Mektup göndermişlerdi... ABD, Sudan'a yönelik yaptırımları kaldırdı!

AA |  06 Ekim 2017 Cuma - 22:53 | Son Güncelleme : 06 10 2017 - 23:09

Sudanlı siyasi partiler ve silahlı hareketlerin temsilcileri, Trump'a mektup göndererek 20 yıldır süren yaptırımların 12 Ekim'e kadar kaldırılmasını istemişti. Bu mektup karşılık buldu ve ABD yönetimi, Sudan'a yönelik ekonomik yaptırımları kaldırdığını açıkladı


ABD yönetimi, Sudan'a 20 yıldır uyguladığı ekonomik  yaptırımları kaldırdığını açıkladı. 
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Sudan'a yönelik  ekonomik yaptırımların kaldırılmasını yazılı açıklamayla duyurdu.
 
 
Nauert, ekonomik yaptırımların kaldırılma gerekçesiyle ilgili, "Sudan,  çatışmaların yaşandığı bölgelerde olumlu adımlar attı ve bu bölgelere insani  yardımların ulaşmasını sağladı. Bölgesel sorunların çözümü ve terör tehlikesine  karşı ABD ile yakın ilişki içinde oldu." ifadelerini kullandı.
 
Bu kararın 16 ay süren diplomatik görüşmeler sonucunda alındığını  belirten Nauert, açıklamada şunları kaydetti:
 
"Sudan hükümeti, son 9 ay içinde ABD ile iş birliği konusunda  ciddiyetini göstermiştir. Sudan'daki çatışmaların durdurulması ve insani  yardımların ulaşımı için ciddi adımlar atmıştır ve bölgesel istikrarı  önemsemiştir fakat Sudan'da kalıcı barışın sağlanması adına çok daha fazla  çabanın gösterilmesi gerekmektedir."
 
Açıklamada ayrıca, Sudan'ın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin  Kuzey Kore'yle ilgili belirlediği adımlara uyması gerektiği bildirildi.
 
Sudanlılar sokaklara döküldü
 
Sudanlı gazeteci Tahir Muhtasar, yaptırımların kaldırılmasını AA  muhabirine değerlendirdi.
 
Muhtasar, son aylarda iki ülke arasında süren görüşmelerin olumlu  sonuçlanmasının Sudanlıları memnun ettiğini belirterek, "Komşularımız ve Sudan'ı  kardeş gören ülkeler yaptırımların kalması için büyük çaba harcadı. Bundan sonra  Sudan ekonomisinin ciddi gelişim göstermesini bekliyoruz." dedi.
 
Sudan'ın 20 yıldır ekonomik açıdan büyük zorluklar yaşadığına işaret  eden Muhtasar, yaptırımların sona ermesiyle yabancı iş adamlarının Sudan'a  geleceğini ve yatırımların artacağını ifade etti.
 
Muhtasar, ABD'nin yaptırım uyguladığı yıllarda Sudan'da yaşananın  sadece ekonomik zorluklar olmadığını, sağlık alanında da büyük sıkıntılar  yaşandığını belirterek, "Uzun yıllar Sudan'ın birtakım tıbbi malzemeleri  kullanmasına müsaade edilmedi. İlaçların bazıları Sudan'a getirilemiyordu.  Sudanlılar o günleri bir daha yaşamak istemiyor." diye konuştu.
 
Yaptırım kararı Clinton'ın döneminde başlamıştı
 
ABD yönetimi, 1993'te "terörizmi destekleyen devletler" kategorisine  alınan Sudan'a 1997'de dönemin  ABD Başkanı  Bill Clinton'ın talimatıyla yaptırım  uygulamaya başlamıştı.
 
Beyaz Saray'dan 13 Ocak'ta yapılan yazılı açıklamada, eski ABD Başkanı  Barack Obama'nın bir kararname yayımladığı ve Sudan'a 20 yıldır uygulanan ticari  yaptırımların kaldırılması talimatı verdiği belirtilmişti.
 
Yaptırımların kaldırılmasının, terörle mücadelede  Washington  yönetimiyle iş birliği yapılması, Güney  Sudan'da barışın sağlanmasına destek  olunması gibi 5 konuya dayandığı ifade edilmişti.
 
ABD Başkanı Donald Trump ise 12 Temmuz'da söz konusu yaptırımların nihai olarak kaldırılmasını 3 ay daha ertelediğini bildirmişti.

ETİKETLER

sudan abd trump