Meteoroloji'den son dakika uyarısı! İstanbul'da kar yağışı bu akşam başlıyor!

06 Şubat 2020 Perşembe - 8:01 | Son Güncelleme : 06 02 2020 - 10:24

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan açıklamaya göre; 6 Şubat Perşembe günü yurt genelinde yağışlı bir hava etkili olacak. İstanbul'da bugün hava sıcaklığı 5 derecelerde seyrederken, birçok İstanbullu bu hafta İstanbul'da kar yağıp yağmayacağını merak ediyor. Meteoroloji'den yapılan açıklamaya göre, İstanbulluların uzun süredir beklediği kar kapıya dayandı.

Günler öncesinden yapılan kar uyarısı Edirne'de etkili olmaya başladı. Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve kar yağışlı hava Edirne’de etkisini göstermeye başladı. Kentin kuzeyinde bulunan Bulgaristan sınırı Hamzabeyli Sınır Kapısı ve civar köyleri beyaza büründü.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Erzurum, Bingöl, Muş,Bitlis, Şırnak, Adıyaman, G. Antep, Kilis, Siirt ve Diyarbakır çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun batısı, zamanla İç Ege, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ile Erzurum, Bingöl, Muş, Şırnak ve Bitlis çevrelerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde beklenen yağışların; Isparta, Antalya'nın doğu ilçeleri, Mersin, Adana, Karaman ile Konya'nın güney ve batı çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
 
HAVA SICAKLIĞI: Kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede (8-10 derece) olmak üzere kuzey, iç ve batı kesimlerde azalacağı, güneydoğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.
 
RÜZGAR: Genellikle güneyli yönlerden orta kuvvette, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da güneyli yönlerden, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-100 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor..
 
KAR KALINLIĞI 5 SANTİMETREYE ULAŞTI
 
Edirne’nin Bulgaristan’a Kuzey sınırı olan Hamzabeyli Sınır Kapısı ve civar köyleri an itibariyle beyaza büründü. Balkanlardan gelen soğuk ve kar yağışlı havanın etkisine giren bölgede kar kalınlığı şimdiden 5 santimetreyi aştı.
 
İSTANBUL’A ULAŞACAK
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü’nün uyarılarına göre Balkanlar üzerinden gelen ve Edirne’nin kuzeyinden giriş yapan soğuk hava dalgası ve kar yağışının öğleden sonra İstanbul’a ulaşması bekleniyor.
 
Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan bilgiye göre, bölgedeki sıcaklıklar 8 ila 10 derece azalacak.
 
UYARILAR
 
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Isparta, Antalya'nın doğu ilçeleri, Mersin, Adana, Karaman ile Konya'nın güney ve batı çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
 
KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da güneyli yönlerden, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-100 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
 
ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinin dik eğime sahip ve yüksek kar örtüsü olan yerlerinde çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
 
BÖLGELERİMİZDE HAVA
 
MARMARA
Çok bulutlu ve bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, bölgenin zamanla güney ve batı kesimlerinde yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (60-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.
 
EDİRNE °C, 2°C
Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı
 
İSTANBUL °C, 5°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve yüksekleri yer yer kar yağışlı
 
KIRKLARELİ °C, 1°C
Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı
 
KOCAELİ °C, 8°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve yüksekleri yer yer kar yağışlı
 
EGE
Çok bulutlu ve bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, zamanla bölgenin iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; akşam saatlerinden sonra kıyı kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli(40-60 km/sa)olarak esmesi bekleniyor.
 
A.KARAHİSAR °C, 7°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmurlu ve yüksekleri kar yağışlı
 
DENİZLİ °C, 11°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, akşam saatlerinden sonra yüksekleri karla karışık yağmurlu
 
İZMİR °C, 11°C
Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı
 
MUĞLA °C, 7°C
Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı
 
AKDENİZ
 
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, akşam saatlerinden sonra Isparta, Burdur çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Isparta, Mersin ve Adana çevreleri ile Antalya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.
 
ADANA °C, 17°C
Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor.
 
ANTALYA °C, 16°C
Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde doğu ilçelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.
 
HATAY °C, 14°C
Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı
 
ISPARTA °C, 8°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, akşam saatlerinden sonra hafif karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.
 
İÇ ANADOLU
 
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur, yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Yağışların sabah saatlerinde Konya'nın güney ve batı ilçeleri ile Karaman çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.
 
ANKARA °C, 4°C
Çok bulutlu ve aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı
 
ESKİŞEHİR °C, 6°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, zamanla kar yağışlı
 
KONYA °C, 7°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, öğle saatlerinden sonra yüksekleri yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah saatlerinde güney ve batı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.
 
SİVAS °C, 6°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve zamanla kar yağışlı
 
BATI KARADENİZ
 
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarında yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde zamanla karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; gece saatlerinde kıyı kesimlerinde batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.
 
BOLU °C, 7°C
Çok bulutlu ve yağmurlu, zamanla karla karışık yağmur ve kar yağışlı
 
DÜZCE °C, 11°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu
 
KASTAMONU °C, 6°C
Çok bulutlu ve yağmurlu, zamanla karla karışık yağmur ve kar yağışlı
 
ZONGULDAK °C, 11°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu
 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ
 
Çok bulutlu, Orta Karadeniz ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur, akşam saatlerinden itibaren Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde, gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinin dik eğime sahip ve yüksek kar örtüsü olan yerlerinde çığ tehlikesi bulunmaktadır.
 
BAYBURT °C, 6°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı
 
SAMSUN °C, 18°C
Çok bulutlu ve aralıklı aralıklı yağmurlu
 
TOKAT °C, 14°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı
 
TRABZON °C, 24°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu
 
DOĞU ANADOLU
 
Çok bulutlu, bölgenin batısı ile zamanla Erzurum, Bingöl, Bitlis, Şırnak ve Muş çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar, öğle ve akşam saatlerinde Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin kuzey ve batı kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölgenin doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu yerlerde çığ tehlikesi bulunmaktadır.
 
ELAZIĞ °C, 10°C
Çok bulutlu ve hafif yağmurlu, yüksek kesimleri ile gece saatlerinden itibaren il geneli karla karışık yağmurlu
 
ERZURUM °C, 3°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren güney kesimleri ile zamanla il geneli kar yağışlı
 
MALATYA °C, 8°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, yüksek kesimleri ile gece saatlerinden itibaren il geneli karla karışık yağmurlu
 
VAN °C, 7°C
Çok bulutlu
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU
 
Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Adıyaman, G. Antep ve Kilis çevreleri ile gece saatlerinde Diyarbakır, Siirt ve Ş. Urfa çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
 
DİYARBAKIR °C, 13°C
Çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu
 
GAZİANTEP °C, 12°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı
 
SİİRT °C, 12°C
Çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu
 
ŞANLIURFA °C, 14°C
Çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu