Merakla bekleniyordu! Fed faiz kararını açıkladı

AA |  29 Temmuz 2020 Çarşamba - 21:03 | Son Güncelleme : 29 07 2020 - 21:56

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 0-0,25 aralığında sabit tuttu.


 Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy  birliğiyle alındığı belirtilerek, bankanın bu zorlu dönemde ABD ekonomisini  desteklemek için tüm araçlarını kullanmakta, böylece maksimum istihdam ve fiyat  istikrarı hedeflerini desteklemekte kararlı olduğu ifade edildi.
 
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ABD ve dünya genelinde  ekonomik sıkıntılara neden olduğuna işaret edilen açıklamada, "Keskin düşüşlerin  ardından ekonomik faaliyet ve istihdam son aylarda bir miktar toparlandı ancak  yılbaşındaki seviyelerinin oldukça altında seyrediyor." değerlendirmesinde  bulunuldu.
 
"Ekonominin önündeki yol, virüsün seyrine bağlı olacak"
 
Zayıflayan talep ve düşük petrol fiyatlarının tüketici enflasyonunu  baskı altında tuttuğu belirtilerek, ekonomiyi desteklemeye yönelik politika  önlemleri ve Amerikan hanehalkları ile şirketlerine sağlanan kredi akışının  etkisiyle genel mali koşulların son aylarda iyileştiği bildirildi.
 
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Ekonominin önündeki yol, önemli ölçüde virüsün seyrine bağlı olacak.  Devam eden halk sağlığı krizi, kısa vadede ekonomik faaliyet, istihdam ve  enflasyon üzerinde ağır şekilde baskı yaratacak ve orta vadede ekonomik görünüme  yönelik kayda değer riskler oluşturacak."
 
 Bu gelişmeler ışığında Federal Açık Piyasa Komitesinin federal fon  oranı için hedef aralığını yüzde 0- 0,25'te tutmaya karar verdiği belirtilerek,  ekonominin son sıkıntıları atlattığından ve maksimum istihdam ile fiyat istikrarı  hedeflerine ulaşma yoluna girdiğinden emin olana kadar söz konusu hedef faiz  aralığının sürdürülmesinin beklendiği bildirildi.
 
Swap hatları 31 Mart'a kadar uzatıldı
 
Açıklamada, Komitenin halk sağlığıyla ilgili bilgiler de dahil olmak  üzere ekonomik görünüme ilişkin gelişmeleri izlemeye devam edeceği, ekonomiyi  desteklemek için uygun araçların kullanılacağı ifade edildi.
 
Hanehalkı ve işletmelere yönelik kredi akışını desteklemek için Fed'in  gelecek aylarda hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarını  artıracağı, büyük ölçekli gecelik ve vadeli repo işlemlerinin de sürdürüleceği  kaydedildi.
 
Fed ayrıca, yabancı merkez bankaları için geçici dolar swap hatları ve  repo kolaylığını 31 Mart'a kadar uzattığını duyurdu.
 

ETİKETLER

ABD Fed faiz