MEB harekete geçti! Ve süreç başladı...

AA |  01 Şubat 2020 Cumartesi - 9:06 | Son Güncelleme : 01 02 2020 - 14:02

Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Yüz binlerce kişiyi ilgilendiren düzenleme. MEB öğretmenlerin 21. yüzyıl becerilerini öğrencilere kazandırma amacı doğrultusunda öğretmenlere yönelik mesleki eğitimde dijital dönüşüm atağı başlattı. Eğitim için kitap da hazırlanıyor.


Milli Eğitim Bakanlığı  (MEB) 21. yüzyıl becerilerini öğrencilere kazandırma amacı doğrultusunda  öğretmenlere yönelik mesleki eğitimde dijital dönüşüm atağı gerçekleştirmek için  düğmeye bastı.    Bakanlık bu kapsamda, aralarında Google, Cisco, Microsoft, Autodesk  gibi uluslararası şirketlerle teknoloji üreten nesiller yetiştirmek için bir dizi  iş birliği anlaşması yaptı. MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı, AA  muhabirine, öğretmenlere yönelik başlattıkları dijital içerikli mesleki gelişim  programlarına ilişkin bilgi verdi. 
 
 21. yüzyıl becerileri arasında gösterilen algoritmik düşünme  becerisinin, bir işlemi tamamlamak veya bir problemi çözmek için oluşturulan  sistematik ve ayrıntılı işlemler bütünü olarak tanımlandığını anlatan Boyacı, bu  beceri alanının okul öncesinden yükseköğretime kadar alınabileceğini ifade  etti. 
 
 Bakanlık olarak teknolojiyi tüketen değil, üreten bir nesil  yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Boyacı,  öğrencilere 21. yüzyılın temel  becerilerini kazandırabilmek için öğretmenlerin yetkinliklerinin artırılması  gerektiğine dikkati çekti.   Google, Microsoft, Cisco, Autodesk ile öğretmenlere yönelik mesleki  gelişim programı hazırlandığını, Oracle ile iş birliği hazırlık sürecinin  sürdüğünü bildiren Boyacı, bu eğitimlerin online ve yüz yüze olmak üzere 30-80  saat arasında değişen programlar olduğunu anlattı.
 
 "20 bin öğretmen bu alanda eğitim alacak"
 
 Uluslararası bilişim ve teknoloji şirketleriyle yapılan protokollerle,  önce bilişim ve tasarım öğretmenlerine, sonrasında da tüm öğretmenlere yazılım  eğitimlerinin verileceğini aktaran Boyacı, bu kapsamda Google ile algoritmik  bilgi işlemsel düşünme, otomasyon, robotik, algoritma süreçlerine ilişkin  imzalanan protokol kapsamında 2020 yılı içinde 20 bin öğretmenin bu alanda eğitim  alacağını duyurdu. Microsoft ile yapılan iş birliği ile öğretmenlere Java ve C    programlama dilleri ile nesne tabanlı programlama becerisi kazandırılması üzerine  uluslarası akredite bir sertifika programının yürütüldüğünü belirten Boyacı, bu  eğitimlere 3 ayda 11 bin öğretmenin katıldığını söyledi.
 
Boyacı, Cisco ile imzalanan protokol ile 7 bin öğretmenin Python  programlama dili, siber güvenlik ve nesnelerin interneti konularında eğitim  aldığını aktaran Boyacı, Oracle ile veri tabanları yönetimi ve Java konularında  eğitimler için iş birliği hazırlık sürecinin de sürdüğünü belirtti.
 
  Öğrenciler de üretim yapacak
 
Stanford Üniversitesi ile de bir iş birliği yaptıklarını ve  öğretmenlerin sınıf içerisindeki her düzeydeki öğrenciye yönelik yenilikçi  tasarım ve üretime yönelik mesleki gelişim etkinlik kitabının da tamamlandığını  kaydeden Boyacı, "Mesleki gelişim eğitimleri, nisan ayı içinde başlatılacak. Bu  çalışmayla, yenilikçi tasarım ve üretim, geleneksel yöntem ve tekniklerle  birleştirilerek bilişim platformlarında öğrenciler tarafından da üretilebilir  hale gelecek." bilgisini verdi.
 
Uluslararası yeterlilikler için uluslararası kuruluşlarla mutabakat  hazır
 
 Adnan Boyacı, bilişim, tasarım ve tüm öğretmenler için UNESCO, BM ve  Avrupa Birliği Yeterlik Çerçevesi'ne ilişkin çalışmaların da gelecek ay içinde  tamamlanacağını bildirdi. Bu kapsamda, UNESCO ve BM ile Yeterlilik Çerçevesi'nin uygulanmasına  ilişkin teknik destekle ilgili ikili proje anlaşması konusunda mutabakata  varıldığını aktaran Boyacı, şöyle dedi: "Böylece, 1 milyona yaklaşan öğretmenimiz için ilgi, ihtiyaç ve  beklentiler doğrultusunda ve 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılması  doğrultusunda bilişim alanında kariyer çerçevesi oluşturmayı amaçlıyoruz.  Öğretmenlerimizin tümünün yazılım, kodlama ve tasarıma ilişkin edindikleri bilgi  birikimleriyle alacakları sertifikalar, uluslararası geçerliliğe sahip olacak."
 
 Öğretmenlerin bu iş birlikleri sayesinde yazılım, kodlama dili,  yenilikçilik, yapay zeka, inovasyon, akıllı cihazlar, ağların yönetimi gibi  konularda uluslararası düzeyde geçerliliği olan sertifikalar alacağını belirten  Boyacı, "Bu sertifikalar, dünyanın her yerinde geçerli olacak. Dünyada  öğretmenlere yönelik bunun gibi geniş çaplı eğitim yok." dedi.
 
  
Kitap yazım hazırlıkları da sürüyor
 
 Adnan Boyacı, öğretmenlere yönelik dijital dönüşüm çalışmalarının en  önemli bölümlerinden birinin de öğrencilerin bilişim yetkinliklerinin artırılması  olduğuna işaret ederek, bu eğitimlerin içeriklere de yansıtılması konusunda Talim  ve Terbiye Kurulu'nun kitap hazırlama çalışmalarının başlatıldığını açıkladı. Genel Müdür Adnan Boyacı, bilgi işlemsel düşünmeye ilişkin program ve  kitapların 2020-2021 eğitim-öğretim yılında hazır olacağını sözlerine ekledi.