Meteoroloji'den son dakika uyarısı! 13 Mart Çarşamba günü hava nasıl olacak?

13 Mart 2019 Çarşamba - 7:13 | Son Güncelleme : 13 03 2019 - 7:51

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) günlük olarak yayımladığı hava durumu bilgilerine göre 13 Mart Çarşamba günü ülke genelinde yağışlı bir hava hakim olacak. Hava sıcaklıkları doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalırken Marmara Bölgesi için de kuvvetli rüzgar uyarısı yapıldı.

İstanbul'da yaşanan fırtına nedeniyle deniz ulaşımında aksamalar yaşandı. Bazı sefer iptal edildi. Yağış nedeniyle de birçok noktada trafik durma noktasına geldi.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Tekirdağ, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Bingöl, Mardin ve Diyarbakır çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı; Güney Ege kıyıları ile Akdeniz'in kıyı kesimlerinin gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Muğla'nın Bodrum, Datça ve Marmaris ilçeleri ile Aydın'ın Didim ilçesinde, Antalya'nın doğu kesimleri, Mersin çevreleri ile Adana ve Osmaniye'nin güney kesimlerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Doğu kesimlerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.
 
HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklığının doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.
 
RÜZGAR: Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı, batı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
 
 
UYARILAR
 
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Muğla'nın Bodrum, Datça ve Marmaris ilçeleri ile Aydın'ın Didim ilçesinde, Antalya'nın doğu kesimleri, Mersin çevreleri ile Adana ve Osmaniye'nin güney kesimlerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli(30-60 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve hortum riski, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
 
KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın kuzeydoğu yönlerden Marmara Bölgesi’nde İstanbul, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli ile Edirne’nin güney kesimlerinde kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.
 
 
BÖLGELERİMİZDE HAVA
 
MARMARA
 
Parçalı çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde güney ve doğusu ile Tekirdağ çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (50-80 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
 
 
İSTANBUL'DA TRAFİK KİLİT
 
İstanbul'da yağış trafiği de vurmaya devam ediyor. Dün akşam saatlerindeki yoğunluk sabah da devam ediyor. Saat 07:10 itibarıyla hem 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde Asya'dan Avrupa'ya geçişlerde ciddi bir yoğunluk var. Sürücüler alternatif güzergahlara yöneliyor. Bu doğrultuda Avrasya Tüneli geçişinde de trafik yoğunluğu görülmeye başlandı.
 
 
BÜNYAMİN SÜRMELİ DE UYARDI
 
CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli hava durumuyla ilgili son bilgileri paylaştı. İstanbul'da sağanak yağışın öğleden sonraya kadar sürmesi bekleniyor. Ankara'da zayıf yağışlar var. İzmir ise gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor; su baskını ve yıldırımlara dikkat. 
 
BURSA °C, 11°C
Çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde sağanak yağışlı
 
ÇANAKKALE °C, 8°C
Çok bulutlu, sabah saatlerinde sağanak yağışlı
 
KIRKLARELİ °C, 8°C
Parçalı bulutlu
 
 
EGE
 
Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, Güney Ege kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Muğla'nın Bodrum, Datça ve Marmaris ilçeleri ile Aydın'ın Didim ilçesinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyı kesiminde kuzey ve kuzeydoğudan kuvvetli (40-60 km/sa, yer yer 70 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.
 
A.KARAHİSAR °C, 11°C
Parçalı çok bulutlu, hafif sağanak yağışlı
 
DENİZLİ °C, 15°C
Parçalı çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde sağanak yağışlı
 
İZMİR °C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde sağanak yağışlı
 
MANİSA °C, 15°C
Parçalı çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde sağanak yağışlı
 
 
AKDENİZ
 
Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Antalya'nın doğu ilçeleri, Mersin çevreleri ile Adana ve Osmaniye'nin güney kesimlerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.
 
ADANA °C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden sonra yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
 
ANTALYA °C, 18°C
Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam saatlerinden sonra yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
 
BURDUR °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı
 
HATAY °C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu, sağanak yağışlı
 
 
İÇ ANADOLU
 
Parçalı ve çok bulutlu, hafif olmak üzere sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
 
ANKARA °C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu, hafif sağanak yağışlı
 
ÇANKIRI °C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu, hafif sağanak yağışlı
 
ESKİŞEHİR °C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu, hafif sağanak yağışlı
 
KONYA °C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu, hafif sağanak yağışlı
 
 
BATI KARADENİZ
 
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
 
BOLU °C, 9°C
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı
 
DÜZCE °C, 10°C
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı
 
SİNOP °C, 10°C
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı
 
ZONGULDAK °C, 9°C
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı
 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ
 
Parçalı çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Giresun, Trabzon, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinin aralıklı ve yerel olmak üzere yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
 
AMASYA °C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu, hafif sağanak yağışlı
 
ÇORUM °C, 12°C
Parçalı çok bulutlu ve hafif sağanak yağışlı
 
SAMSUN °C, 13°C
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı
 
TRABZON °C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak yağışlı
 
DOĞU ANADOLU
 
Parçalı bulutlu, batısı yer yer çok bulutlu; batı kesimleri ile Bingöl çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don bekleniyor.
 
ERZURUM °C, 6°C
Parçalı bulutlu
 
KARS °C, 6°C
Parçalı bulutlu
 
MUŞ °C, 4°C
Parçalı bulutlu
 
VAN °C, 9°C
Parçalı bulutlu
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU
 
Parçalı bulutlu, batısı ile Mardin ve Diyarbakır çevrelerinin hafif sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
 
DİYARBAKIR °C, 17°C
Parçalı bulutlu, gece saatlerinden sonra hafif sağanak yağışlı
 
GAZİANTEP °C, 15°C
Parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra hafif sağanak yağışlı
 
SİİRT °C, 16°C
Parçalı bulutlu
 
ŞANLIURFA °C, 20°C
Parçalı bulutlu, gece saatlerinden sonra hafif sağanak yağışlı