Merkel, Almanya'nın yanmalı motorlu araçlardan vazgeçeceğini duyurdu

AA |  04 Kasım 2019 Pazartesi - 17:17 | Son Güncelleme : 04 11 2019 - 17:50

Almanya Başbakanı Angela Merkel, haftalık video podcast yayınında, Almanya'nın yanmalı motorları bırakarak 2030'a kadar elektrikli ulaşıma geçmesine yönelik değerlendirmelerde bulunarak, "Almanya, 1 milyon şarj istasyonu kuracak." dedi.


Dünyanın önde gelen otomobil üreticisi ülkelerden Almanya, elektrikli otomobil şarj istasyonu için 2030 hedefi belirledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, haftalık video podcast yayınında, Almanya'nın yanmalı motorları bırakarak 2030'a kadar elektrikli ulaşıma geçmesine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Merkel, gelecekteki hareketliliğin (mobility) "iklim dostu" olması gerektiğini belirterek, 2030'a kadar 1 milyon şarj istasyonu kurarak ülkenin elektrikli otomobil altyapısını sağlamlaştıracaklarını vurguladı.
 
3 BİN EUROLUK TEŞVİK VERİLİYOR
 
Elektrikli otomobiller için şarj istasyonlarının artırılmasının  tüketicileri yanmalı motorlardan uzaklaştırarak düşük emisyonlu otomobillere geçmeye teşvik edeceğini belirten Merkel, "Gelecekteki hareketliliğin iklim  dostu, esnek, paranın karşılığını veren ve rahat olması gerekir." dedi. Almanya'da halihazırda 21 bin adet şarj istasyonu bulunuyor. Hükümet,  elektrikli otomobil satın alanlara 4 bin euro, hibrit motorlu araç alan tüketicilere de 3 bin euroluk teşvik primi veriyor.
 
20 MİLYAR EUROLUK KAYIP YAŞANACAK
 
Öte yandan, Almanya'da yanmalı motorlardan elektrikli motorlara geçiş  sürecinde 2035'e kadar 114 bin kişinin işinden olması ve ülkede milli gelirin yüzde 0,6'sına denk gelen 20 milyar euroluk ekonomik kaybın yaşanması bekleniyor. Alman hükümetinin, uzmanlardan oluşturduğu bir komisyon tarafından  hazırlanan taslak rapora göre, ülkede otomobiller ve kamyonlara yönelik şarj  istasyonları kurulması için 25 milyar euro, yerel ulaşımın genişlemesi için 14,5  milyar euro, yeni bisiklet ve yaya yolları için de 18 milyar euroya ihtiyaç  duyulacak. Hükümet tarafından yapılacak diğer yatırım ve verilecek teşviklerle  birlikte maliyetin toplamda en az 120 milyar euro olması hesaplanıyor. Bu arada, Almanya'da 1 milyondan fazla istihdam, otomobil sektörüyle  ilgili işlerden sağlanıyor.