Meral Akşener grup toplantısında konuştu

AA |  20 Kasım 2018 Salı - 10:42 | Son Güncelleme : 20 11 2018 - 13:04

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Suriyeli mültecilere Türk vatandaşı olamayacaklarının kesin bir dille açıklanmasını isteyerek, "Bu, bir bölümünün geri dönmesini sağlayacağı gibi vatandaşlık hayaliyle sınırımıza dayanan yeni göçlerin de önünü kesecektir." dedi.


Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,  gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Konuşmasına dün gece idrak edilen Mevlit Kandili ile 15 Kasım'da  kutlanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluş yıl dönümünü anımsatarak  başlayan Akşener, "BOP'un eş başkanıyım" diye övünenlerin Rauf Denktaş'a  yaptıklarını unutmayacaklarını söyledi.
 
Doğu Akdeniz'de yeni bir oyunun tezgahlandığını ifade eden Akşener,  "Bugünlerde, Doğu Akdeniz'deki doğalgaz ve petrol rezervleri üzerinden Kıbrıs'ta  yeni tezgahlara niyetlenen emperyalistlere ve içerdeki iş birlikçilerine  sesleniyorum; gerekirse Ayşe yeniden tatile çıkacak; Kıbrıs Türk'tür, Türk  kalacak." diye konuştu.
 
Akşener, son zamanlarda bir takım odakların provokasyonlarla milletin  değerlerine saldırdığını ve bu saldırıların iktidarın kontrolünde yapıldığını öne  sürdü.
 
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın tarihçi yazar Kadir Mısıroğlu'nu  ziyaret etmesini de eleştiren Akşener, "Diyanet İşleri Başkanı'nın hala o makamda  tutulması millete kurulmuş bir kumpastır." ifadesini kullandı.
 
Medya ve iktidarın gündemi ile vatandaşın gündeminin farklı olduğunu  savunan Akşener, "Vatandaşın ezanla bir meselesi yok, cumhuriyetle bir meselesi  yok. Bizim meselemiz hayat pahalılığı, bizim meselemiz geçim darlığı, bizim  meselemiz adaletsizlik, bizim meselemiz çoluk çocuğumuzun geleceği. Üç belediye  daha kazanmak için milleti birbirine düşürmekten vazgeçin. Koltuklarınızda üç gün  daha oturmak için fitne çıkarmaktan vazgeçin. Başka bir partiye oy veriyor diye  kimseyi düşman göremeyiz. Bizim gayretimiz, ihtilafları derinleştirmek değil,  mutabakat alanlarını genişletmektir. Biz insanların hayatlarını yönetmeye değil,  devleti yönetmeye talibiz." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Yanlışta ısrar ediyorlar"
 
 İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, ülkenin iyi yönetilmediğini ve  ekonomik krizin her geçen gün derinleştiğini öne sürerek, şöyle devam etti:
 
"İnkar ederek krizi çözemezsiniz. Ciddi olun, yanlış politikalardan  vazgeçin. Çözüm öneriyoruz. Doğru işlerine her türlü desteği vermeye hazır  olduğumuzu söylüyoruz ama yine de bildiklerini okuyorlar. Yanlışta ısrar  ediyorlar, faturayı da millete kesiyorlar. Öyle anlaşılıyor ki sandıkta  derslerini almadan akılları başlarına gelmeyecek. 31 Mart'ta milletimiz gereğini  yapacak. Milleti unutanı, millet de unutur. Millete sırtını dönene millet de  sırtını döner. Yıllarca, 'başka kime oy verelim ki?' diyerek, kendini AK Parti'ye  mecbur hissetti insanımız. Ama artık adres belli. Mecburiyet ortadan kalktı, iyi  bir alternatif var. İYİ Parti var. Bunlar da zaten, sadece İYİ Partiden  korkuyorlar. Sadece İYİ Parti yükselirse kendilerine çeki düzen verirler. 31 Mart  büyük bir fırsat. Bunları kendi hallerine bırakırsak, şöyle iyice bir sarsmazsak,  memleketi kökten batırırlar."
 
Akşener, şeker fabrikalarının Amerikan şirketinin talimatıyla  özelleştirildiğini, oradan gelen parayla da cezaevi yapıldığını iddia etti.
 
