Merkez Bankası başkanlığına Murat Uysal atandı

DHA |  06 Temmuz 2019 Cumartesi - 5:28 | Son Güncelleme : 06 07 2019 - 10:22

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCBM) Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı, Çetinkaya'dan boşalan göreve Yardımcısı Murat Uysal atandı.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat  Çetinkaya görevinden alınarak, yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı.  Atamaya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, Murat Çetinkaya 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin  ek 35'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2'nci maddesi  gereğince görevden alındı. Bu suretle boşalan TCMB Başkanlığına, kurumda Başkan  Yardımcılığı görevini yürüten Murat Uysal getirildi.
 
Atamanın ardından TCMB'den yapılan duyuruda, Merkez Bankası  Başkanlığına atanan Uysal'ın, 9 Haziran 2016 yılından bugüne kurumda Başkan  Yardımcılığı yaptığı hatırlatıldı.
Duyuruda, şu ifadelere yer verildi: "Başkan Murat Uysal yaptığı ilk açıklamada, bankamızın kanunla  kendisine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde temel amacı olan fiyat  istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde  uygulamaya devam edeceğini belirtti. Yeni dönemde fiyat istikrarı ve finansal  istikrar hedefleri doğrultusunda uygulanacak politikalar ile ilgili iletişim  kanallarının en üst düzeyde kullanılacağını belirten Uysal, bu çerçevede  önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyecektir."
 
Murat Uysal kimdir?
 
İstanbul'da 1971 yılında doğan Uysal, Galatasaray Lisesinin ardından  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi (İngilizce) İktisat Bölümünden mezun  oldu. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık ana  bilim dalında yüksek lisans yapan Uysal, bu dönemde "Enflasyon Hedeflemesi,  Dünyada ve Türkiye'deki Uygulamaları" konulu yüksek lisansını tamamladı.Meslek hayatına 1998 yılında bankacılık sektöründe başlayan Uysal,  Döviz ve Para Piyasaları ile Menkul Kıymetlerden Sorumlu Uzman ve Yöneticilik  görevlerinde bulundu. Türkiye Halk Bankasında Para ve Sermaye Piyasaları Daire  Başkanı olarak 2007-2011 tarihlerinde çalışan Uysal, Kasım 2011-Haziran 2016  döneminde ise Halk Bankasında hazine yönetiminden sorumlu Genel Müdür  Yardımcılığı görevini yürüttü. Eş zamanlı 2008-2010 yıllarında Halk Yatırım AŞ Denetim Kurulu Üyesi,  2011 yılında Halk Portföy AŞ Yönetim Kurulu Üyesi, 2012-2014 yıllarında Halk  Portföy AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı, Nisan 2015-Nisan 2016 döneminde Halk  Leasing Finansal Kiralama AŞ Yönetim Kurulu Üyesi olan Uysal, Mart 2015-Haziran  2016 tarihlerinde ise Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı   görevinde bulundu. Uysal, İngilizce ve Fransızca biliyor.

 

 

ETİKETLER

merkez bankası haber