MEB harekete geçti! Ve belli oldu, artık...

AA |  02 Haziran 2020 Salı - 17:15 | Son Güncelleme : 02 06 2020 - 17:45

Milyonlarca kişi aylardır bekliyordu ve belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tek tek açıkladı. MEB'in 81 ile gönderdiği yazı ile 15 Ağustos 2020'nin özel okulların yüz yüze telafi eğitimine başlayabileceği en erken tarih olduğuna işaret edildi. MEB, salgın sürecinde normalleşmeye geçiş ile birlikte kreş, gündüz bakımevi ve özel okul öncesi kurumlarının ardından resmi okul öncesi kurumların da yeterli talep olması halinde 19 Haziran Cuma gününe kadar hizmet sunabileceğini bildirdi. Öte yandan paralı yatılı öğrencilerin pansiyon ücretlerinin iade edileceği de belirtildi.


MEB milyonlarca öğrencinin beklediği çok sayıda konuya açıklık getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından,  yapılan yazılı açıklamada, özel öğretim kurumlarının  telafi, tamamlama ve uyum eğitimlerine başlamaları konusunda  81 il valiliğinin  bilgilendirildiği hatırlatıldı.  Özel okulların yüz yüze telafi eğitimine başlayabilecekleri en erken  tarihin 15 Ağustos 2020 olduğu belirtilen açıklamada, "Bu takvim doğrultusunda  her bir özel öğretim kurumu, öğrencilerinin gereksinimlerini dikkate alarak en az  üç hafta olacak şekilde, yüz yüze telafi, tamamlama ve uyum eğitiminin başlangıç  tarihini ve süresini kendisi belirleyecek." bilgisi paylaşıldı.
 
 Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Her özel okul yüz yüze telafi eğitimine başlayacağı tarihi, okul  yönetimince hazırlanan ve valilikçe onaylanan çalışma takviminde okulun 2020-2021  öğretim yılı için belirlediği açılış tarihine, öğrenci velilerinin katılımıyla  yapılan okul aile birliği toplantısında öğrencilerin tatil dönüş tarihleri  dikkate alınarak yüz yüze telafi eğitimi için karar verilen tarihe, özel okulda  görev yapan yönetici, eğitim personeli ve diğer personelin yıllık izin  tarihlerine, öğrencilerin okula ulaşımlarını sağlayacak okul servisi  şirketlerinin okula bu hizmet için belirlediği tarihe, özel okul uyguladığı  uzaktan eğitimden öğrencilerinin ne kadar faydalandığının ölçümünü yaparak  ihtiyaç duyulan yüz yüze telafi eğitiminin ders saati süresine göre, özel okullar  yüz yüze telafi eğitimi başlama tarihini bu koşulların oluşma durumuna göre  farklı farklı olarak belirleyebilecek."
Özel okulların açılış, ara tatil ve kapanış tarihlerinin resmi okullar  için Bakanlıkça belirlenen tarihlerde olabileceğine işaret edilen açıklamada, şu  ifadelere yer verildi:  "5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nun 6. maddesinin  'Kurumlarda uygulanacak öğretim programı ve haftalık ders çizelgesi, resmi  kurumlarda uygulanan usul ve esaslar çerçevesinde belirlenir. Bakanlıkça uygun  bulunması durumunda farklı öğretim programları ve haftalık ders çizelgesi de  uygulanabilir.' hükmü ile Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları  Yönetmeliği'nin 10. maddesinin, 'Okullarda, resmi okullar için hazırlanan yıllık  çalışma takvimi uygulanması esas olmakla birlikte, valilikçe kabul edilmesi  halinde ayrı bir çalışma takvimi de düzenlenebilir.' hükmü doğrultusunda özel  okul yönetimi tarafından hazırlanan ve özel okulun bulunduğu ilin valiliği  tarafından uygun görülmesi halinde Bakanlık tarafından resmi okullar için  belirlenen çalışma takviminin dışında da uygulama yapılabilecek."
 
YÜZ YÜZE TELAFİ
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okullar açıldığında yüz yüze telafiler olacak. Okul açılışı önceki dönemde yaz tatilinde de EBA TV'de telafi için daha önceki öğrencilerimizin sahip olmadığı imkanlar sağlayacağız" dedi.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Bakan Selçuk, 'Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları' kapsamında Artvin'deki meslektaşları, eşleri ve çocuklarının katılımıyla video konferans yöntemiyle görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede yarım kalan dönemin telafisi, okula dönüş sonrası planlamalar konuşuldu.Bakan Selçuk, öğretmenliğin toplumun en zor zamanlarında her türlü probleme yetişen özel bir meslek grubu olduğunu belirterek, "Çocukların mutluluğu için, velilerimizin mutluluğu için birçok şey yaptığınızı biliyorum. Hiçbir çocuk geride kalmasın diyerek çaba ortaya koyduğunuzu biliyorum. Gözüm arkada değil" dedi.
 
