Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi!

17 Şubat 2017 Cuma - 17:53 | Son Güncelleme : 17 02 2017 - 19:06

Merkez Bankası ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin, kredi vadesinde ödenmesi kaydıyla, geri ödemelerinin Türk lirası olarak da yapılabilmesine imkân tanıdığını açıkladı.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) reeskont  kredilerinin geri ödemelerinin TL olarak yapılabileceğini açıkladı. 
 
TCMB'den ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerine  ilişkin yapılan duyuruda, şunlar kaydedildi: "23 Ocak 2017 tarih ve 29957 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 683  sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 6. maddesinde değinilen hususlar dikkate  alınarak, 1 Ocak 2017 tarihinden önce kullandırılan ve 31 Mayıs 2017 (dahil)  tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler  reeskont kredilerinin, kredi vadesinde ödenmesi kaydıyla, geri ödemelerinin Türk  lirası olarak da yapılabilmesine imkân tanınmıştır. Bu işlemlerde Türkiye  Cumhuriyet Merkez Bankasınca 2 Ocak 2017 tarihinde ilan edilen döviz alış kurları  esas alınacaktır."
 

BU HAMLEDEN SONRA DOLAR 3.65'İN ALTINA İNDİ

Merkez Bankası'nın reeskont kredilerine ilişkin yaptığı açıklamanın ardından dolar 3,65'in altına indi.

REESKONT KREDİSİ NEDİR?
 
Reeskont kredisi, adı üstünde, bir banka tarafından iskonto edilmiş bir borç senedinin bir merkez bankası tarafından yeniden iskonto edilmesi karşılığında verilen kredidir. Şirket B, şirket A'dan ticari bir alışveriş karşılığında bir borç senedi alır. Paraya ihtiyacı olan şirket B, aldığı borç senedini çalıştığı ticari bankaya götürerek iskonto ettirip (kırdırıp) parasına kavuşur. Piyasaya para sürmek isteyen bir merkez bankası, ticari bankaların borç senetlerini bir kez daha iskonto edebilir (kırabilir) ve bu yolla piyasaya ek likidite sağlamış olur.