Meclis'te 3 parti ortak Kudüs bildirisi yayımladı

15 Mayıs 2018 Salı - 16:39 | Son Güncelleme : 15 05 2018 - 16:49

TBMM Genel Kurulunda AK Parti, CHP ve MHP tarafından, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliama ilişkin ortak bildiri yayımlandı.

Meclis'te konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da "ABD katliamlardan birinci dereceden sorumludur. ABD'nin elinde de masum Filistin kanı vardır" diye konuştu.


TBMM'de ''Kudüs Oturumu' gerçekleştirildi. Oturumu  Meclis Başkanı İsmail Kahraman yönetti.  Kahraman, yaptığı konuşmada, bir insanı öldürmenin bütün insanlığı öldürmek gibi telakki edilen bir dinin mensupları olduklarını hatırlatarak şunları söyledi: "Dün bütün insanlığın öldürüldüğü bir güne daha şahit olduk. Filistin topraklarında vücut bulduğu tarihten itibaren kan döküp, katliam yapmayı alışkanlık haline getiren İsrail devleti bu katliamlarına yenisini ekledi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın yangına benzin döktüğünü bile bile Tel Aviv’de bulunan büyükelçilik binasının Kudüs’e taşınmasına karar vermesiyle başlayan gerilim, şu an için 61 Filistinli kardeşimizin şehadetine, 3 bine yakın kişinin yaralanmasına sebep olmuştur. 1967 yılından beri Filistin topraklarını işgal altında tutan İsrail, bu haksız eylemini giderek genişletmektedir. İsrail'in Orta Doğu'da barış ve huzuru bozmaya dönük bu eylemleri Amerika Birleşik Devletlerinden himaye görmektedir. Amerika'nın desteğiyle Kudüs'ün tamamını ilhak etmeye dönük girişim başlatan İsrail'e dün en geniş şekilde tepki gösterilmiştir. Filistinli kardeşlerimiz, bir avuç topraklarını korumak gayesiyle Beytüllahim, Ramallah, El Halil, Nablus, Eriha ve Gazze'de demokratik bir tepki göstermişlerdir. Silahsız bir şekilde yaptıkları gösteriler İsrail tarafından en şedit, en vahşi yöntemlerle bastırılmak istenmiştir. Keskin nişancılar tarafından öldürülmek kastıyla açılan son ateş sonucu 61 Filistinli kardeşimiz şehit olmuştur, 3 bine yakın yaralı kardeşimiz de vardır" 
 
 
Kahraman, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Amerika Birleşik Devletlerinden ve Devlet Başkanları Donald Trump'tan daha sorumlu siyaset takip etmelerini beklemekteyiz. 3 semavi din için kutsal kabul edilen bir şehirdir Kudüs. Bunu İsrail'in başkenti olarak tanıyıp oraya elçilik taşınması Filistin meselesinin çözümüne katkıda bulunmayacak, tam tersine kördüğüm haline getirecektir. Bu noktada sorumlu bir devlet gibi hareket etmelerini beklerdik fakat Amerika Birleşik Devletleri yönetiminde bir akıl tutulması yaşandığını görüyoruz. Dünyanın ve bölgemizin huzura ihtiyacı var, Amerika Birleşik Devletleri'nin barış, huzur ve güven bozucu girişimlerden kaçınmasını burada tekraren tavsiye ediyoruz. İzlerken içimizi yakan İsrail katliamını en sert şekilde lanetliyoruz. Böylesine insanlık dışı katliamların yapılmasına sebep olan Amerika Birleşik Devletlerini daha aklıselim davranmaya tekrar davet ediyoruz.” 
 
BOZDAĞ: ABD'NİN ELİNDE DE FİLİSTİNLİLERİN MASUM KANI VARDIR
 
Kahraman'ın ardından söz alan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da Gazze'de yaşananlardan dolayı hem ABD hem İsrail'i eleştirdi. Bozdağ şunları dile getirdi:  ABD katliamlardan birinci dereceden sorumlduur. ABD'nin elinde de masum Fİlistin kanı vardır.
ABD çözümün değil, sorunun parçasıdır. ABD'nin büyükelçiliğini taşıması bizim için geçersizdir. Yok hükmündedir.
İsrail ve ABD, Kudüs'ü gerçek sahiplerine bırakmak zorunda kalacaklar. Hiçbir 'oldu bitti' Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğu gerçeğini değiştiremeyecektir. Dünya sussa da Türkiye susmayacaktır. Kim ne derse desin Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkına göre Kudüs, Filistin'in başkentidir. İsrail yaralılar ilaç ulaştırılmasına izin vermemektedir. Bu ne biçim vicdansızlık! Gazze'deki kardeşlerimizin hayatını kaybetmeleri, şehit olmaları nedeniyle 3 gün süreyle milli yas ilan edildi ve bugün itibariyle yürürlüğe başladı. Türkiye, 18 Mayıs günü için İslam İşbirliği Teşkilatı'nı olağanüstü toplantıya çağırmıştır. 18 Mayıs Cuma  günü İstanbul Yenikapı'da, Türk halkının haksızlık ve zulüm karşısında  susmadığını, zalimlerin yüzüne karşı mazlumu savunduğunu bir kez daha  göstereceğiz.
 
3 PARTİDEN ORTAK BİLDİRİ
 
Öte yandan TBMM Genel Kurulunda AK Parti, CHP ve MHP tarafından, İsrail'in  Gazze'de yaptığı katliama ilişkin ortak bildiri yayımlandı.
 

ETİKETLER