Meclis'e sunuldu! Varlık barışı süresi uzatılıyor, cep telefonları ile ilgili de...

AA |  08 Temmuz 2019 Pazartesi - 13:08 | Son Güncelleme : 08 07 2019 - 16:08

AK Parti Meclis'e 32 maddelik bir teklif sundu. Teklife göre varlık barışının süresi 6 ay uzatılıyor. Yurt dışına çıkış harcı 50 liraya çıkartılıyor. Klonlanmış telefonlar, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak.


AK Parti milletvekilleri, şirketlerin borçlarının  yapılandırılması, varlık barışının süresinin 31 Aralık 2019'a kadar uzatılması,  TCMB'nin "yedek akçe"sinde düzenleme yapılması, yurt dışı çıkış harcının 50  liraya çıkarılması, ülkeye getirilen telefonların kayıt süresinin 4 ayla  sınırlandırılması gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına  sundu. 
 
 AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis Başkanlığına sundukları  kanun teklifinin detaylarını paylaştı.
 
 "Mali paket" olarak nitelendirilebilecek, ekonomi alanında bazı  düzenlemeleri öngören kanun teklifinin 32 maddeden oluştuğunu bildiren Muş,  teklifle, varlık barışı uygulamasının süresinin 6 ay daha uzatılarak 31 Aralık  2019'a kadar yürürlükte olacağını belirtti.
 
 Muş, basit usülde vergilendirilen esnafın, müracaat etmesi halinde  gider kısmına bakılmaksızın geliri üzerinden, belirli bir oranda  vergilendirilmesinin önünü açacaklarını söyledi.
 
Teklifle, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kanunu'nda  değişikliğe gidilerek, "yedek akçe" olarak ayrılan oranları Türk Ticaret Kanunu  ile uyumlu hale getireceklerini vurgulayan Muş, "Yedek akçenin, kanunda  belirtilen düşüşler yapıldıktan sonra yüzde 10 olarak ayrılmasını teklif  ediyoruz. Zorunlu karşılıklarla ilgili yalnızca pasif tarafına değil, aktif  tarafına da bakmak suretiyle bu karşılıkların belirlenmesiyle ilgili Merkez  Bankasına bazı yetkiler vermeyi teklif ediyoruz." dedi.
 
Muş, düzenlemeyle yurt dışı çıkış harcının 15 liradan 50 liraya  çıkarılacağını paylaştı.
 
Ülkeye farklı şekilde sokulan ve klonlanmış bir IMEI numarasıyla  kullanılan telefonların 4 ay içinde kullanıma kapatılacağını bildiren Muş,  "Vatandaşlar, 1 yıl içinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde bu  telefonlar sisteme entegre edilecek. Kanun yürürlüğe girdikten sonra yurda farklı  şekilde sokulup klonlanmış IMEI numarası kullanılan telefonlar hiçbir surette  iletişime açılmayacak." diye konuştu.
 
  Şirketlerin borçlarına yeniden yapılandırma imkanı
 
 Mali sistemde bulunan firmaların, şirketlerin borçlarının  yapılandırılmasıyla alakalı bir düzenleme getireceklerini dile getiren Muş,  "Geçmiş dönemlerde 'İstanbul yaklaşımı' olarak uygulanan bir sistem kurulmasını  öngörüyoruz. Şirketlerin, 2 yıl içinde, kanunda belirtilen şartlar ve çerçeveler  kapsamında müracaat etmeleri halinde belli başlı bazı teşviklerimiz de olacak ve  bunların borçları bankalar tarafından yapılandırılacaktır. Burada bir çerçeve  anlaşması ortaya konacak." ifadelerini kullandı.
 
 Muş, kanun teklifinin ülkeye ve millete hayırlar getirmesi  temennisinde bulundu.
 
 TCMB Başkanı Çetinkaya'nın görevden alınması
 
 TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden değişikliğiyle ilgili farklı  spekülasyonların yapıldığına değinen Muş, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi  açısından 703 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK'nin ek 35. maddesindeki  "Cumhurbaşkanınca süreli atanan üst kademe kamu yöneticileri, ilgili kanunlarda  öngörülen görevden alma gerekçeleri yanında kurumsal hedeflere ulaşılamaması  nedeniyle de süreleri tamamlanmadan görevlerinden alınabilirler." hükmünü  hatırlattı.
 
Kamuoyunda cuma gününden itibaren Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın  görev değişiminin "hukuksuz", "kanunsuz" olduğuyla ilgili pek çok açıklama  yapıldığını anımsatan Muş, şunları kaydetti:
 
"Bunlar doğru değildir. 703 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK'deki ek 35.  maddede düzenleme yapılmak suretiyle Cumhurbaşkanına böyle bir yetki  tanınmaktadır. Yapılan işlem, kullanılan tasarruf, Cumhurbaşkanına tanınan yetki  çerçevesinde yapılmıştır. Uygulama hukukidir, burada herhangi bir tartışma söz  konusu değildir."