Meclis Başkanı Şentop: Ciddiye alınacak bir karar değil!

AA |  13 Aralık 2019 Cuma - 14:51 | Son Güncelleme : 13 12 2019 - 16:03

ABD'nin skandal Ermeni kararına ilişkin TBMM Başkanı Mustafa Şentop açıklamalarda bulundu.


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD Senatosunun "Ermeni  kararı"nın ciddiye alınacak bir karar olmadığını belirterek,  "ABD'nin meselesi  Ermeniler, 1915'te yaşanan olaylar değil. Türkiye'de şu anda müzakere edilen  konularla ilgili mevzi elde etmek için elinde ne varsa kullanıyor." dedi. 
 
Şentop, Meclis kulisinde gazetecilerin, ABD Senatosunun "Ermeni  kararı"na ilişkin sorularını yanıtladı.
 
Daha önce Temsilciler Meclisinde böyle bir karar alındığını anımsatan  Şentop, TBMM olarak da bunu kınayan bir kararı aldıklarını söyledi. Şentop,  "Böyle bir şeye gerek var mı diye düşündüğümüzde 'hiç gerek yok' dedik. Çünkü  ABD'nin meselesi aslında Ermeniler değil, 1915'te yaşanan olaylar da değil.  Türkiye'de şu anda müzakere edilen konularla ilgili mevzi elde etmek için elinde  ne varsa kullanıyor. 1915 olaylarını da Ermenileri de istismar ediyor. Her şeyi  istismar edebileceğini de gösteriyor. Ciddiye alınacak bir karar değil bence."  diye konuştu.
 
Bu işin parlamentoların işi olmadığını hep söylediklerine işaret eden  Şentop, ABD Senatosunda buna destek veren senatörlerin, 1915 olaylarıyla ilgili  soru sorulsa cevap verebileceklerini zannetmediğini söyledi.
 
Şentop, "Bunların hepsini motive eden şey, Türkiye'ye karşı,  Türkiye'yi rahatsız edecek karar almak. Bu Ermeni olur, 1915 olayları olur, başka  bir şey olur ama sadece Türkiye'yi rahatsız etmek hedefine yönelik." dedi.
 
"Artık öyle bir dünya yok"
 
Bu tür karar, tutum ve ambargoların bütün dünyada sonuçlarının  olmadığını gördüklerini belirten Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Dün Katar Meclis Başkanı vardı. Haziran 2017'den sonra Katar'a karşı  Körfez ülkeleri Suudi Arabistan öncülüğünde ambargo kararı aldılar. Katar zarar  görmemiş, tam aksine Katar'ın ekonomik hacmi o süre içinde artmış, yeni doğal gaz  yatakları bulmuşlar. Çok memnundular ambargodan, keşke devam etse gibi bir  yaklaşım içindeydiler. Artık öyle bir dünyada yaşamıyoruz. ABD özellikle tehdit,  ambargolarla ülkelere geri adım attıracak, kendilerine boyun eğdirecek bir  beklenti içinde oluyor. AB ülkelerinde de var. Öyle bir dünya yok artık. Sadece  bazı ülkelerin haklara, bazı ülkelerin de yükümlülüklere sahip olduğu bir dünya  yok, değişti bu dünya. Haklıysanız, makul gerekçeleriniz varsa bunları müzakere  ederseniz. Müzakere, diyalog yoluyla anlaşırsınız. Ambargo koyarak, 'ben sizi  rahatsız edecek, taciz edecek kararlar çıkartırım, Temsilciler Meclisinden,  senatodan...' Bunların Türkiye açısından hiçbir kıymetiharbiyesi, hükmü yok."
 
"Dünya görüşümüze aykırı"
 
TBMM Başkanı Şentop, bu konuda Türkiye'nin çok rahat olduğunu  belirterek, tarihleriyle her zaman iftihar eden bir millet olduklarını vurguladı.
 
