Meksika'nın yeni Devlet Başkanı'ndan ABD açıklaması

AA |  05 Aralık 2018 Çarşamba - 22:25 | Son Güncelleme : 05 12 2018 - 22:25

Meksika'nın yeni Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ABD Başkanı Donald Trump ile ilişkilerinin "iyi" olduğunu belirterek, Orta Amerika ülkelerinden yola çıkarak ABD'ye doğru ilerleyen ve Meksika'ya ulaşan göçmen konvoyu ile ilgili muhtemelen yakında görüşeceklerini belirtti.


Lopez Obrador, Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola çıkan ve  Meksika'ya varan göçmen konvoyu ile ilgili iki ülkenin, istihdam imkanları  oluşturmak üzere  Orta Amerika için kalkınma yardımı konusunda hemfikir  olabileceğinden umutlu olduğunu belirterek, böylece kimsenin göç etmek zorunda  kalmayacağını söyledi.
 
Obrador, "Sürekli iletişim halindeyiz ve iletişim iyi. İlişkiler iyi.  Büyük ihtimalle ilerleyen günlerde özellikle bu konu hakkında, göçmen mevzusunda  Başkan Donald Trump ile görüşeceğiz." dedi.
 
Birleşmiş Milletler (BM), Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola  çıkan göçmen konvoyuna 7 binden fazla kişinin katıldığını, bunlar arasında 2 bin  300 çocuk bulunduğunu tahmin ediyor.
 
Meksika Dışişleri Bakanlığından 2 Aralık'ta yapılan açıklamada,  Obrador'un, El Salvador, Guatemala ve Honduras devlet başkanları ile ABD'ye  göçmen akışını durdurmaya yönelik bir "kalkınma planı" oluşturmak üzere anlaşma  imzaladığı belirtilmişti. Açıklamada, bölgede iş imkanları oluşturulması için bir  fon sağlanmasını içeren planın, El Salvador, Guatemala ve Honduras'un göçün  yapısal nedenlerine çözüm bulmasının hedeflendiği kaydedilmişti. 
 
ABD Başkanı Donald Trump, Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola  çıkan yaklaşık 7 bin kişilik göçmen konvoyundan hiç kimsenin, mahkeme emri  olmadan ülkeye alınmayacağını belirtmişti.
 
Trump, Meksika polisi ve ordusunun, ABD'nin güney sınırına gelen  göçmenleri durduramadığını ifade ederek, "acil durum" ilan etmiş ve sınırdaki  devriyeleri harekete geçirdiğini açıklamış, ayrıca Guatemala, Honduras ve El  Salvador'a dış yardımları kesmeye ya da büyük ölçüde azaltmaya başlayacaklarını  söylemişti.
 
ABD-MEKSİKA SINIRINDA GERGİNLİK
 
Meksika’nın Tijuana kenti ile ABD’nin California eyaleti arasındaki  sınır bölgesine ulaşan Orta Amerikalı göçmenler, iltica işlemlerinin yavaş  yapıldığı gerekçesiyle 25 Kasım’da protesto gösterileri düzenlemiş ve bazı  göstericiler aradaki metal duvarı aşarak ABD tarafına geçmeyi denemişti. ABD  güvenlik görevlileri, sınırın yaya geçişlerine kapatılmasına neden olan olayları  göstericilere karşı biber gazı kullanarak durdurmuştu.
 
Olayların ardından, ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi, Tijuana ile  Kaliforniya'nın San Diego kenti arasındaki en büyük kara sınırlarından San Ysidro  Giriş Kapısı'nı iki yönlü olarak yaya ve araç geçişine kapatmıştı.
 
Meksika da olayların ardından ABD sınırdaki güvenliği artırma sözü  vermiş ve 39 göçmenin gözaltına alındığını açıklamıştı.
 
Diğer yandan Meksika, ABD'ye ulaşmak için yola çıkan göçmenleri  durdurmak için sığınma başvurusu yapmaları halinde kendilerine çalışma izni  verileceğini kaydetmişti.
 
ABD'li gümrük yetkilileri günde en fazla 100 göçmenin başvurusunu  işleme koyduğu için grubun kentte aylarca bekleyebileceği tahmin ediliyor.
 
Tijuana kentine gelen göçmenlerin sayısının 9 bini bulduğu  bildirilmişti.

ETİKETLER