Adalet ve Kalkınma Partisinin, ülkeyi İsrail tohumuna mahkum ettiğini  savunan Meral Akşener, iktidara geldiklerinde çiftçiyi yabancı tohumdan  kurtaracaklarını ve Türk tohumunu bir dünya markası haline getireceklerini  belirtti. Akşener, emekliye iki net maaş ikramiye vereceklerini, asgari ücreti  artıracaklarını vadederek, şöyle konuştu:
 
 "Ücretsiz eğitim için rant yaratacağız. 16 yıldır ücretsiz eğitim  masalıyla kandırıyorsunuz. Oysa bugün devlet okulları, bağış adı altında para  topluyor. Millet, evladını hayata hazırlamak istiyor. Evladı, yabancı dil  konuşsun istiyor. Evladı, iyi bir üniversite kazansın istiyor. Evladı meslek  sahibi olsun, iş sahibi olsun istiyor. Devlet okullarını öldürdünüz. Özel  okullarla devlet okulları arasında uçurum var. 4 4 dediniz, bir öyle çevirdiniz,  bir böyle çevirdiniz. Anne babalar da evlatlarıyla kafa kafaya verip ha bire  değiştirdiğiniz sistemi anlamaya çalışıyor. İlköğretimde, ortaöğretimde özel  okullara ihtiyacı ortadan kaldıracağız. Evlatlarımıza iyi bir eğitim  sağlayamıyorsak, devlet niçin var?"
 
"Suriyelileri geri göndereceğiz"
 
Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Akşener, iktidara  geldiklerinde Suriyeli mültecileri geri göndereceklerini belirtti. Suriyeli  mültecilerin ülkelerine geri gönderilmesine önerilerde bulunan İYİ Parti Genel  Başkanı Akşener, şunları söyledi:
 
"Suriyeli mültecilere Türk vatandaşlığı verilmeyeceğini açıklayın. Kaç  sene kalırlarsa kalsınlar, Türk vatandaşı olamayacaklarını kesin bir dille  açıklayın. Bu, bir bölümünün geri dönmesini sağlayacağı gibi vatandaşlık  hayaliyle sınırımıza dayanan yeni göçlerin de önünü kesecektir.  Suriyeli  mültecilerin Suriye'ye dönmesi konusunda Esad'la anlaşın. Her ay, en az 100 bin  mültecinin geri dönüşü için Şam'dan taahhüt alın. Türkiye'nin gücünü masaya  koyun. Türk devleti iradesini ortaya koyduğunda, terörist başı Öcalan'ı sınır  dışı etmeleri iki gün sürmemişti. O devlet iradesini bu kez vatandaşlarını geri  almaları için kullanın. İster tatlı dille isteyin ister su kozunu kullanın ister  askeri çözümleri masaya koyun. Hiçbir şey şehirlerinde nüfus çoğunluğunu yitirmiş  bir Türkiye'den daha tehlikeli değildir."
 
 "Suriyeliler yerli ürün satsın"
 
Sığınmacıların açtığı dükkanlarda kaçak ürünlerin satışına engel  olunarak yerli ürünlerin satılmasının sağlanması gerektiğini vurgulayan Akşener,  göçmenler için geçici vergi mükellefiyet kanunu çıkarılması gerektiğini dile  getirdi. Suriyeli çalışanlardan sigorta katkı payı ve vergi kesintisinin de  yapılması gerektiğini ifade eden Meral Akşener, şunları kaydetti:
 
"Özellikle güney illerimizde esnafımıza vergi kolaylığı sağlayın.  Esnaflığı, mülteciler için değil Türk vatandaşları için kazançlı hale getirin.  Güney sınırlarımızda devriyeleri sıklaştırın. Türkiye sınırlarını yol geçen hanı  olmaktan kurtarın. Sınır kapılarından geçişleri ücretli hale getirin. Elini  kolunu sallayarak bir Suriye'ye, bir Türkiye'ye geçen fırsatçı akınını kesin.  Suriye'den aracını getiren mültecilere geçici sürücü şartı getirin. Dışarıdan  getirilen araçlar için bir Türk vatandaşı ne kadar vergi veriyorsa, o vergiyi  Suriyeli mültecilerden de alın. Avrupa böyle yapıyor, Amerika böyle yapıyor.  Burası Suriye değil, Türkiye. Bunun farkına varın. Bunları yapın, bakın işler  nasıl rayına giriyor."
 
  
 
 
 
 
 

ETİKETLER