Mega projede teslim rekoru

27 Temmuz 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 27 07 2018 - 2:30

Siemens, Mısır’da 14 bin 400 megavat kapasiteli kombine çevrim santralini 27.5 ayda tamamlayarak rekor kırdı. Santral tam kapasiteye ulaştığında 40 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak.


SIemens, Mısır’da 40 milyon kişinin elektrik talebini karşılayabilecek, 14 bin 400 megavat kapasiteli kombine çevrim santralini 27.5 ayda tamamlayarak rekor kırdı.  
Şirketten yapılan yazılı açıklamada, projenin Mısır Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı ile birlikte yürütüldüğü belirtildi. ‘Mısır Mega Projesi’ olarak adlandırılan ve santralin her ünitesinin
 1.200 megavat kapasiteli olduğu kaydedilen açıklamada, “Proje kapsamında birinin yapımı normalde 30 ay süren 1.200 megavat kapasiteli kombine çevrim enerji santrali bloklarından 12 tanesi eş zamanlı olarak şebekeye bağlandı. Toplam 27.5 ayda bitirilerek uygulamaya sokulan proje ile modern ve hızlı enerji santrali projelerinin uygulanmasında dünya rekoru kırıldı” denildi.
 
1 milyar $ tasarruf
 
Açıklamada, santralde yüksek verimliliğe sahip H sınıfı gaz türbini teknolojisi kullanıldığı, bu sayede yakıt kullanımının yüzde 61 daha verimli hale geleceği ve Mısır’ın yakıt maliyetlerinde yıllık 1 milyar dolar tasarruf sağlanacağı aktarıldı. 
Siemens AG Yönetim Kurulu Başkanı Joe Kaeser de projenin tüm dünyada enerji altyapılarına model oluşturacağını belirtti. Kaeser, “Bu mega proje aynı zamanda iş ortaklarımızla kurduğumuz güvene dayalı, güçlü iş birlikleri açısından çıtayı yükseltiyor. Bu performans modelini diğer ülkelerde de hayata geçirmek için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu.

ETİKETLER