Mehmed Şevket Eygi'ye veda

AA |  13 Temmuz 2019 Cumartesi - 18:04 | Son Güncelleme : 13 07 2019 - 18:26

Tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybeden gazeteci-yazar Mehmed Şevket Eygi için cenaze namazı kılındı.


Fatih Camisi'nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazına,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Berat  Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Adalet Bakanı Abdulhamit  Gül, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  İbrahim Kalın, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AK Parti Genel  Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı ve  Fatma Betül Sayan Kaya, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İstanbul Valisi Ali  Yerlikaya, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı ve Necmettin Erbakan Vakfı Genel  Başkanı Fatih Erbakan, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti  Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak,  akademisyen Ekmeleddin İhsanoğlu, bazı milletvekilleri ve ilçe belediye  başkanları ile vatandaşlar katıldı.
 
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cenaze namazını kıldırdıktan sonra  helallik aldı.
 
 
"Estetikte çok farklıydı"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, namazın ardından yaptığı  konuşmada, Eygi'yi ilk tanıdığı yerin Babıali'deki Bedir Yayınevi olduğunu  belirterek, şunları kaydetti:
 
"Oradan tabii bugünlere. Kalemin yanında en önemli özelliklerinden bir  tanesi de Mehmed Şevket Eygi Bey'in estetik anlayışıydı. Estetikte çok farklıydı  ve Müslüman'ın estetiğine çok dikkat etmesini özel sohbetlerimizde de ifade  ederdi. Hatta Büyükelçimiz ve şu anda yanımda, beraberimde olan yol arkadaşım  İbrahim Kalın Bey'i son olarak yine kendisine gönderdiğimde, malum zengin bir  kütüphanesi vardı ve kitaplarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki bizim  kütüphaneye hibe etti. Tabloları vesaire hepsini."
 
Bunun da Eygi'nin cömertliğini göstermesi bakımından önemli olduğunu  dile getiren Erdoğan, hem kendi eserlerini hem de kütüphanesindeki eserleri  gençliğin ve milletin emrine amade kılmasından dolayı Eygi'ye şükran borçları  olduğunu söyledi.
 
Eygi'nin naaşı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da omuz vermesiyle cenaze  aracına kadar taşındı.
 
 
Mehmed Şevket Eygi'nin cenazesi, defnedilmek üzere Merkezefendi  Mezarlığı'na götürüldü.
 
Cenaze törenine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hazine ve  Maliye Bakanı Berat Albayrak, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım,  İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın da çelenk gönderdiği  görüldü.
 

ETİKETLER