Türkiye'nin geçmişinde bir soykırım yaşanmadığını, farklı dinden,  inançtan, etnik kökenden insanlarla ilgili olarak da farklı bir muamele söz  konusu olmadığını dile getiren Şentop, "500 yıl Osmanlı devletinin hakim olduğu  yerler var, Balkanlarda Osmanlı geri çekilmiş, etnisite, dinler, kiliseler, örf,  adet, kılık, kıyafetler duruyor. Cibuti'ye gittik, Fransızca konuşuyorlar. Esas  dilleri Arapça, eğitim dili de Fransızca. Gelmişler orada 30-40 yıl kalmışlar,  her şeyi Fransa'ya benzetmişler. Osmanlı bunu 300, 400, 500 senede yapamaz mıydı?  Yapabilirdi. Ama bizim dünya görüşümüze, medeniyetimize, inancımıza aykırı bir  şey. Onun için bu topraklarda öyle bir hadise yok." değerlendirmesinde bulundu.
 
Bunu belgelerle, akademik çalışmalarla da ortaya koyabileceklerini  ifade eden Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2005'te başbakanlığı  döneminde, "Gelin arşivlerimizi siz de biz de açalım. Ermeni araştırmacılar,  başka ülkelerdeki araştırmacılar gelsinler bizim arşivlerimizde çalışsınlar. Biz  de gidelim orada çalışalım." çağrısında bulunduğunu anımsattı.
 
Şentop, Türkiye'nin arşivlerini açarken aradan 15 yıla yakın zaman  geçmesine rağmen Ermenistan'ın bu çağrıya cevap vermediği gibi önemli  arşivlerinin de kapalı olduğunu vurguladı.
 
TBMM Başkanı Şentop, şunları kaydetti:
 
"Dolayısıyla onların da meselesi bu konu değil, esas mesele  kendilerini uluslararası alanda bir arada tutacak bir kimlik meselesi olarak bunu  görüyorlar. Tavır bu. Onun için parlamentoların aldığı kararların bir hükmü yok.  Ciddiye alacak bir karar değil bu karar. Daha önce bu senatoya verilmişti,  Cumhurbaşkanımız görüşmeye gittikten sonra çektiler. Bir daha tekrarlandı, tekrar  geri çekildi. Bu sefer geçti. Niye geri çekiyorsunuz? Varsa gerçekten,  inanıyorsanız böyle bir meseleye getirin çıkarın, gidin.
 
Bazı müzakereler, görüşmeler oluyordu... Peki 1915 olaylarıyla mı  ilgili görüşme oluyor? S-400, F-35'lerle ilgili görüşme. Ne alakası var 1915'in  bunlarla? Ama oradan sonuç alamayınca bu sefer 1915 olaylarıyla Türkiye'yi taciz  etmeye kalkacaklar. Buna gerek yok.
 
Herkes kendi tarihine baksın. Tarihlerinin her senesi utançla dolu.  Modern zamanlar dahil. Afrikalılardan Kızılderililerden, Amerika yerlilerinden  başlayın, Guantanamo'ya kadar gelin; bugün yaşanan Afganistan, Suriye'de.  Newsweek'te bir editör gazeteden çıkartıldı, nedeni Doğu Guta'da kimyasal silah  kullanıldığı bahanesiyle ABD orayı bombalamıştı. Halbuki aslında böyle bir şey  yokmuş. O da resmi bilgilere ulaşmış. ABD'nin bunu bildiğini bilerek, dünyaya  yalan söylediğini ve oradaki sivilleri bombaladığını haberleştirecekken  yazdırmıyorlar ve gazeteden atıyorlar. Bugün dahil utanç dolu birçok olay kendi  tarihlerinde varken bu ülkelerin kalkıp Türkiye gibi tertemiz tarihi olan,  bununla iftihar eden bir ülkeye laf söylemesi anlaşılabilir bir şey değil. "