Meslek liselerinden ekonomiye 8 ayda 171 milyon liralık katkı

AA |  07 Eylül 2019 Cumartesi - 11:20 | Son Güncelleme : 07 09 2019 - 11:20

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) verilerine göre, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezlerinde bu yılın ilk 8 ayında yapılan üretimden 171 milyon lira gelir elde edildi.


Meslek liselerinden ekonomiye 8 ayda 171 milyon liralık katkı.  AA muhabirinin MEB yetkililerinden aldığı bilgiye göre, en büyük çok  gelir sağlayan iller sırasıyla Ankara, Antalya ve Hatay oldu. 
 Ankara'da ilk 8 ayda Ankara'da 14, Antalya'da 11 ve Hatay'da 9 milyon  liralık üretim gerçekleştirildi. 
En fazla geliri Mersin Tarsus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  sağladı. 5 milyon liralık üretim yapan Mersin Tarsus Mesleki ve Teknik Anadolu  Lisesi'ni 3,8 milyon liralık üretimle Hatay Dörtyol Recep Atakaş Mesleki ve  Teknik Anadolu Lisesi ile 3,6 milyon liralık üretimle Çanakkale Yenice Mesleki ve  Teknik Anadolu Lisesi izledi.
 
Bu yılın ilk 8 ayında en fazla gelir konaklama ve seyahat hizmetleri  alanında sağlandı. 59 milyon liralık üretim yapılan konaklama ve seyahat  hizmetleri alanını 32 milyon liralık üretimle mobilya ve iç mekan tasarımı alanı  ve 28 milyon liralık üretimle yiyecek içecek hizmetleri alanı takip etti.
 2018'in ilk 8 ayı ile karşılaştırıldığında 2019'un aynı döneminde  gelirde yüzde 38'lik artış yaşandı.
 
  Hazine kesintisi yüzde 1'e düştü 
 
 Bakanlık, uygulamalı eğitim imkanı veren ve öğrencilere sektörün  istediği becerilerin kazandırılması ve kalıcı kılınmasında büyük fırsat sunan  işletmelerdeki üretimi artırmaya çalışıyor. Böylece mezunlar, mezuniyet  alanlarında istihdam imkanlarını da artırmış olacak. Döner sermaye gelirlerinden hazine kesintisinin 2018 yılı sonunda  yüzde 15'den yüzde 1'e düşürülmesinin üretim artışını sağladığına işaret  ediliyor.  
 

ETİKETLER