Meme kanseri görülme sıklığı son 20 yılda 2 kat fazlalaştı

12 Ekim 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 12 10 2018 - 2:30

Meme kanserinde önemli olan noktanın hastalığı belirti vermeden, kitle oluşmadan saptamak olduğunu söyleyen Sağlık ilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal SUAM Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Çitgez, bunun da rutin muayenelerin önemini ortaya koyduğunu kaydetti.


Meme kanserinde önemli olan noktanın hastalığı belirti vermeden, kitle oluşmadan saptamak olduğunu söyleyen Sağlık ilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal SUAM Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Çitgez, bunun da rutin muayenelerin önemini ortaya koyduğunu kaydetti. Türkiye’de meme kanseri görülme sıklığının, son 20 yılda 2 kattan daha fazla arttığına dikkati çeken Çitgez şunları söyledi: “Ülkemizde obezitenin artması, egzersizin ve doğurganlığın azalması, süt verme süresinin kısalması, adet görme yaşının düşmesi ve menopoza girme yaşının uzaması, Türkiye’deki vakaların artmasının başlıca sebepleri olarak öne çıkıyor ve her yıl 25 bin yeni meme kanseri tanısı konuyor.”

Erken teşhis artık kolay

Trabzon’da bir yazılım şirketi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın SANTEZ desteğiyle ürettiği, mamografi görüntülerinde tanı bulmaya yardımcı olan ve kitlenin iyi ya da kötü huylu olma olasılığını değerlendiren AKGÜN X-EYE MAMO sistemi oluşturarak, meme kanserinin erken teşhisinde hem hastaların hem de doktorların işini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Proje, 1,5 milyon liraya mal oldu.

 

ETİKETLER