MEB'in hedefi 250 patent ve faydalı model tescili

AA |  24 Ekim 2019 Perşembe - 11:21 | Son Güncelleme : 24 10 2019 - 11:21

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı Bilim ve Sanat Merkezlerindeki (BİLSEM) 165 yöneticiye yönelik patent, faydalı model, marka ve tasarım eğitimlerinin tamamlandığını belirterek, bu alanda yıl sonuna kadar 150'si BİLSEM, 100'ü mesleki ve teknik eğitim olmak üzere toplam 250 tescil almayı amaçladıklarını bildirdi.


MEB'in hedefi 250 patent ve faydalı model tescili. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer,  özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı Bilim ve Sanat Merkezlerindeki (BİLSEM)  165 yöneticiye yönelik patent, faydalı model, marka ve tasarım eğitimlerinin  tamamlandığını belirterek, bu alanda yıl sonuna kadar 150'si BİLSEM, 100'ü  mesleki ve teknik eğitim olmak üzere toplam 250 tescil almayı amaçladıklarını  bildirdi. 
 
AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, 2019-2020 eğitim öğretim  yılında fikri mülkiyet kapsamında, patent, faydalı model, marka ve tasarımını ana  tema olarak belirleyen ve bu konuda ilk adımı mesleki ve teknik eğitimle atan  Bakanlık, sürece dahil ettiği BİLSEM'lerle ilgili çalışmalara da hız verdi.
Türk Patent ve Marka Kurumu uzmanlarınca eylül ayında Türkiye  genelinde mesleki ve teknik eğitimden sorumlu şube müdürleri için verilen 2  günlük eğitimlerin ardından 81 ildeki BİLSEM müdürleri için eğitim programı  başlatıldı. Bu kapsamda, BİLSEM'lerdeki çalışmaların incelenmesi, eğitim  faaliyetlerinin değerlendirilmesi, kurum kaliteleri ile teknik altyapılarının  artırılması ve kurumlardaki örnek çalışmaların paylaşılması amacıyla 21 Ekim'de  Aydın'ın Kuşadası ilçesinde başlayan BİLSEM Yöneticileri Çalıştayı'nda, öğrenci  tanılama süreci, öğretmen seçimi, araştırma ve proje başvuruları ile yıl boyu  yapılacak faaliyetler kapsamlı bir şekilde ele alınıyor.
 
Türkiye genelinde BİLSEM yöneticilerinin geniş katılımıyla devam eden  çalıştayın odağını da BİLSEM'lerde patent, faydalı model, marka ve tasarım  eğitimi oluşturdu. Bu çerçevede, Türk Patent ve Marka Kurumu uzmanları tarafından 81  ilden gelen 165 BİLSEM müdürüne eğitim verildi.
 
   "Çalışmalarımız tamamlandı"
 
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, AA muhabirine yaptığı  değerlendirmede, Bakanlık olarak 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında patent, faydalı  model ve tasarım geliştirme çalışmalarını ana tema konularından birisi olarak  belirlediklerinin altını çizdi. Bu konudaki adımları takvimine göre attıklarını vurgulayan Özer,  "Mesleki ve teknik eğitimden sonra BİLSEM yöneticilerine fikri mülkiyete yönelik  farkındalık ve patent, faydalı model, tasarım ve marka ile ilgili süreçlere  ilişkin detaylı bilgilendirme çalışmalarımızı tamamlamış bulunuyoruz." diye  konuştu.
 
Hedef 250 patent, faydalı model ve tasarım tescili
 
Çalışmaya katkılarından dolayı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri  Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili ve çalışma arkadaşlarına, Türk Patent ve Marka  Kurumu Başkanı Habip Asan'a teşekkür eden Mahmut Özer, okullara yönelik rehberlik  çalışmalarının da yoğun bir şekilde devam ettiğini aktardı.
 Bakan Yardımcısı Özer, şunları kaydetti: "Öğrenci ve öğretmenlerimize yönelik bu konuda farkındalık oluşturacak  ve süreçlerde rehberlik edecek doküman hazırlama çalışmalarımız devam etmektedir.  Süreç planlandığı gibi ilerlemektedir. Önümüzdeki günlerde bu konuda farklı  açılımlar da yapacağız.
 
Önümüze somut bir hedef de koyduk. Hedefimiz, bu eğitim öğretim yılı  sonunda 150'si BİLSEM, 100'ü mesleki ve teknik eğitim olmak üzere 250 patent,  faydalı model, marka ve tasarım tescilini almak. Potansiyelimizle  karşılaştırıldığında rahatlıkla başarabileceğimiz bir hedef. Bu konuda temel  eğitim ve ortaöğretim seviyesinde bir kültür oluşturmamız, bunu ülke sathında  yaygınlaştırmamız sadece bu seviyelerde önemli ürünlerin ortaya çıkmasını  sağlamayacak, aynı zamanda yükseköğretimdeki kültürü de güçlendirecektir."
 
  
 

ETİKETLER