Meclis’te ‘çözüm komisyonu’ vaadi!

05 Haziran 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 05 06 2018 - 2:30

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Van mitinginde Kürt sorunuyla ilgili, “Çözüm yeri TBMM’dir, orada temsil edilen siyasi partiler aldıkları oya, milletvekili sayısına bakmadan eşit üyeyle komisyon kuracağız. TRT kanallarından birini bu soruna tahsis edeceğiz” dedi


CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce dün önce Kars’ta sonra Van’da mitingler yaptı. Bölgede hayvancılıkla uğraşanların yaşadığı sorunlara çözüm vaatlerinde bulunan İnce, çobanların sigortasının devlet tarafından ödeneceğini belirten İnce, hayvan ilaçlarının da bedava olacağını söyledi. İnce şöyle konuştu:

‘Ben bu sorunu çözeceğim’

Yeni dönemde neler olacak anlatayım. Bir, barışacağız. ‘Kürt Sorunu’ her şeyden önce siyasi ahlak sorunudur. Siyasetçi Van’da, Diyarbakır’da geldi, Kürtlerin hoşuna gidecek şeyler söyledi. Ama Edirne’de başka konuştu. Bir yerde milliyetçiliği ayaklar altına aldı, öbür tarafa gitti, uçtu. Cumhurbaşkanı olursam, ki inanıyorum olacağıma; ben bu sorunu çözeceğim.

‘Gizli görüşme yok’

Dokunulmazlıklar konusu gündeme geldi, CHP ‘evet’ dedi; ben ‘hayır’ dedim. Dokunulmazlıklar konusunda parti yönetimini dinlemedim, doğru yaptım, bugün olsa aynısını yaparım. Siyaset bir risk işidir, cesaret işidir. Bu cesareti göstereceğiz. Ne Kürt kardeşlerime yalan söyleyeceğiz, ne Türklere. Yalan yok. Çözüm yeri TBMM’dir, orada temsil edilen siyasi partiler aldıkları oya, milletvekili sayısına bakmadan eşit üyeyle komisyon kuracağız. TRT kanallarından birini bu soruna tahsis edeceğiz. Bir kanalda sadece bu konuyu tartışacağız, özgürce, herkesin gözünün önünde. 81 milyon ne yaptığımızı bilecek, gizli kapaklı görüşme yok. Edirneli de bilecek, Vanlı da bilecek.

Prompter göndermesi

Ben size yürekten, ciğerden konuşuyorum; içimden gelenleri söylüyorum. Konuşma iki şekilde yapılır, küçük notlar alırsın, içinden geldiği gibi konuşursun. Bir de cam var cam, bir orada var, bir burada var. Yazılanları okur, sen de ezbere konuşuyor zannedersin. (Erdoğan’ın Diyarbakır’daki iftarda prompter’ın bozulmasının ardından konuşamamasının görüntüleri izleterek) Cam bozuldu. Camdan konuşanlar bu sorunu çözemez, candan konuşanlar bu sorunu çözer.

‘Bedelli yok askerlik iki aya inecek’

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik’in sunduğu ‘Seçim Özel’ programının konuğu oldu. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine değinen İnce, 340 milletvekili hedeflediklerini belirtti, şunları söyledi;

340 vekil çıkarırız

Seçimin ilk turunda seçileceğime inanıyorum. Eğer ikinci tura kalırsam diğer muhalefetin bana destek vermesini istiyorum. Millet ittifakında 340 milletvekili hedefliyorum.

Kahraman olabilir ama...

(2. Ordu Komutanı Temel’in Erdoğan’ı alkışlaması) Ben generalin bir iftara katılmasına karşı değilim. Siyasi bir partiyi, beni eleştirirken alkışlayamaz. Ben o generali çağırsam gelip iftara katılamaz. O komutan Afrin’de kahramanlık yapmış olabilir. Kahramanlık yapmış olması siyasete girmesini gerektirmez

Gülenle görüşme iddiası

Erdoğan ‘Amerikalılar işletmiş’ dedi. Sayın Erdoğan sen benim telefonlarımı mı dinliyorsun? Bana bu bilgileri veren kişiyi Cumhurbaşkanı seçildiğimde açıklayacağım ki bir zarar gelmesin. 

Kürt sorununu çözeceğiz

Cumhurbaşkanı olmam durumunda Kürt sorununu 3 B ile çözeceğiz, Barışacağız, büyüyeceğiz, bölüşeceğiz. İkinci tura kalırsam Kürtlerden oy alırım. Ben mitinglerde bunu gördüm. Kürtlerden çok oy alacağımı düşünüyorum.

2 aylık temel eğitim

Askerlikle ilgili bir düzenleme yapacağız. Bedelli askerlik yapmak isteyenleri anlıyorum. Ama fakir evlatları şehit olurken, bana oy ver ben bedelli çıkaracağım düşüncesi yanlış. Bunun yolu T.C. vatandaşlarının tümünün 2 aylık bir temel askerlikten geçirip profesyonel ordu kurmaktır. Gündemimde bedelli yok.