balıkesir'in kuzey ve batısı,  Çanakkale'nin güney ve doğusu ile Aydın'ın kıyı kesimlerinde kuvvetli  gerçekleşmesi öngörülüyor.
 
  Muğla için "aşırı yağış" uyarısı
 
 Bugün akşam saatlerinden sonra Muğla'da görülecek sağanak ve gök  gürültülü sağanağın da gece saatlerinde etkisini artıracağı tahmin ediliyor. İl  genelinde çok kuvvetli, Marmaris, Köyceğiz, Ula, Ortaca ve Dalaman ilçelerinde  şiddetli ve yer yer aşırı yağış bekleniyor. Yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, hortum  oluşma riski ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli  olunması gerekiyor.
 
AKOM: SAAT VERDİ
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (İBB AKOM) verilerine göre, İstanbul'da bu gece kuvvetli yağmur ve fırtına bekleniyor.AKOM'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul'da bu gece 22.00'den sonra Çatalca ve Silivri gibi batı bölgelerinde yağmur bekleniyor.Yağışların gece yarısından (02.00) itibaren il geneline yayılarak fırtına eşliğinde kuvvetli, yer yer çok kuvvetli şekilde düşeceği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Yağışın salı günü akşam saatlerine kadar etkili olacağı tahmin ediliyor. Sonbahar mevsiminin bugünlerinde deniz suyunun sıcak, aralıklarla gelen yağışlı havanın daha soğuk olması nedeniyle kısa süreli kuvvetli yağmurlar yağması, yollarda göllenme, ani sel, taşkın ve su baskınları oluşabiliyor. İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, Çevre Koruma, Park Bahçeler, İBB Trafik, Zabıta ve 153 Yerinde Çözüm ekipleri yağış nedeni ile oluşabilecek olumsuzluklara karşı hazır bekletiliyor. AKOM'dan koordine edilecek çalışmalar kapsamında su baskını yaşanacak kritik noktalarda da önlemler alınıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, vatandaşları kuvvetli fırtına ve yağışların sebep olabileceği muhtemel olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı."
 
23.00 - 18.00 SAATLERİ ARASINDA...
 
İstanbul Valiliği, İstanbullulara kuvvetli sağanak yağış uyarısında bulunarak, vatandaşları sel, su baskını ve kuvvetli rüzgar konusunda dikkatli ve tedbirli olmaya çağırdı.İstanbul Valiliği, Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nin verilerini paylaşarak, İstanbullulara kuvvetli sağanak yağış uyarısında bulundu.
 
Valilikten yapılan açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre bugün akşam saatlerinden sonra (7 Ekim Salı 23.00-8 Ekim Çarşamba 18.00) Marmara'nın kuzeydoğusunda sağanak yağışlar görülecek.
 
Gece saatlerinde etkisini artıracak yağışların İstanbul, Kocaeli ve Yalova çevreleri ile Sakarya'nın kuzey ilçelerinde kuvvetli (30-50 kg/m2) olması bekleniyor.
 
Sel, su baskını ve kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.