Gazetevatan.com » Yazarlar » Şifresini vermeyen çalışanı kovuyorlar

Şifresini vermeyen çalışanı kovuyorlar

25 Mart 2018 Pazar


Bazı işyerleri çalışanlarından ısrarla e-Devlet şifresini istiyor, vermeyenleri işten çıkartmakla tehdit ediyor. Şifresini paylaşmadığı için işten çıkarılanlar işe iade davası açarak işlerini geri alabilirler
 
Kolay değil elbette;
Yılların kâğıt ortamındaki düzenini çağa uydurmak. 
Ama emin olun ki bu işe en fazla maddi manevi emek harcayan devlet kurumlarından biri Sosyal Güvenlik Kurumu…
Öyle ki e-Devlet sistemine 20 uygulama ile giren SGK şimdilerde tam 50 aktif hizmetiyle kurumda oluşan iş yükünü yarı yarıya atmış durumda. 
İnteraktif SGK’dan (E-SGM) e-Devlet Sistemine Geçiş
SGK, 2013 yılına kadar e-Devlet sistemine gerek duymadan kendisine ait İnteraktif SGK olarak adlandırdığımız sistem üzerinden hizmet dökümü sağlıyordu. Bu sistem üzerinden TC kimlik numarası, doğum tarihi, baba adı ve cilt numarası girilerek vatandaş hizmetlerine kolayca ulaşılıyordu. Ancak özlük dosyalarında olması gereken evraklardan biri olduğu için çalışanlar çalıştığı işyerlerine kimlik kopyalarını vermek zorunda. İşverenler ya da temsilcileri kişilerin gün dökümlerine bu sayede rahatlıkla erişebiliyordu. Bu durumun Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu’na aykırı bulan SGK ve hükümet yetkilileri sistemi daha özel bir hale getirmek için e-Devlet bünyesine dâhil etti. 
İşten çıkarılamazlar
Son günlerde özellikle kadınlar ve emekli personeller olmak üzere bu konuyla ilgili yüzlerce şikâyet geliyor. İşyerlerinde personellerden e-Devlet şifrelerini isteyen işveren ve işveren yetkilileri çoğalmakta. Bu şifreleri istemelerinin birçok farklı sebebi var ancak şifrelerini vermeyen personelleri işten çıkarmaya kadar tehdit eden işverenler duyuyoruz.
E-Devlet, kişisel verileri içeren bir ortamdır, 3. kişiler ile paylaşılamaz şifrenin çalınması halinde kullanan kişi suç işlemiş sayılır. Ayrıca şifresini paylaşmayan kişiler de işten çıkarılamaz, çıkarılması halinde işe iade davası açarak işlerine iade edilebilirler.
 
‘Kazancınız düştü’ mesajı korkutuyor
 
SGK, sistemine kayıtlı olan milyonlarca sigortalısına 2015 yılından itibaren mesaj atıyor. Önceleri eksik yatan prim günlerini bildiren SGK, şimdi ‘Kazancınız düştü’ diye mesaj atıyor. Yani bir nevi uyarı sistemi çalışıyor. Ancak şikayetler ardı ardına gelmeye başladı. Henüz SGK’dan resmi bir açıklama yapılmamış olsa da endişelenecek bir durum söz konusu değil. Aralık 2017’deki vergi matrahı ile Ocak 2018 ayındaki vergi dilimi matrahı arasında farklılık oluştuğundan, Aralık’da 2. ya da 3. vergi dilimine giriyorken Ocak’da tekrardan 1. vergi diliminden başlıyor olmanız SGK matrahınızda haliyle düşüşe sebep oluyor. Ancak buradaki düşüş maaşınız ya da priminizle ilgili değil, dolayısı ile hak kaybı da olmuyor. Kurumun Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile yaptığımız görüşmede, bu konuda sistem güncelleme ve iyileştirme çalışmalarının devam ettiği bilgisini aldık. İlaç katılım payı mesajlarında da vatandaş ücretsiz muayene olduğunu ve ücretsiz ilaç aldığını düşündüğünden olan eczacıya oluyor. SGK, hastalara ‘Bu tedavinizin şu kadarını biz karşılıyoruz’ diyor, eczaneye giden vatandaş ekstra bir ücretle karşılaşınca tepkiler kasadaki kişiye oluyor. Ancak katılım payı ve fiyat farkı olarak bir bedel ödeneceğini unutmayın.