MEB, LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunu güncelledi

27 Temmuz 2019 Cumartesi - 15:09 | Son Güncelleme : 27 07 2019 - 15:09

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) "2019 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu"nda yapılan güncellemeyle öğrenciler, lise diploması alma imkanının tanındığı mesleki eğitim merkezlerini, yerleştirmeye esas birinci nakil döneminde de tercih edebilecek.


 MEB tarafından geçen ay yayımlanan "2019 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve  Yerleştirme Kılavuzu" güncellendi. Buna göre, bu ay yapılan yasal düzenlemeyle mesleki eğitim  merkezlerinde okuyan öğrencilere lise diploması alma imkanının sağlanması  sebebiyle, 29 Temmuz'da başlayacak yerleştirmeye esas birinci nakil döneminde bu  merkezler tercih edilebilecek.
 
Daha önce öğrenciler, istemeleri halinde mesleki eğitim merkezlerini,  yerleştirme esas ikinci nakil döneminde tercih edebiliyordu.
 
 Mesleki eğitim merkezleri
 
 Haftada bir gün okulda, diğer günler ise işletmelerde eğitim alan  mesleki eğitim merkezi öğrencilerinden, 11. sınıfta başarılı olanlar kalfalık,  12. sınıf sonunda başarılı olanlar da ustalık belgesi alıyordu. Öğrencilerin lise  diploması alabilmesi için açık öğretim kurumlarına kayıt yaptırarak fark  derslerini vermeleri gerekiyordu. MEB, öğrencilerin mesleki eğitim merkezlerini tercih etmelerinin  önünde büyük engel oluşturan bu durumu çözmek için bu ay gerekli düzenlemeleri  yaptı. Böylece mesleki eğitim merkezlerine kayıt yapan öğrencilere, fark  derslerini bu merkezlerde yüz yüze eğitim yoluyla tamamlayarak, lise diploması  alma imkanı tanındı. Düzenleme ile mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısının  artırılması ve sanayinin nitelikli usta ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.
 
  
 

ETİKETLER