Merkel itiraf etti: Zor olacak!

AA |  07 Ekim 2017 Cumartesi - 19:27 | Son Güncelleme : 07 10 2017 - 19:41

Almanya'da yeni hükümet kurma arayışı içinde olan Başbakan Merkel, "CDU ile CSU arasında yarın görüşme olacak. Daha sonra Hristiyan Birlik partileri, FDP ve Yeşiller'den oluşan güvenilir ve sağlam bir hükümet kurulması konusu var. Görüşmelerin zor olacağı açık” dedi.


Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi  (CDU) lideri Angela Merkel, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri, Hür Demokrat  Parti (FDP) ve Yeşiller arasında yapılacak koalisyon görüşmelerinin zor  geçeceğini söyledi. 
 
CDU/CSU’nun Gençlik Teşkilatı Junge Union (JU) tarafından Dresden  kentinde düzenlenen toplantıda konuşan Merkel, seçmenin kendilerine verdiği  hükümet kurma görevini yerine getirmeleri gerektiğini ifade etti.
 
"Yarın CDU ile CSU arasında yarın görüşme olacak. Daha sonra Hristiyan  Birlik partileri, FDP ve Yeşiller'den oluşan güvenilir ve sağlam  bir hükümet  kurulması konusu var. Görüşmelerin zor olacağı açık." diyen Merkel, CDU/CSU, FDP  ve Yeşiller'den oluşacak koalisyonun gerçekleşmesini istediğini vurguladı.
 
CSU ile CDU arasında ülkeye gelecek sığınmacı sayısına üst sınır  getirilmesi konusunda yaşanan anlaşmazlığa da değinen Merkel, iyi niyetli  yaklaşım sergilendiğinde bu konuda çözüm bulunacağını vurguladı.
 
Merkel, hazırlanacak muhtemel koalisyon sözleşmesinin partisinin  düzenleyeceği olağanüstü kurultayda delegelerce oylanacağını belirtti.
 
CDU/CSU’nun 24 Eylül'de yapılan genel seçimde yüzde 8 oranında oy  kaybetmesinden dolayı hayal kırıklığı yaşandığını dile getiren Merkel, ancak  CDU/CSU’nun seçimde stratejik hedefleri yakaladığını yineledi.
 
Seçimlerden birinci çıktıklarını anımsatan Merkel, en yakın partinin  12 puan önünde seçimleri tamamladıklarını ve CDU/CSU’ya rağmen koalisyon  kurulamayacağını kaydetti.