Memur lojmanları ile ilgili flaş gelişme!

AA |  28 Kasım 2019 Perşembe - 12:38 | Son Güncelleme : 28 11 2019 - 12:38

Devlet lojmanlarının öncelikli olarak kamu çalışanlarına satılmasına yönelik işlemlere başlandı.Bu kapsamda, Bursa ve Ankara'da bulunan 186 lojmanın satış ilanları yayınlandı, 5 ilde ekspertiz ve ilan çalışmaları tamamlanan 1814 lojmanın satışı için de aralık ve ocak aylarında ihaleye çıkarılacak.


Lojman satışları 6 ilde başladı.  AA muhabirinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden  edindiğini bilgiye göre, yurt genelinde genel bütçeli idarelere tahsisli 218 bin  575, diğer kurumlara tahsisli 30 bin 939 olmak üzere toplam 249 bin 514 kamu  lojmanı bulunuyor.  Bu konutlardan savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetleri için  kullanılan yaklaşık 140 bin lojman ile kampüs alanında yer alan ve hizmet  binalarıyla bütünleşik bulunan yaklaşık 59 bin lojman satışa sunulmayacak. Bu  konutlar dışında kalan ve satılabilecek nitelikte olan 50 bin lojmanın satışı  öngörülüyor. Bu lojmanlardan ilk etapta 5 bini için ihaleye çıkılacak.
 
Milli Emlak Genel Tebliği'nde yapılan yeni düzenlemeyle oturduğu  lojmanı satın almak isteyen memurlara yönelik satış koşullarına iyileştirmeler  getirildi. Açık ihale yöntemiyle satılacak devlet lojmanlarından kat mülkiyeti  kurulanlarda oturanlara, ikamet ettikleri lojmanın ihalede oluşan bedeli  üzerinden öncelikli olarak satın alma hakkı tanındı. 
 
İkamet ettiği lojmanı satın almak isteyen memurlara 5-7 ve 10 yıl  süreyle ödeme seçenekleri sunuluyor. Satış ihalesinde en yüksek bedel ve ödeme  koşullarını kabul eden memur, ihale bedelini 5 yılda ödemek istemesi halinde  oturduğu lojmanı satın alabilecek. Lojmanı alan memur, konutun yüzde 20'sini  peşin kalan tutarı 60 ay, yüzde 25'i peşin kalan tutarı 84 ay, yüzde 30'u peşin  kalan tutarı 120 ay olmak üzere TÜFE oranında artışlarla taksitli ödeme  yapabilecek. TÜFE en fazla yüzde 12 olarak hesaplanacak.
 
Memura ihale bedeli üzerinden yüzde 10 indirim
 
Peşin satın alma tercihinin kullanılması halinde memura ihale bedeli  üzerinden yüzde 10 indirim uygulanacak. Memurun oturduğu lojmanı satın almak istememesi halinde ise kamu  konutu ihalede en yüksek teklif veren istekliye peşin veya yüzde 25'i peşin olmak  üzere 24 aya kadar taksitle satılacak. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere İzmir, Bursa, Antalya ve  Mersin'de ekspertiz işlemleri tamamlanan 2 bin kamu konutunun satış işlemine bu  ay başlandı. Bursa ve Ankara'da bulunan 186 lojmanın satış ilanları yayımlandı,  Bursa'da bu hafta ihaleler yapılmaya başlandı. Diğer taraftan Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin ve Antalya'da ise ekspertiz ve ilan çalışmaları tamamlanan bin 814  lojman aralık ve ocak aylarında ihaleye çıkarılacak. Gelecek yılın ocak ve şubat aylarında ise 24 ilde ekspertiz  çalışmaları devam eden 3 bin kamu konutunun satışlarına başlanılacak.