'ÖĞRENME BİR BÜTÜNDÜR'
 
Eğitimcinin donanımının çok önemli olduğunu belirten Selçuk, bu nedenle öğretmene yatırımı çok değerli bulduğunu anlattı. Uzaktan eğitim sürecinin getirdiği dijital beceriler ve öğretmenlerin talep ettiği diğer pek çok alanla ilgili desteklerin artacağını duyuran Bakan Selçuk, salgın sürecinde yeni pek çok durumun ortaya çıktığını anımsattı.Bakan Selçuk, "Öğrenme bir bütündür. Okul her şeye yetmez. Salgın döneminde çocuklarımızın okul dışında neler öğrenebildiklerini gördük. Bu yüzden de öğretim programlarının içine okul dışı faaliyetlerin katılması, uygulama temelli faaliyetlerin artırılması konusunda genel bir müfredat yaklaşımımız da var" diye konuştu.
 
19 HAZİRAN'A KADAR EĞİTİM
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), salgın  sürecinde normalleşmeye geçiş ile birlikte kreş, gündüz bakımevi ve özel okul  öncesi kurumlarının ardından resmi okul öncesi kurumların da yeterli talep olması  halinde 19 Haziran Cuma gününe kadar hizmet sunabileceğini bildirdi.  Cumhurbaşkanlığının, 29 Mayıs 2020 tarihli "COVİD-19 Kapsamında Kamu  Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler Genelgesi"  doğrultusunda, normalleşmeye geçişle birlikte rutin mesai sistemine dönen ve  çocuklarını bırakacak kimsesi olmayan anne babalar için önce sadece kreş ve  gündüz bakımevlerinin hizmet vermesi planlanmıştı.  Tedbirlerin uygulanmasıyla ülke genelinde olumlu sonuçlar elde  edilerek normalleşme sürecinin planlandığı şekliyle devam etmesi üzerine Milli  Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, illere bir yazı  göndererek kurucu ve öğrenci velilerinin istemesi halinde özel okul öncesi eğitim  kurumlarının da 1 Haziran'dan itibaren açılabileceğini bildirmişti.
 
Her ilçede özel okul olmadığından velilere kolaylık sağlanacak
 
Bakanlığın resmi yazıyla illere bildirdiği yeni karara göre, ailelerin  taleplerini karşılayabilmek için, velilerin isteği, yeteri kadar müracaat olması  ve il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin uygun görmesi durumunda özellikle anne  babası çalışan çocuklar için resmi okul öncesi eğitim kurumları da 19 Haziran  Cuma gününe kadar hizmet sunabilecek. Açılacak okul öncesi kurumlarda tıbbi maske  kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile belirlenen diğer kurallara  titizlikle uyulacak.  Bakanlığın bu kararıyla devlet kurumlarının fiziki mekanlarının  kullandırılarak özel okul ve kreşlerde sağlığı riske edecek şekilde çocuk  yoğunluğunun önüne geçilmesinin amaçlandığı belirtildi. Ayrıca her ilçe veya  mahallede özel okul veya kreş olmadığından bu kararla velilere kolaylık  sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi.  Hangi anaokulu ve ana sınıfların açık olacağına, veli talebi ve okulun  imkanları doğrultusunda ilgili il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri karar  verecek.
 
PARALAR İADE EDİLECEK 
 
Öğrenci Taksitleri ve Yemek Ücretleri Konusunda Önemli Karar Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından Öğrenci Taksitleri ve Yemek Ücretleri konulu 27 Mayıs 2020 tarihli resmi yazı yayınlandı. Genel Müdür Cengiz Mete imzalı resmi yazıda ''Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğin 51. maddesinde "Paralı yatılı öğrencilerin pansiyon ücretleri ilk taksiti kayıt sırasında, diğer taksitleri ise kasım, şubat ve nisan aylarının son iş gününe kadar olmak üzere dört taksitte ödenir." denilmektedir. Aynı yönetmeliğin 54. maddesinde ise "Paralı yatılı öğrencilerin ücretleri ile diğer personel ve gündüzlü öğrencilerin yemek ücretleri makbuz karşılığı alınarak en geç iki iş günü içinde muhasebe veya mal müdürlüğüne yatırılır." hükmüne yer verilmektedir. Tüm dünyada ve ülkemizde görülen COVİD-19 salgını nedeniyle 16 Mart 2020 tarihinden itibaren eğitim ve barınma hizmetine ara verilmiştir. Bu süreçten önce pansiyon ve yemek ücretini peşin olarak yatıran öğrenci velilerinden hizmet alınmayan dönem ücretinin iadesiyle ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşü alınmış olup iade işlemlerinin bu yazıda belirtilen usule göre yapılması gerekmektedir.'' denildi